(VIDEO) Kračković: Raste broj onlajn napada na novinare

U susret 23. januaru – Danu novinara Crne Gore, Sindikat medija Crne Gore organizovao je Forum za novinare pod nazivom “Gdje je novinarstvo danas”. Forum je okupio predstavnike velikog broja crnogorskih medija koji su imali priliku da diskutuju o aktuelnim problemima sa kojima se suočavaju. Po riječima predsjednika Sindikata medija Radomira Kračkovića, većina novinara u CG prima zarade koje su ispod državnog prosjeka.

Dan novinara u Crnoj Gori medijske kuće i zaposleni dočekuju u istom ili sličnom ambijentu kao i prethodnih godina, uz obećanje ministarke kulture i medija Tamare Vujović da će izazove sa kojima se suočavaju zaposleni rješavati zajedno.

Gdje je novinarstvo danas, pitanje je koje je okupilo novinare, predstavnike Sindikata medija i ministarku. Nastojeći da razviju integritet, pluralizam uz to da stvore optimalne uslove za rad, Ministarstvo medija i kulture usvojilo je Medijsku strategiju za period od 2023. do 2027. godine, kako bi se usvojile smjernice za slobodu govora i izražavanja.

44. Vlada predstavila je set Medijskih zakona koji će biti prioritet u daljem radu, tim više jer dio zakona predstavlja dio Poglavlja 23, a koji čekaju usvajanje od 2012.godine.

Predsjednik Sindikata medija CG Radomir Kračković, osvrnuo se na prethodni period i probleme sa kojima su se novinari suočavali i najavio da će fokus Sindikata i u narednom periodu biti poboljšanje socio-ekonomskog statusa medijskih radnika.

Šef odjeljenja za medije, obrazovanje i kulturu Ambasade Sad u Crnoj Gori, Stiven Drajkon istakao je, da uprkos svim naporima koje je Sindikat u saradnji sa relevantnim institucijama realizovao, ipak postoji prostor za rad i napredak.

Sindikat medija tokom prošle godine registrovao je 16 slučajeva napada na novinare i medije. Iako nijesu u pitanju fizički napad, zabrinjava činjenica da raste broj onlajn prijetnji, zaključio je Kračković.

Ana Jokić
Foto/video: RTNK

Pročitajte još:

NIKŠIĆ PROGNOZA