Traže da Vlada raskine ugovore za male elektrane

Odbornici vladajuće većine u Mojkovcu juče su od Vlade Crne Gore zatražili da raskine ugovore koji se odnose na male hidrocentrale (mHE) Bjelojevićka 1 i Bjelojevićka 2 na istoimenom vodotoku.

Tvrde da se tim energentskim objektima “ugrožava biodiverzitet i kapaciteti rijeke koji bi se kasnije koristili za vještačko osnježavanje i vodosnadbijevanje skijališta”.

“Kod odlučujuće činjenice da za potrebe Ski centra Žarski nije rađena hidrološka studija, to predstavlja realan problem otvaranja skijališta zbog nepostojanja vode za njegove potrebe. U slučaju eventualnog otpočinjanja rada mHE, ne bi postojala mogućnost vodosnabdijevanja ski centara, kao ni mogućnost vještačkog osnježavanja i pravljenja akumulacionog jezera za potrebe ski centra”, piše u obrazloženju zaključka koji će biti poslat vladi i resornom ministarstvu.

Iz vladajuće većine tvrde i da se izgradnjom energetskih objekata dovodi u pitanje putni pravac za skijalište, jer su cijevi od energetskog objekta ugrađene u sami trup puta. Ocjenjuju i da je neophodno čitav projekat izgradnje mHE na Bjelojevićkoj rijeci preispitati.

“Imajući u vidu da je strateško opredjeljenje opštine Mojkovac razvoj turizma, nesporno je da bi projekat hidrocentrala ugrozio otvaranje Ski centra Žarski, a kod činjenice da Vlada planira da raskine ugovor sa koncesionarom za otvaranje rudnika Brskovo, upravo na fonu zaštite životne sredine i razvoja turizma smatramo da bi bilo neophodno da raskinete i ovaj ugovor”, piše u zaključku.

Odbornici su na jučerašnjoj sjednici podsjetili da su ugovori za mHE na Bjelojevićkoj rijeci potpisivani, kako tvrde “na brzinu” u oktobru 2020. godine, za vrijeme “tehničke” Vlade odlazeće vlasti. Koncesija za taj vodotok data je ranije konzorcijumu “Hydro Bjelojevićka” kojeg čine podgorička kompanija “Čelebić”, sa učešćem od 54 odsto, fudbaler Stefan Savić, sa učešćem od črtiri i “Synergy” čiji je udio jedan odsto. Poštujući odredbe iz Ugovora o koncesiji, koncesionar je osnovao koncesiono društvo C&S Energy, a Savić je kasnije prenio svoj vlasnički udio na Milicu Fuštić.

Vlada DPS je u posljednjim sedmicama svog mandata sa kompanijama koje grade mHE potpisala aneks u ugovora o koncesiji. Tim ugovorom privatnim kompanijama se na raspolaganje daju državne parcele radi realizacije dvije mHE.

Zaštitnica imovinsko-pravnih odnosa dostavila je u novembru prošle godine Višem državnom tužilaštvu u Bijelom Polju dokumentaciju o devastaciji Bjelojevićke rijeke radi ocjene da li postoje krivična djela koja se gone po službenoj dužnosti.

Po mišljenju Zaštitnika, prije dostavljanja informacije i zaključenje aneksa bilo je neophodno preispitati sve aktivnosti koncesionara, dokumentaciju i javni interes, imajući u vidu da je izvođenjem radova prilikom rekonstrukcije dionice Vragodo- Mojkovac, a u sklopu čega su i rađene mHE 1 i 2, došlo do devastacije rječnog ekosistema, kao posljedica devastacije životne sredine, uništenja ribljeg fonda. Ukazano je i na konstatacije u izvještaju komisije Agencije za zaštitu životne sredine za mHE koje se grade, a “ono što je vidno i zabrinjavajuće je da ne postoji izgrađena riblja staza kao i da je jednim dijelom u potpunosti blokiran vodotok kamenim agregatom.”

Preispitivanje aneksa ugvora i projekata mHE više puta je tokom minulih godina tražio i aktuelni potpredsjednik Opštine Ivan Ašanin. On je upozoravao da izgradnja mHE može ugroziti projekta skijališta. Te konstatacije, zajedno sa partijskim kolegom Boškom Laketićem ponovio je i juče.

Prije nego što su napustili jučerašnju sjednicu SO, odbornici opozicione Demokratske partije socijalista (DPS) kazali su i da se donošenjem zaključka kojim se traži raskid ugovora o koncesiji, vladajuća većina sveti Saviću. Fudbalski reprezentativac je bio na odborničkoj listi te stranke, na posljednjim izborima. Iz vlasti su poručili da cijene sve što je njihov sugrađanin uradio za reprezentaciju, ali da “njegov interes ne može biti ispred javnog”.

Foto: Privatna arhiva

NIKŠIĆ PROGNOZA