(VIDEO) Na Filozofskom fakultetu promovisana knjiga „Mediji i slika tijela“

Na Filozofskom fakultetu održana je radionica pod nazivom „Smanjenje negativnih efekata medija na sliku tijela“, i promocija knjige „Mediji i slika tijela“, autorki Nataše Kostić i Anđele Kuntoš.

Na poziv Filozofskog fakulteta, profesori sa Univerziteta u Istočnom Sarajevu su studentima psihologije u Nikšiću prezentovali knjigu „Mediji i slika tijela“, koja je nastala na inicijativu Komisije imenovane za ocjenu izrade i odbrane završnog rada studentkinje Anđele Kuntoš. Naime, članovi Komisije bili su saglasni da je u pitanju tekst koji ima potencijal da preraste u knjigu. Taj proces trajao je pune tri godine, zbog dodatnih istraživanja i traganja za relevantnom literaturom i izvorima, istakla je Anđelina mentorka i koautoka knjige, prof. dr Nataša Kostić, Opšte je poznato da mediji imaju uticaja na oblikovanje slike tijela, pa su autorke pokušale da istraže kakve efekte imaju različite vrste medija na sliku tijela i na koji način je moguće objasniti efekte medija na sliku tijela?

“Svi smo ozloženi medijima i svi ih koristimo. Danas je život nezamisliv bez medija i samim tim svjesni smo koliko je on značajan faktor našeg života. Provodimo sa medijima veliki dio svog dana i svjesni smo toga koliko ima tih nekih sadržaja koji nijesu baš najadekvatniji ili su možda iskrivljeni. Mi sami slike fotošopiramo, sređujemo, mi sami to radimo, a onda se zapitamo šta drugi rade? Onda dolazi do neke socijalne komparacije sa drugima u različitim aspektima, pa i u samoj slici tijela i to je nešto što se postavlja kao primat – kakav sam, šta sam? Gledamo medijske sadržaje i to nam je neko mjerilo poređenja”, pojašnjava Kostić.

U knjizi su objašnjeni socijalni faktori koji su značajni za process formiranja osobe, kao psihosocijalne jedinke uz isticanje uloge medija, vrste medija, njihova rasprostranjenost i značaj za process socijalizacije. Autorke, takođe, razmatraju različite teorijske pristupe efekata medija na pojedinca, odnos medija i pozitivne i negativne slike tijela i odnos slike tijela sa samopoštovanjem, uzrastom i polom. U knjizi je dat i pregled istraživanja efekata medija na sliku tijela u zadnjih 20 godina, kao i zaključak i preporuke za smanjenje negativnih efekata medija na sliku tijela.

Knjiga je poslužila kao osnov za edukativnu radionicu pod nazivom „Smanjenje negativnih efekata medija na sliku tijela“.

“Postoje tri osnovna faktora koja su naznačajnija u odnosu samog pojedinca prema svom tijelu, odnosno doživljaju svog tijela – to su porodica, vršnjaci i mediji. Iz toga proizilazi neki aspekt koji se odnosi na sami praktičan rad, jer džaba knjiga ako naučne činjenice koje tu postoje, različita istraživanja koja su sažeta u toj knjizi, teorijski pristupi koji su zasnovani na različitim istraživanjima, ako mi to praktično ne primjenimo. Tako da je ovo jedan od koraka praktične primjene, da pokažemo studentima šta bi se moglo raditi, jer oni su ta budućnost koja će moći da vrši aktivnosti u tom polju”, kaže Kostić.

Radionica i promocija knjige su potvrda dugogodišnje uspješne saradnje filozofskih fakulteta iz Nikšića i Istočnog Sarajeva.

“Taj vid saradnje treba da postoji između fakulteta iz različitih djelova svijeta, jer tek tada možemo da razvijamo i nauku i praktičnu djelatnost. Bez te saradnje ništa nema”, ističe Kostić.

Osim prof. Nataše Kostić, učesnici radionice bili su njene kolege sa Filozofskog fakulteta Univerziteta u Istočnom Sarajevu – profesori doktori Daliborka Škipina, Snježana Stanar i Bojan Ćorluka, i doc. dr Bojana Miletić, sa Filozofskog fakulteta Univerzitet Crne Gore.

Mina Gezović
Foto/video: RTNK

Prijava
Obavijesti o
0 komentara
Najviše glasova
Najnoviji Najstariji
Umetnuti fidbek
Vidi sve komentare

NAJNOVIJE

NIKŠIĆ PROGNOZA