Već godinu i po u Rudniku mrkog uglja isključena struja, jama Petnjik pliva u vodi

Usled kvara na staroj trafostanici Rudnik mrkog uglja u Beranama je od 11. novembra 2022. godine bez struje, zbog čega su podzemne vode poplavike i ugrozile jamu „Petnjik“. To je ječe u izjavi za „Dan“ potvrdio direktor rudnika, Nikola Šćekić, navodeći da još uvijek nijesu urodila plodom nastojanja da se u jama „Petnjik“ obezbijedi ponovno napajanje strujom.

– Na staroj trafostanici, sa koje se rudnik napajao strujom, desila se neka havarija. Zbog toga je elektroenergetski inspektor još prije godinu i po stavio zabran na njenu upotrebu. U međuvremenu pokušavali smo da obezbijedimo napajanje sa druge trafostanice.ali to nekako ide sporo zbog niza otežavajućih okolnosti, a prije svega što nam je račun u blokadi i što tamo ima neriješenih pravno – imovinskih odnosa. Usled nestanka struje pumpno postrojenje za ispumpavanje podzemnih voda ne radi. Tako je voda u jami dostigla kritični nivo, a mi nemamo mogućnost da je uklonimo. Zato je na putu eventualnog oživaljavanja proizvodnje najurgentnije da se riješi problem napajanja strujom – kazao je Šćekić, podsjećajući da je desetak radnika angažovano na održavanju rudnika.

Rudnik uglja Berane raspolaže značajnim zalihama rude, a koji model revitalizacije je moguć i optimalan, pokazaće ekonomska analiza koja bi trebalo da se uradi u najkraćem roku – zaključak je nedavnog sastanka koji je inicirao ministar energetike i rudarstva Saša Mujović sa vlasnikom Rudnika uglja Berane Brankom Zečevićem, predsjednikom Odbora direktora EPCG Milutinom Đukanovićem i predsjednikom Opštine Berane Vukom Todorovićem. Tom prilikom vlasnik Rudnika mrkog uglja Branko Zečević iznio je tvrdnje da, uz određene pretpostavke i modele saradnje sa EPCG i Rudnikom uglja u Pljevljima, eksploatacija i proizvodni proces u jami „Petnjik“ može početi za četiri do šest mjeseci od donošenja konačne odluke.

Šćekić ističe da se iskreno nada da će Vlada i vlasnik doći do rješenja za ponovno pokretanje rudnika.

– Pokretanje rudnika je velika stvar za čitavi kraj, zato se nadam da će se, uz priključenje struje, ući u proces stvaranja uslova za eksploataciju rude – naveo je Šćekić.

Rudnik u Beranama je od grčke kompanije Balkan Enerdži prije devet godina preuzelo preduzeće Metalfer iz Sremske Mitrovice. Tada je, nakon desetogodišnjeg zastoja, u rudniku pokrenuta proizvodnja uz upošljavanje 150 radnika koji su radili u tri smjene. Proizvodnja je, ipak, prije više od tri godine prekinuta, a radnici su upućeni na biro rada.

Opština spremna da pomogne

Predsjednik opštone Berane Vuko Todorović ističe da je ponovno stavljanje u funkciju rudnika u Beranama značajna stvar za čitavi sjever Crne Gore i da će u tom pravcu lokalna uprava, u okviru svojih nadležnosti i mogućnosti, pružiti svu neophodnu pomoć.

-Na nedavnom sastanku u Ministarstvu energetike i rudarstva je dogovoreno da se uradi ekonomska analiza koja bi pokazala na koji način bi bilo moguće ponovno pokretanje proizvodnje u rudniku. Nadamo se da će ova analiza pokazati opravdanost za pokretanje proizvodnje, a Opština će dati puni doprinos tome u okviru svojih mogućnosti kako bi se na taj način zaposlilo preko 100 radnika koji su potrebni za početak proizvodnje u rudniku – naveo je Todorović.

Foto: Dan

NIKŠIĆ PROGNOZA