U JU Dječji dom “Mladost” Bijela trenutno boravi dvoje djece mlađe od tri godine

U JU Dječji dom “Mladost” Bijela trenutno boravi dvoje djece uzrasta ispod tri godine, kazala je za portal Dnevno direktorica te ustanove Marela Savić.

Podsjetimo, nedavno su UNICEF, Delegacija Evropske unije u Crnoj Gori, institucija Zaštitnika za ljudska prava i slobode i NVO Juventas pozvali relevantne institucije da obezbijede da nijedno dijete mlađe od tri godine ne bude smješteno u ustanovu.

Kako su naveli iz UNICEF-a, umjesto upućivanja u ustanove za smještaj, kao što je Dječji dom Bijela, djeca bez roditeljskog staranja mlađa od tri godine uz podršku sistema socijalne i dječje zaštite, treba da ostanu u porodici ili da budu upućena u hraniteljske porodice.

Podsjetili su i da je Crna Gora bila prva država u regionu koja nije imala djecu mlađu od tri godine smještenu u ustanovama, ali da to više nije slučaj.

“U 2021. nije bilo smještaja djece koja su mlađa od tri godine”

Savić u izjavi za Dnevno podsjeća da je JU Dječji dom „Mladost“ Bijela jedina ustanova socijalnog tipa koja se bavi zbrinjavanjem djece bez roditeljskog staranja i djece čiji je razvoj ometen porodičnim prilikama. Navela je da u Domu trenutno boravi oko 90 djece, koja su u najvećem procentu starijeg tinejdžerskog uzrasta.

Portal Dnevno zatražio je podatke koliko je djece mlađe od tri godine u posljednjih pet godina smješteno u JU Dječji dom “Mladost” Bijela.

Prema podacima koji smo dobili, u 2019. primljeno je šestoro djece uzrasta ispod tri godine, u 2020. dvoje, dok u 2021. nije bilo smještaja djece koja su mlađa od tri godine.

“U 2022. smješteno je dvoje djece uzrasta ispod tri godine, a u 2023. jedno. Trenutno u ustanovi boravi dvoje djece ovog uzrasta”, rekla je Savić.

Pojašnjava da je smještaj djece u tu ustanovu u isključivoj nadležnosti centara za socijalni rad, koji shodno Zakonu o socijalnoj i dječjoj zaštiti odlučuju o izmještanju djeteta iz biološke porodice i obliku njegove zaštite (usvojenje, smještaj u hraniteljsku porodicu, smještaj u ustanovu).

“Shodno odredbama Zakona o socijalnoj i dječjoj zaštiti za dijete uzrasta ispod tri godine, ne obezbjeđuje se smještaj u instituciju, osim u izuzetnim slučajevima, kada za to postoje naročito opravdani razlozi, uz prethodnu saglasnost Ministarstva rada i socijalnog staranja”, zaključila je Savić.

Podsticati razvoj hraniteljstva

Iz UNICEF-a su nedavno podsjetili da se kao potpisnica Konvencije Ujedinjenih nacija o pravima djeteta, Crna Gora obavezala da će svakoj djevojčici i svakom dječaku omogućiti da ostvari pravo da odrasta u sigurnom porodičnom okruženju, te da je jedan od kriterijuma za proces pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji jeste i da nema djece mlađe od tri godine u ustanovama.

Šefica Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori Oana Kristina Popa je saopštila da smještanje u porodicu svakog djeteta koje nema odgovarajuće roditeljsko staranje i mlađe je od tri godine treba da bude hitan nacionalni prioritet. Ukazala je da Crna Gora treba da podstiče dalji razvoj hraniteljstva i usvajanja djece.

A kada je riječ o hraniteljstvu, iako su iz UNICEF-a u Crnoj Gori još 2021. uputili apel Vladi Crne Gore za hitno osnivanje Centra za hraniteljstvo, koji bi bio zadužen za obuku hranitelja, praćenje kvaliteta usluga i promociju hraniteljstva, za sada još nema konkretnih informacija kada će biti otvoren.

Tu informaciju nedavno su za portal Dnevno potvrdili i iz Ministarstva rada i socijalnog staranja, navodeći da još ne mogu govoriti o tome koji je krajnji rok za otvaranje. Ipak, napomenuli su da se otvaranje takvog Centra “realizuje u skladu sa planom”, a njegovim formiranjem, kako kažu, znatno bi se poboljšao kvalitet socijalne zaštite djece.

Foto: Dom „Mladost“ u Bijeloj

NIKŠIĆ PROGNOZA