Fond za zaštitu životne sredine uspješno je realizovao Program za dodjelu bespovratnih sredstava za nabavku komunalne opreme i uređaja za upravljanje otpadom jedinicama lokalne samouprave i privrednim društvima registrovanim za obavljanje komunalnih djelatnosti, vrijedan oko 3 miliona eura. Trenutno je aktuelan Program namjenjen fizičkim licima, a koji se odnosi na dodjelu subvencija u ukupnom iznosu oko 7 i po miliona eura za izvođenje radova na energetskoj efikanosti na individualnim stambenim objektima u Crnoj Gori.
Lokalne samouprave i preduzeća čiji su osnivači crnogorske opštine dobili su iz Fonda za zaštitu životne sredine oko 3 miliona eura za nabavku komunalne opreme i uređaja za upravljanje otpadom. Zainteresovani aplikanti konkurisali su za dvije linije podrške – jedna se odnosila na pokretnu, a druga na stacionarnu komunalnu opremu.
„Vaša Opština, na zadovoljstvo nas, i vaš menadžment Opštine zaista je iskoristila obje subvencije – i za jedno i za drugo. Tako da je to, zaista, pokazatelj kako i na koji način možemo da idemo dalje. Ono što je dobro je što smo ostavili fleksibilnost u vrti i nabavci komunalne opreme, tako da smo ostavili opštinama da one same, shodno svojim potrebama, jer najbolje znaju šta im treba, kažu mi ćemo da nabavimo to i to, to i to, to i to, da li možemo? Da, možete, i na taj način funkcionišemo. Tako da je to zaista jedno zadovoljstvo i nas, kao nekog ko je opredjelio sredstva, a s druge strane i korisnika koji su, na kraju krajeva, sami građani. Total subvencija koju smo dali za nabavku komunalne opreme je bila 1 543 000 eura, a vrijednost nabavljene opreme je bila skoro 3 miliona“ – kazao je direktor Eko fonda Draško Boljević.
Boljević je naveo da samo četiri opštine nijesu učestvovale na konkursu.
„Mi ćemo još jedan, mnogo manji budžet, raspisati tokom jeseni gdje ćemo pružiti mogućnost i preostalim opštinama da zadovolje svoje potrebe“ – ističe Boljević.
U toku je i Program podrške Eko fonda za podsticanje energetske efikanosti na individualnim stambenim objektima u Crnoj Gori.
„Javni poziv raspisan je prošlog četvrtka, a vidimo da će interesovanje da premaši najoptimalniji scenario koji smo imali, što je dobro, ali moram da apelujem na građane i sve zainteresovane samo da imamo stpljenja i racionalnosti u načinu apliciranja, načinu komunikacije, jet to je toliki sad zadnjih par dana bio bum da je i call centar koji smo napravili ciljano za tu stvar znao da doživi kolaps i da bude van upotrebe. Ljude prvo interesuje kako se aplicira, za šta mogu da apliciraju, ko si uzvođači radova, kako se zatvara finansijska konstrukcija, a sve je to objašnjeno i u samom konkursu i kroz aktivnosti na koje radimo na promociji ovog projekta, tako da samo molim građane da strpljivo i kvalitetno pročitaju sve. Ukoliko im je nešto nejasno i nerazumljivo, mogu da pozovu call centar 020 210 210 za dodatna pojašnjenja“ – kaže Boljević.
Program za podsticanje energetske efikasnosti u domaćinstvima vrijedan je 8,8 miliona eura.
„Subvencija koju je Eko fond opredjelio je nekih 7,5 miliona eura, što znači da je prosječna subvencija 50 odsto, tako da će vrijednost izvedenih radova biti najmanje 15 miliona. Ono sa čim sad imamo veliki izazov je broj izvođača radova koji su aplicirali kod nas, tako da molim i vaše lokalne privrednike koji se bave tim poslovima da apliciraju, jer će učešćem u projektu povećati promet svog biznisa“ – ističe Boljević.
Građani mogu da apiciraju za subvencije od 30 do 60 odsto za ugradnju termoizolacije na fasadama, novu stolariju, sisteme za grijanje na biomasu, toplotne pumpe, klima uređaje i solarne panele. Maksimalan iznos bespovratnih finansijskih sredstava koji se može dodjeliti jednom korisniku Programa iznosi 10 hiljada eura.
Mina Gezović
Foto/video: RTNK