(VIDEO) Mandić: Romi najdiskriminisanija grupa u društvu

Održana je sjednica Romskog parlamenta, koja se organizuje povodom 8. aprila – Međunarodnog dana Roma.

Sjednicu ste mogli pratiti uživo na portalu RTNK.

Drugo zasijedanje Romskog parlamenta organizuje Odbor za ljudska prava i slobode, u saradnji sa Ministarstvom ljudskih i manjinskih prava i Zaštitnikom ljudskih prava i sloboda, a pod pokroviteljstvom predsjednika Skupštine Andrije Mandića.

Iz Skupštine su saopštili da će uvodna izlaganja imati Mandić, ministar ljudskih i manjinskih prava Fatmir Đeka, ombudsman Siniša Bjeković i nacionalni koordinator za praćenje sprovođenja Strategije socijalne inkluzije Roma i Egipćana u Crnoj Gori 2021-2025, Sokolj Beganaj.

Kako su kazali, na drugom zasijedanju Romskog parlamenta učestvovaće i generalni sekretar Skupštine, članovi Odbora za ljudska prava i slobode, predsjednici klubova poslanika, članovi diplomatskog kora i predstavnici međunarodnih organizacija sa sjedištem u Crnoj Gori.

Prvo zasijedanje Romskog parlamenta održano je 6. aprila prošle godine. 

Predsjednik Skupštine Andrija Mandić kaže da organizovanjem romskog parlamenta žele da skrenu pažnju na prava koja pripadaju romskoj zajednici i na probleme sa kojima se susreću.

Mandić dodaje da šest ključnih oblasti na koje je usmjerena pažnja Crne Gore kada je u pitanju integracija roma u naše društvo su obrazovanje, zdravstvena zaštita, zapošljavanje, pravni i socijalni status kao i porodična zaštita.

„U ovih šest oblasti ostvaren je značajan napredak ali moramo da uradimo više. Fokus mora biti na razbijanju diskriminacije romske populacije jer je to srž svih problema koji prožimaju, kako onih oblasti koje sam sad naveo tako i brojnih drugih. Shodno istraživanjima romi se nalaze na vrhu liste najdiskriminisanijih grupa u našoj zemlji“, rekao je Mandić.

Mandić dodaje da nemaju tačni bazu podatak o broju romske djece koji se nalaze van obrazovnog sistema.

„Problem zaposlenja se nadovezuje na problem obrazovanja jer je ključna prepreka kada je zaposlenje u javnom ali i privatnom sektoru niska stopa obrazovanja. Vjerujem da ćemo nakon popisa moći da kroz nadležni odbor za izbronu reformu otvorimo dijalog i o pitanju zastiupljenosti romske i egipćanske populacje u našem narodnom domu i da na taj način potvrdimo borbu za jednakost svih u Crnoj Gori“, rekao je predsjednik parlamenta.

Ombudsman Siniša Bjeković kaže da trajanje romskog naroda je obilježilo lutanje i traganje za boljim životom.

„Na tom putu često bez smisla bili su predmet pogroma, protjerivanja i često stavljani na marginama društva nekad svjesno od onih koji ljudska prava vide kao sopstvenu zabludu i težnju da budu veći i bolji od drugih“, rekao je Bjeković.

Bjeković ističe nedostatak empatije prema romskoj zajednici izražen u pokušaju da se njihov podređeni položaj, kako kaže, upoređuje sa drugim ranjivim grupama.

Nacionalni koordinator za praćenje sprovođenja Strategije socijalne inkluzije Roma i Egipćana u Crnoj Gori 2021-2025, Sokolj Beganaj kaže da i pored napretka u brojnim oblastima moraju biti svjesni da su prisutne i mnoge prepreke.

„Potencijali romske i egipćanske populacije nijesu u punoj mjeri iskorišćeni. Cilj nam je da stvorimo adekvatan ambijent za život roma i egipćana u Crnoj Gori. Političari u Crnoj Gori moraju graditi na izdradnji povjerenja između romskih i neromskih zajednica i obezbijediti ovoj manjinskoh zajendici da imaju ista prava i mogućnosti kao i svi u ovoj zemlji“, poručio je Beganaj.

Foto: Screenshot/Youtube

NIKŠIĆ PROGNOZA