(VIDEO) Nikšić: Nezaposlenih 3.084, od toga 589 lica sa sedmim stepenom stručne spreme

Nezaposlenost, kao najvažniji društveni problem, tema je koja se tiče svih. Decenijima se građanima od izbora do izbora obećava da će živjeti bolje. Gotovo da nema političke partije čiji prioritet, ali na papiru nije bio bas to.  I dok se obećanja nižu i čekaju nova radna mjesta, na evidenciji Biroa rada Nikšić nalazi se 3. 084 nezaposlena lica.

 “Od tog broja 1. 958 su žene. Što se tiče strukture po stepenima stručne spreme, sa prvim stepenom se prijavljuje 640 nezaposlenih lica, sa drugim 103, sa trećim 668, sa četvrtim 989 i sa sedmim stepenom 589”, kazala je za RTNK direktorica Biro radaa Nikšić Aleksandra Radulović.

U toku je i prijavljivanje za program stručnog osposobljavanja, pa je tako, posljednjih mjesec dana, kažu iz Biroa rada Nikšić, povećan broj mladih koji dolazi. Apliciranje za program stručnog ospobljavanja, napominju, traje do 18. novembra do dva sata.

“Ono što bih takođe napomenula jeste da imamo nepovoljnu starosnu strukturu. Od lica koja se prijavljuju na našoj evidenciji, najmanje imamo mladih I tu je, da kažem posljednjih nekoliko godina veoma mali broj lica koji se prijavljuju sa trećim stepenom, četvrtim stepenom, tako da uglavnom u ovom periodu imamo prijem visokoškolaca a tokom godine, u posljednjih dvije godine, manji broj lica sa završenim zanatima, sa nekom srednjom školom, tako da većina mladih se odlučuje da nastavi školovanje što je naravno za pohvalu, ali za tržište rada nije baš povoljno”, kazala je Radulović.

Tržištu rada, najviše je potrebno zanatlija, ugostiteljskih radnika, kao i radnika u građevinarstvu.

“Što se tiče slobodnih radnih mjesta struktura je različita, traže se različiti nivoi trećeg stepena, pa imamo potrebu za primjera radi, ugostiteljskim zanimanjima različitih struka, koonobari, kuvari, pica majstori, zatim građevinska zanimanja, zidari, tesari, moleri, vodoinstalateri, zavarivači, to su sve neka zanimanja koja su tražena, a koja jednostavno iz obrazovnog Sistema ne dolaze. Lica koja se prijavljuju na našu evidenciju su uglavnom starija lica koja su završila  školu i koja koriste neka druga prava i nijesu baš motivisana za uključivanje u tržište rada. Pa primjera radi, do 25 godina imamo 280 lica, od 25-30 340, a recimo od 40-50 je 854 lica a preko 50 godina starosti 787 lica ”, istakla je Radulović.

Prema podacima Zavoda za zapošljavanje Crne Gore, u našoj državi, do kraja septembra bilo je 32. 099 nezaposlenih.

Jovana Delibašić

foto/video:RTNK

Prijava
Obavijesti o
0 komentara
Umetnuti fidbek
Vidi sve komentare

Pročitajte još:

NIKŠIĆ PROGNOZA