U Beranama napravljeni koraci ka unapređenju položaja Roma i Egipćana

Predsjednik opštine Berane Vuko Todorović (DF) obećao je svu pomoć u unapređenju života egipćansko-romske populacije i njihove bolje integracije u lokalnu zajednicu na čijem je čelu. To su Portalu RTCG kazali iz Udruženja za podršku Roma i Egipćana, i naglasili da je u tom pravcu lokalna uprava u ovom gradu učinila niz ustupaka.

„Opština Berane je već u prethodnom periodu povodom kupovine lokacije za izgradnju groblja za pripadnike romsko-egipćanske populacije izdvojila određena sredstva, a takođe će pomoći i u dijelu ograđivanja groblja“, kazao je izvršni direktor ove nevladine organizacije Sultan Beća.

On je dodao da su u cilju poboljšanja uslova stanovanja za mještane naselja Riversajd koje je više puta bilo ugroženo zbog brojnih poplava, sa predsjednikom opštine razmatrali i mogućnosti kako bi se mještani ovog naselja izmjestili.

„Opština bi iznašla mogućnost određivanja lokacije za izgradnju stambenih objekata za pripadnike RE populacije. U tom smislu potrebno je da se pored dodjeljivanja lokacije, ulože dodatna sredstva neophodna za izgradnju stambenih jedinica uz podršku resornih ministarstava, Vlade Crne Gore i drugih donatora“, rekao je Beća.
 
Prema njegovim riječima, i kada se radilo o obrazovanju, Opština je pomogla pri angažovanju medijatora koji je radio pri JPU „Radmila Nedić“, na način što je prije sistematizacije ovog radnog mjesta finansirala rad medijatora na period od dva mjeseca.

Ono što je veliki uspjeh u pogledu socijalne inkluzije Roma i Egipćana u Beranama je, kako ističu iz ove organizacije, činjenica što se ove školske godine u Dječiji vrtić „Radmila Nedić“ upisalo 50 djece RE populacije, i sa time se olakšavaju mnoge barijere pri školovanju djece iz ove ranjive populacije.

„Zbog toga smo zahvalni vrtiću na čelu sa direktoricom Marinom Gojković, kao i školi „Radomir Mitrović“ čiji je direktor Aleksandar Vujović obezbijedio prevoz za djecu. U tom dijelu, Opština nam je partner i podržava sve aktivnosti na polju obrazovanja“, kazali su iz Udruženja za podršku Roma i Egipćana.

Kao posebno važno iz ove organizacije ističu da je preko 70 djece RE populacije dobilo zdravstvene knjižice, na osnovu regulisanog boravka roditelja, te se i na taj način doprinosi boljoj zdravstvenoj zaštiti ovoj populaciji.

„Dom zdravlja, Fond zdravstva, Ministarstvo zdravlja, Opština Berane na čelu sa predsjednikom Todorovićem, dug bi bio spisak pojedinca i institucija kojim smo zahvalni što nam pomažu i izlaze u susret, i u našim najtežim situacijama su uvijek sa nama“, kazao je izvršni direktor Udruženja za podršku Roma i Egipćana Berane.

Ovaj mladi čovjek je prošao dug put od borbe za koru hljeba, do, moglo bi se reći, lokalnog lidera u borbi za bolji život i integraciju ne samo novopridošlih pripadnika RE populacije, već i domicilnih Roma.

Sultan Beća se bori za njihovu degetoizaciju iz naselja Donji Talum, sa jedne, i Riversajd, sa druge strane Lima.

Egipćani i Romi stigli su u Berane sa ratnim vihorom na Kosovu 1999. godine. Pitanje smještaja pratilo ih je dugi niz godina. Živjeli su u barakama od drveta ili u šatorima.

Poslije mnogo problema i neljudske patnje, izgradnju novog naselja „Riversajd“, pored bivše fabrike „Polimka“, kao savremeni geto, finansirala je Evropska agencija za rekonstrukciju, posredstvom njemačke humanitarne organizacije „Help“.

Sa trideset kuća, naselje je vremenom postalo pretijesno za sve novopridošle Egipćane i Rome, pa su se mnogi od njih nastanili pored domicilnih Roma u naselju Donji Talum. Tu je tek bijeda potpuno vidljiva i golim okom.

Zatim su se pojavili i problemi sa čestim poplavama i privremenim iseljavanjima, jer se naselje nalazi na samoj obali Lima, po čemu je i dobilo naziv Riversajd.

Prema popisu stanovništa iz 2011. godine u Beranama se 531 osoba izjasnila kao pripadnik romske nacionalnosti.

„Prema našim istraživanjima, nakon deceniju, smatramo da je taj broj veći u Beranama za oko 20 odsto, kada se radi o Romima. Mislim da se zajedno sa Egipćanima, ta brojka u Beranama sada kreće oko hiljadu. Svake godine imamo po deset novorođene djece. Ali, tačan broj Roma i Egipćana je teško utvrditi zbog čestog mijenjanja mjesta boravka“, kaže Beća.

Foto: RTCG

NIKŠIĆ PROGNOZA