Iz andrijevičkih mjesnih zajednica pozvali su nadležne državne institucije da donesu posebne mjere za zaustavljanje iseljavanja stanovništa sa područja Vasojevića.
Konstatovali su da je sadašnja situacija krajnje zabrinjavajuća i da ova opština iz dana u dan bilježi sve manji broj žitelja. Poručili su da će se tako negativni trendovi nstaviti i dalje, ukoliko se ne preduzmu odgovarajući potezi.
– Sa velikom zabrinutošću se mora konstatovati da se Andrijevica suočava sa sve manjim brojem stanovnika. Na to ukazuje i činjenica da se iz godine u godinu smanjuje broj sklopljenih brakova i broj novorođene djece. Dovoljno je reći da je prošle godine u Andrijevici rođeno svega 25 djece i sklopljeno dvadesetak brakova i shvatiti o čemu se radi. Ovakvi trendovi se moraju konačno zaustaviti, i to kroz izdašniju državnu pomoć i veće sveukupne stimulativne mjere za mlade ljude, jer ako se ovako nastavi, onda se Andrijevici ne piše dobro – navodi se u zajedničkom saopštenju predstavnima mjesnih zajednica.
Dodali su da se mora razmišljati i o donošenju uredbe na osnovu koje bi država mladim bračnim parovima u skraćenoj proceduri dodjeljivala bespovratne kretide za pokretanje sopstvenog biznisa i rješavanje stambenog pitanja.
I podaci popisa stanovništva posvjedočavaju da se poslednjih decenija Andrijevica suočava sa izraženom migracijom stanovništva. U ovoj opštini evidentirano je 20 odsto manje stanovnika nego u 2011. godini. Naime, ova opština je prije 13 godina brojala 5.071 stanovnika, a danas 3.978. Takođe, u Andrijevici se iz godine u godinu proteže negativan prirodni priraštaj. Tako je prošle godine u ovoj opštini broj umrlih bio za 15 veći od broja novorođenih.
Iz mjesnih zajednica tvrde da narod odlazi iz Andrijevice jer je ona postala najnerazvijenija opština u državi.
– Ko je god otišao iz Andrijevice nije se vratio da živi u mjesto svog rođenja. Zašto je to tako pitanje je za odgovorne u ovoj državi, jer Andrijevica danas predstavlja najnerazvijenije područje Crne Gore i uveliko, po brojnim pitanjima, zaostaje za razvijenim gradovima. U takvim okolnostima logično je da mladi, školovani ljudi odlaze sa ovog područja – istakli su iz mjesnih zajednica.
Dodali su da najviše zabrinjava situacija kada je natalitet u opštini Andrijevica u pitanju u potkomovskim selima u kojima je u poslednjih nekoliko godina sklopljeno svega nekoliko brakova i rođeno samo jedno dijete. To se odnosi na sela Konjuhe, Jošanica, Đuliće, Košutiće, Cecuni i Kuti u kojima ima znatno više zatvorenih kuća u odnosu na one u kojima neko živi.
– Očigledno je da je nedostatak radnih mjesta glavni uzročnik zbog kojeg se narod seli u inostranstvo i u druge razvijenije krajeve u Crnoj Gori. Svakako da je država na potezu, koja kroz oživljavanje privrede i podsticajne mjere po pitanju turizma i proizvodnje zdrave hrane treba da nađe model da se seoba naroda zaustavi. Pozivamo nadležne da dođu i da se na licu mjesta uvjere u istinitost naših tvrdnji i da vide da na ovom području gospodare samoća i tišina – kazali su iz mjesnih zajednica.
Učenika iz godine u godinu sve manje
Podaci govore da je ove školske godine Osnovna škola „Bajo Jojić“ u Andrijevici upisala svega 28 prvaka, od čega 18 u matičnoj školi i 10 u područnim odjeljenjima. Statistika govori da je taj broj osam puta manji u odnosu na period od prije pet decenija. Tako negativnu sliku upotpunjuje i saznanje sa su brojna područna odjeljenja na seoskom području odavno zatvorena, a školski objekti prepušteni propadanju. Da je stanje kada je broj učenika u pitanju zaista alarmantno svjedoči i brojno stanje đaka u Osnovnoj školi „Milić Keljanović“ u Konjisima. Ova škola je svedena na svega tridesetak učenika, iako je svojevremeno brojala i do 400 đaka. Negativnu sliku upotpunjuje i podatak da je ove školske godine u prvi razred Srednje mješovite škole u Andrijevici upisano samo 18 svršenih polumaturanata.
Foto: Dan