U posljednjih 12 godina pet profesora zavrijedilo zvanje emeritusa

Zvanje „profesor emeritus“ od 2012. dobilo je pet profesora, kazali su portalu Dnevno iz Univerziteta Crne Gore (UCG).

To počasno zvanje dodijeljeno je prof. dr Iliji Vujoševiću (2012. godine), prof. dr Milanu Vukčeviću (2021. godine), prof. dr Žarku Pavićeviću (2022. godine) i prof. dr Ranislavu Bulatoviću i prof. dr Bogoljubu Šijakoviću (2023. godine).

Iz UCG pojasnili su kome se dodjeljuje to zvanje, te kakva je procedura.

“Zvanje ‘profesor emeritus’ dodjeljuje se redovnim profesorima Univerziteta u penziji, koji su se posebno istakli svojim naučnim, odnosno umjetničkim, stručnim i pedagoškim radom, stekli međunarodnu reputaciju, postigli značajne rezultate u obezbjeđivanju nastavno-naučnog podmlatka i dali značajan doprinos ugledu i afirmaciji Univerziteta i organizacione jedinice”, kazali su u odgovorima tom portalu.

Navode da je članom 4 Pravilnika o uslovima i postupku dodjeljivanja zvanja i pravima profesora emeritusa utvrđena tačna procedura procesa izbora u to zvanje.

“Prijedlog za dodjelu zvanja profesora emeritusa podnosi Vijeće organizacione jedinice. Vijeće može podnijeti prijedlog za najviše jednog kandidata za dodjelu zvanja profesor emeritus, iz reda profesora u penziji koji su proveli najmanje deset godina na toj organizacionoj jedinici u radnom odnosu sa punim radnim vremenom. Prijedlog se podnosi Senatu Univerziteta uz obrazloženje koje mora da sadrži – obrazloženje o posebnim zaslugama kandidata, stručnu biografiju i bibliografiju kandidata, te saglasnost predloženog kandidata. O prijedlogu Vijeća univerzitetske jedinice odlučuje Senat Univerziteta Crne Gore tajnim glasanjem”, kažu u UCG.

Istim Pravilnikom utvrđena su i prava profesora sa zvanjem emeritus.

“Profesor emeritus ima pravo da učestvuje u izvođenju nastave na magistarskim i doktorskim studijama u užoj oblasti za koju je izabran, da bude mentor ili član komisija u postupku izrade i odbrane magistarskih radova, odnosno doktorskih disertacija, član komisije za izbor u akademska i naučna zvanja, kao i da učestvuje u naučno-istraživačkom i umjetničkom radu na Univerzitetu i može imati savjetodavnu ulogu na Univerzitetu i fakultetu, u skladu sa potrebama. Na postupak angažovanja profesora emeritusa shodno se primjenjuju odredbe propisa o angažovanju gostujućih profesora na Univerzitetu”, navode u UCG.

Profesori emeritus, kako su kazali iz UCG, ne primaju naknadu za zvanje koje im je dodijeljeno.

“Novčanu naknadu mogu dobiti za držanje nastave koje imaju pravo na osnovu kolektivnog ugovora”, kažu u UCG.

Kaluđerović: U mnogo čemu izostaju odluke donešene na objektivan akademski način

Viša pravna savjetnica u Centru za građansko obrazovanje Snežana Kaluđerović kaže da činjenica da se ranije dešavalo da dugo godina niko nije biran u zvanje “profesora emeritusa” ukazuje na to da crnogorski profesori u penziji nijesu zadovoljili neki od kriterijuma iz Pravilnika.

“Ali je isto tako moguće, u crnogorskom kontekstu, da nijesu politički bili podobni da bi bili predloženi od vijeća fakulteta. Posljedično, takva praksa je bila prisutna u Senatu koji o tome odlučuje, gdje samo podobni imaju prednost u odnosu na kvalitet i lakše mogu dobiti akademski status. S druge strane, svjedoci smo da su u prethodnom periodu enormno povećane zarade akademskom osoblju na UCG, a što ne prati niti opravdanost u vidu značajnih postignuća niti balansiranje sa drugim zaradama u Crnoj Gori, a neizbor emeritusa upravo može biti jedan od pokazatelja da nije bilo tako izuzetnog postignuća”, smatra Kaluđerović.

To, dodaje Kaluđerović, ne znači da takvog kadra za dodjelu ovog statusa nema.

“Subjektivnost donosilaca odluka na UCG je u značajnom određujuća u prepoznavanju stvarnih postignuća i kvaliteta koji su postigli redovni profesori u penziji. U mnogo čemu izostaju odluke donešene na objektivan akademski način, a prevlađuju one pod uticajem političkih i drugih interesa”, ukazuje Kaluđerović.

Foto: Dnevno

NIKŠIĆ PROGNOZA