Tivat: Komunalci na terenu sanirali posljedice poplava

U poređenju sa jučerašnjim danom, stanje na terenu danas je znatno bolje. Ekipe Komunalnog doo su i danas na terenu, saniraju posljedice poplava i izliva potoka uslijed obilnih padavina. Količina kiše koja je pala za kratko vrijeme je zaista nevjerovatna. Prosječna godišnja količina padavina iznosi oko 1750 litara po kvadratnom metru, a juče je za samo tri i po sata pala gotovo mjesečna količina padavina od 140 litara po metru kvadratnom, rekao je direktor Komunalnog, Vučeta Stanišić.

„Komunalno je primilo oko 200 poziva za intervencije. Na terenu su bile angažovane tri ekipe sa oko 30 ljudi, četiri kamiona i jedan bager. Intervenisali smo na više lokacija, pogotovo na onima gdje su se kanali izlili. Moram napomenuti da su ovi kanali isti oni koji postoje već desetinama godina, bez novih kanala. Međutim, broj objekata, posebno u višim zonama, znatno je porastao u posljednjih pet godina, što dodatno otežava situaciju“, rekao je Stanišić.

I magistralni put je, u odnosu na ranijih nekoliko godina, bio poplavljen pa je došlo do prekida saobraćaja na najnižem dijelu puta, blizu aerodroma.

„Pored velikih količina vode, suočavamo se i s otpadom koji voda nanosi. Takođe, problem je i propustljivost kanala, pogotovo ispod aerodormoske piste. To zahtijeva dodatne investicije i angažman. Ekipe su i dalje na terenu s ciljem da se grad vrati u normalno stanje“, objasnio je Stanišić.

Mnoge šahte juče nisu mogle da prihvate toliku kočinu vode.

„Problem je što imamo zatvorene ili pretvorene potoke, neki su čak zazidani i pretvoreni u parkinge. To je posljedica lošeg planiranja, a ne neangažovanja Komunalnog preduzeća. Mi redovno čistimo kanale i potoke, ali postoje objekti i zgrade koji su izgrađeni na mjestima gdje nikada nisu bili planirani. To se radi redovno, u kontinuitetu. Naša ekipa svakodnevno obilazi kanale i po prijavama građana reagujemo na mjestima gdje dolazi do problema. Nažalost, ljudi često bacaju otpad u potoke, što dodatno otežava situaciju“, dodao je.

Stanišić je istakao da Komunalno ima godišnji plan rada, i prema tom planu redovno održavaju kanale.

„Međutim, zbog ubrzane urbanizacije, objekti su izgrađeni i na duploj dužini od one koja nam je prvobitno data za održavanje. Potrebno je revidirati taj plan i proširiti zaduženja Komunalnog, što zahtijeva više radnika i novca“, kaže Stanišić.

Situacija je specifična i u višim područjima i zonama, primjer je Normalovo naselje u Dumidranu, iznad usjeka na magistrali gdje je kritično tokom obilnijih padavina, kazao je Stanišić navodeći da su prošle godine uspjeli da osposobe osposobiti jednu rešetku koja je bila zazidana, što je donekle poboljšalo situaciju, ali očigledno je da su potrebne dodatne investicije i veći odvodi za kišnicu.

Foto: Zora Krstović/CdM

NIKŠIĆ PROGNOZA