U Mojkovcu bez posla 227 osoba sa invaliditetom

U nacrtu Lokalnog akcionog plana u oblasti invalidnosti, koji se nalazi na javnoj raspravi, konstatovano da je nezaposlenost najveći problem osoba sa invaliditetom (OSI) u opštini Mojkovac.

Kako je naglašeno, teškoće s kojima se suočavaju OSI su diskriminacija, nepristupačnosti objekata i površinama u javnoj upotrebi, nedovoljne servisne usluge, nepostojanje prilagođenog prevoza, nedovoljna informisanost na Brajevom pismu…

– Na evidenciji Biroa rada u Mojkovcu nalazi se 227 osoba s invaliditetom, dok su samo 32 OSI radno angažovane. U Mojkovcu ne postoji dugoročno rješenje za zapošljavanje osoba sa invaliditetom već se one zapošljavaju preko projekata i javnih radova na kraći vremenski period. Jedan od problema je i što lokalna uprava i druge institucije ne zapošljavaju OSI, kako bi dali primjer poslodavcima iz privrednog sektora, čiji je odziv za zapošljavanje osoba sa inavaliditetom takođe slab. Sa druge strane, OSI koje nijesu radno sposobne, nemaju dovoljnu podršku od institucija i servisa tako da su prepuštene porodicama i zatvorene u kućama – navedno je, između ostalo, u nacrtu Lokalnog akcionog plana u oblasti invalidnosti, koji je radilo Udruženje hendikepiranih „Srce“, čiji je predsjednik Dušan Rakočević bio koordinator radne grupe, a pored njega bile su i Mara Janketić, Branka Vukomanović i Rada Bogavac.

Zakonom o profesionalnoj rehabilitaciji definisan je kvotni sistem zapošljavanja, odnosno obaveza poslodavca da zaposli određeni broj OSI u skladu sa ukupnim brojem zaposlenih. Ukoliko to ne učine, prema zakonu, poslodavci su dužni da uplate poseban doprinos za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje OSI.

– I pored toga efekat u praksi još je manji od očekivanog… Saradnja lokalne uprave s poslodavcima nije na zavidnom nivou, a NVO i organizacijama OSI koje zapošljavaju lica s invaliditetom, lokalna uprava ne pruža pomoć – istaknuto je u dokumentu i naglašeno da OSI u Mojkovcu ne mogu doći do apoteke, Fonda zdravstva, jednog dijela osnovne škole, policije, vrtića, biroa rada, Komunalnog preduzeća, lokalne Turističke organizacije… Nepristupačni za OSI su gotovo svi mojkovački hoteli, Hram Hristovog rođenja, pijaca, dva marketa, restorani…

– Neobezbjeđivanje uslova za nesmetan pristup, kretanje, boravak i rad u objektima u javnoj upotrebi i u prostorima i površinama javne namjene smatra se diskriminacijom OSI po osnovu invaliditeta – navodi se u nacrtu i dodaje da je jedan od zaključaka da je neophodno podizanje nivoa svijesti u odnosu na OSI, koji je sada na vrlo niskom nivou kod građanki i građana Mojkovca.

Centralna Javna rasprava biće održana 11. oktobra u Multimedijalnoj sali Opštine Mojkovac.

Osjećaj izolovanosti i neintegrisanja u društvenu zajednicu

– Ivaliditet predstavlja prepreku za uspješno radno angažovanje. Poseban problem predstavlja diskriminacija osoba sa invaliditetom tokom zapošljavanja. OSI teško nalaze posao, jer su poslodavci obično sumnjičavi prema njihovim vještinama i sposobnostima, pa je vrlo mali broj njih zaposlen. To dovodi do toga da su OSI, i njihove porodice obično u teškoj finansijskoj situaciji. Dakle smanjene šanse na tržištu rada osobe sa invaliditetom dovode do gubitka samopouzdanja, a raste i sumnja u sopostvene sposobnosti, te se izoluju i bivaju na neki način izopšteni iz društva. U Mojkovcu je vrlo je teško naći posao, a marginalizovanim osobama u koje spada populacija osoba sa invaliditetom to je gotovo nemoguće. Ova populacija se osjeća izolovano, neintegrisano u društvenu zajednicu i ne vide nikakvu perspektivu – navedeno je u nacrtu Lokalnog akcionog plana u oblasti invalidnosti.

Foto: DAN

Prijava
Obavijesti o
0 komentara
Umetnuti fidbek
Vidi sve komentare
NIKŠIĆ PROGNOZA