Upravni odbor OBNOR-a Bijelo Polje: Hadžidanušinu džamiju graditi na drugoj lokaciji

Upravni odbor Organizacije boraca Narodnooslobodilačkog rata (OBNOR-a) Bijelo Polje u saopštenju za javnost povodom inicijative za izgradnju Hadžidanušine džamije na gradskom trgu, predlaže da treba naći drugu lokaciju za izgradnju ovog vjerskog objekta.

Oni ističu da su upoznati sa peticijom grupe građana o eventualnoj izgradnji džamije koja je već postojala u Bijelom Polju ali je porušena u savezničkom bombardovanju Bijelog Polja 1944. godine.

– Smatramo da je motiv za potpisivanje peticije proistekao iz snažnog i uzvišenog osjećanja pripadnika religijske i nacionalne zajednice prema vjerskim objektu kojeg su saveznici, Britanci u Drugom svjetskom ratu, iz nama nepoznatih razloga, bombardovali. Tom prilikom život je izgubio i veliki broj građana kao i pripadnika partizanske brigade „Budo Tomović“, koja je učestvovala u oslobađanju Bijelog Polja. Budući da ponovna izgradnja džamije predstavlja zadovoljenje osjećanja većine u religijskoj i nacionalnoj zajednici, mi tu namjeru smatramo opravdanom i legitimnom-kažu iz OBNOR-a i predlažu da „organi Opštine, kojima je nadležnost za prostorno planiranje, zajedno sa predstavnicima Islamske zajednice izaberu pogodnu lokaciju na teritoriji naše opštine, gdje bi bilo moguće izgraditi Hadžidanušinu džamiju“.

– Smatramo da nema mogućnosti da se džamija izgradi na staroj lokaciji,jer je centar Bijelog Polja jedan od najljepših u Crnoj Gori a urađen je na osnovu DUP-a koji sada ne treba mijenjati. Eventualna izmjena plana predpostavlja i javnu raspravu, što bi za organe Opštine ovo bio novi zadatak koji bi ih „odvlačio“ od realizacije planiranih projekata. Inače, Spomenik palim borcima na gradskom trgu podignut je 1953. godine, pripadnicima svih nacija i religija bjelopoljskog sreza, 968 poginulih boraca Narodnooslobodilačkog pokreta i 1.656 civilnih žrtava. Na gradskom trgu se održavaju kulturno-zabavne aktivnosti,kao i razne manifestacije.Centru grada gravitiraju i mnogi građani drugih vjeroispovijesti i oni koji ne pripadaju nijednoj vjerskoj zajednici. Mnogi od njih, vjerovatno, smatraju da je centar grada zajednički pa bi mogli da ispolje zahtjev da se, radi ravnopravnosti, i njima omogući da tu izgrade vjerski objekat- navode iz OBNOR-a.

Podsjećaju da se u centru grada nalaze brojni administrativni, ugostiteljski, bankarski, kulturni i drugi objekti što bi, kako smatraju, ometalo vjernike da u miru i dostojanstvu obavljanu religiozne obrede.

– Zato smatramo da za eventualnu izgradnju džamije treba naći drugu lokaciju koja bi zadovoljila potrebe vjernika-zaključuju se saopštenju Upravnog odbora OBNOR-a Bijelo Polje.

Bijelo Polje dalo nemjerljiv doprinos u slamanju fašizma

– Privilegija našeg grada i nas, njegovih stanovnika, je da se uvijek i na svakom mjestu možemo pohvaliti da je Bijelo Polje dalo nemjerljiv doprinos u slamanju fašizma. Na slavne dane Narodnooslobodilačke borbe i na heroje koji su vodili tu borbu, a mnogi u njoj izgubili život, svakodnevno nas podsjeća Spomenik palim borcima koji u centru grada ponosno stoji već više od 70 godina. On je svojevrstan simbol zajedništva jer su tokom Drugog svjetskog rata, prvi put u našoj istoriji, u borbi za oslobođenje zemlje i pobjedu nad fašizmom rame uz rame stupali pripadnici svih nacionalnih i vjerskih zajednica. Pred tim spomenikom se narod okuplja prilikom obilježavanja naših najznačajnih državnih praznika. Kultura sjećanja naših sadašnjih i bududćih generacija ne smije da dozvoli da se odnos prema ugašenoj mladosti cijele jedne, i ne samo jedne, generacije umanji jer skoro da nema porodice u Bjelopoljskom srezu da nije izgubila bar jednog svog člana- navode iz OBNOR-a Bijelo Polje.

Foto: Dan/Milovan Novović

Pročitajte još:

NIKŠIĆ PROGNOZA