U SO Mojkovac izglasana inicijativa kojom se traži raskidanje koncesije za vađenje rude

Usvajanjem zaključka da su odbornici protiv bilo kakvih radova kada je u pitanju otvaranje rudnika u Mojkovcu i kojima se traži raskidanje koncesionog ugovora sa investitorom, na juče održanoj sjednici SO Mojkovac zasad je stavljena tačka na ovo goruće pitanje za mještane grada na Tari. Odbornici DPS-a i SD, kao i još troje odbornika iz opozicionih klupa, tvrde da bi otvaranje rudnika bilo propast za Mojkovac, dok dio opozicionih odbornika nije eksplicitno bio protiv i tražili su da riječ da struka i da se održi referendum na kojem bi građani dali zadnju riječ, prenosi Dan.

Odbornik SNP-a Miloš Rajković, koji je zajedno sa još 17 kolega glasao za inicijativu, istakao je da mu je drago što je preovladao glas razuma, koji je za dobrobit Mojkovca i Mojkovčana. 

– Ponosan sam što smo donijeli jedino ispravnu odluku, uz vjerovanje da će Vlada Crne Gore i premijer Milojko Spajić, zajedno sa ministrima, ozbiljno shvatiti našu zabrinutost za razvoj grada i zdravlje građana Mojkovca – kazao je Rajković, ističići da su hrabro branili pravo građana na zdrav život i pokazali da rade u njihovom interesu, a ne u interesu koncesionara.

Kako je dodao, ako se nekome ne sviđa ova odluka, može da traže vanredne lokalne izbore.

– Ja sam ponosan što sam danas izglasao ovu inicijativuu sa odbornicima, među kojima su i oni iz DPS-a – naglasio je Rajković.

Odbornik DPS-a Predrag Smolović kazao je da je istina da su nekada podržavali otvaranje rudnika, ali po sasvim drugim, evropskim ekološkim standardima.

– Nećemo bombu u Mojkovcu, jer proširuju koncesiono polje, tako da od prašine probleme neće imati samo Mojkovac, već i okolni gradovi Kolašin, Bijelo Polje i Žabljak – ukazao je Smolović.

Inače, prilikom glasanja ostali opozicioni odbornici, kao i predsjednik Opštine Vesko Delić i potpredsjednici Ivan Ašanin i Goran Palević, napustili su skupštinsku salu. Jedino je uzdržan bio predsjednik SO Marko Janketić iz Demokrata.

U ime građana Mojkovca koji se protive otvaranju rudnika govorili su Miodrag Fuštić i Mitar Vidaković.

– Rudnik bi se, vjerovali ili ne, prostirao na oko 700 hektara površine, a razlozi zbog kojih smo protiv su višestruki. Jedan je problem zdravstvene prirode, obolijevanje građana, zatim blizina dva nacionalna parka – Durmitor i Biogradska gora, blizina rijeke Tare koju je Unesko zaštitio, kao i blizina urbanom dijelu grada.Takođe, rudnik bi doveo do migracije i iseljavanja – istakao je Vidaković i dodao da je razlog za protivljenje i negativan uticaj na poljoprivredu i turizam, blizina ski-centra Žarski i Cmiljača.

Njegov kolega Miodrag Fuštić je istakao da su građanima od eura važniji zdravlje i život.

– Na taj način bi se udarilo na kulturne identitete grada, kao što su Bojna njiva i Mojkovačka bitka, rijeku Taru i arheološko nalazište Brskovo – zaključio je Fuštić.

U pitanju je budućnost Mojkovca

Predsjednik Opštine Mojkovac Vesko Delić kazao je da je otvaranje rudnika tema za budućnost Mojkovca i da su svi na istom zadataku.

– Da napravimo ljepši i bolji grad. Mi znamo da da ne treba da bude rudnika ukoliko nema najviših ekoloških standarda na evropskom nivou. Ali, ne možemo da se složimo sa ovom inicijativom koja zabranjuje bilo kakvu aktivnost u Mojkovcu izuzev poljoprivrede i turizma. Zato smo i tražili sastanak, da nam stručna lica sve obrazlože i da se o ovoj temi, ako treba, odluči na referendumom – kazao je Delić.

On se osvrnuo na činjenicu da je DPS dok je bio na vlasti čvrsto zagovarao otvaranje rudnika, a sada se njihov stav potpuno promijenio.

–Ako želimo da ostanemo katun, onda ćemo biti katun. Grad bez industrije nije grad, ostaje uvijek selo – naglasio je Delić.

Foto: Dan

NIKŠIĆ PROGNOZA