Svi zatečeni zbog snimka divljanja đaka u učionici

Iz Ministarstva prosvjete i Srednje mješovite škole u Tuzima za „Dan“ su juče kazali da im nije prijavljen incident u učionici čiji je snimak objavljen prvo na društvenim mrežama. Na snimku koji su sinoć objavili i crnogorski portali vidi se kako srednjoškolci razbijaju klupe i stolice u učionici, kao i drugi inventar. Jasno se vidi i kako djelovima inventara gađaju profesoricu koja ih posmatra stojeći pored svog stola. Pored toga što razbijaju po učionici, dječaci viču, pa čudi kako za ovaj incident niko nije saznao.

Vršilac dužnosti direktora ove škole Sehat Ljuljanaj kazao nam je da o incidentu ne može ništa da kaže jer se nije desio za vrijeme njegovog mandata.

– Ja sam imenovan u julu, u vrijeme odmora. Nemam Tik-tok i ne mogu da govorim o onome što se desilo ranije – rekao je Ljuljanaj za „Dan“.

Upitan da li baš niko u školi nije čuo šta se dešavalo, kako se pretpostavlja, krajem prethodne školske godine, kratko je odgovorio da nijesu bili upoznati s tim. Slično je odgovorio i na pitanje da li će nešto preduzeti povodom ovog događaja, navodeći da ne može ništa da kaže o incidentu jer se nije dogodio u njegovom mandatu.

O incidenti u školi u Tuzima ništa ne znaju ni u Ministarstvu prosvjete.

– Incident nije prijavljen Ministarstvu prosvjete. Da bi ministarstvo reagovalo, potrebno je da dobije prijavu ili informaciju, bilo od uprave ili nastavnika, bilo od učenika ili roditelja. Mi nijesmo upoznati sa onim što je objavljeno na društvenim mrežama – naveli su iz Ministarstva.

Prema zvaničnim podacima, u školskoj 2022/23. godini evidentirano je ukupno 108 slučajeva vršnjačkog nasilja u crnogorskim školama. U 40 slučajeva radilo se o fizičkom nasilju, dok se ostali slučajevi odnose na verbalno, sajber i emocionalno nasilje. Ministarstvo prosvjete, na čijem je čelu Miomir Vojinović, formiralo je 8. maja ove godine radnu grupu za izradu Pravilnika o izmjenama i dopunama Pravilnika o normativima i standardima za sticanje sredstava iz javnih prihoda za ustanove koje realizuju javno važeće obrazovne programe, na osnovu kojeg bi u školskoj 2023/2024. godini trebalo da bude zaposleno 60 psihologa i pedagoga u cilju prevencije i borbe protiv vršnjačkog nasilja. Nakon stupanja na snagu izmijenjenog i dopunjenog pravilnika, ustanove treba da donesu nove pravilnike o organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta, uz saglasnost ministarstva.

Policijska akademija objavila je prije tri dana konkurs za prijem i obuku prvih 20 kandidata koji će se steći stručnu kvalifikaciju asistent za sprečavanje nasilja i vandalizma u škola. Sudeći prema informacijama iz konkursa, obuka će biti završena pred kraj prvog polugodišta, što znači da će sa radom početi u drugom polugodištu.

U Crnoj Gori ima više od 200 osnovnih škola, u kojima uči oko 100.000 učenika.

U 27 poziva primili i 10 žalbi na vlast

Besplatna telefonska linija 080 777 777 za prijavu vršnjačkog nasilja i vandalizma otvorena je 4. maja ove godine. Od tada do sredine juna primljeno je ukupno 27 poziva, od kojih je 17 prijava vršnjačkog nasilja. Kako su nam tada kazali iz tog resora, ostalo su bili pozivi građana koji se žale na sistem, vlast i slično.

Zaposleni u ministarstvu javljaju se na pozive od 7 do 15 sati. Nakon 15 sati pozivi se snimaju i preslušavaju narednog dana.

–Telefonska linija otvorena je za prijavljivanje slučajeva vršnjačkog nasilja, a postupa se nakon stručne procjene sadržaja prijave. Pojašnjenja radi, nije u pitanju SOS linija, već telefonska linija za prijavljivanje slučajeva vršnjačkog nasilja. Dakle, prijava slučaja telefonskim putem znači samo evidenciju. Ostala procedura ide nakon toga. SOS linija podrazumijeva direktnu pomoć, što se u ovom slučaju ne dešava – pojasnili su iz ministarstva.

Foto: roditelji.me

Pročitajte još:

NIKŠIĆ PROGNOZA