Svi inspektori na radnim mjestima, decentralizacija uspješno okončana

Uprava za inspekcijske poslove je ukinuta, a od 1. oktobra sve inspekcije – Zdravstveno sanitarna, Tržišna, Inspekcija rada, Turistička, Ekološka i druge, funkcionišu pod okriljem ministarstava. Potpredsjednik Vlade Milun Zogović za Radio Crne Gore ističe da je decentralizacija uspješno okončana.

„Mogu vam reći da je u Upravi za inspekcijske poslove na poslovima ispektora, ispektora po ovlašćenju, državnih službenika i namještenika, bilo angažovano više od 320 lica koja su u skladu sa ovom uredbom i odlukom vlade o preuzimanju službenika i namještenika Uprave za inspekcijske poslove raspoređena u ministarstvima koja su preuzela određene inspekcijske organe i koji će u narednom periodu u tom formatu kao tehnička podrška i dalje obavljati svoje radne aktivnosti i glavna poruka je da niko od tih 320 lica nije ostao bez radnog angažmana i da se ovdje radi o sistemskoj transformaciji, a ne o bilo čijoj želji da nekog ostavi bez posla“, kazao je Zogović.

Da ukine Upravu i vrati inspekcije u nadležnost ministarstvima Vlada se odlučila početkom godine da bi se, kako su naveli, ostvarili bolji rezultati u toj oblasti. Za informaciju o tome da li inspekcije nesmetano rade svoj posao Zogović je RTCG uputio na pojedinačne resore.

Iako su iz Uprave ranije upozoravali da bi decentralizacija mogla dovesti do kolapsa informacionog sistema, RTCG u nadležnom Ministarstvu javne uprave nije uspjela da sazna da li se to i desilo. Umjesto odgovora uputili su ih na potpredsjednika Zogovića.

Smatrajući da je zdravlje građana najbitnije, pitali su u nadležnom resoru, da li Zdravstveno sanitarna inspekcija nesmetano radi svoj posao. Odgovorili su im mejlom.

„U toku je izrada nove sistematizacije radnih mjesta, kojom će biti obuhvaćeni zaposleni iz ove službe. Vjerujemo da period formalnog preuzimanja nadležnosti neće uticati na suštinski proces i radni angažman zdravstveno-sanitarne inspekcije“, odgovorili u kratko iz Ministarstva zdravlja .

Glavna inspektorka za prosvjetu i predsjednica Sindikata Uprave za inspekcijske poslove Lucija Adžić kazala je da oni rade bez problema.

„Apsolutno do sada nemamo nikakvih problema u komunikaciji sa svim subjektima koji žele da dostave inicijativu. Naime, Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija je već od 1. oktobra obavijestilo elektronskim putem kao i na drugi način, kako svi subjekti mogu da nam se obrađaju, dakle i da podnose inicijative, podneske i prijave elektronskim putem, kao i na brojeve telefona. Redovno dobijamo poštu, shodno uredbi, organizaciji i načinu rade državne uprave, svi zaposleni su u obavezi da rade i rade svoj posao. Sa aspekta rada Ministarstva prosvjete nema nikakvih manjkavosti u radu. Potpuno regularno radimo u skladu sa pozitivnim propisima“, kazala je Adžić.

Odgovor o novom načinu funkcionisanja službi, kako je kazao potpredsjednik Vlade, daće koordinaciono tijelo koje, u skladu sa zakonom, treba da bude formirano do kraja oktobra.

Od 2012. do oktobra ove godine inspekcijski nadzor bio je u nadležnosti Uprave za inspekcijske poslove. Takav model funkcioniše godinama u državama regiona poput Hrvatske i Albanije, ali i u većini država Evropske unije.

foto: gov.me

Prijava
Obavijesti o
0 komentara
Umetnuti fidbek
Vidi sve komentare
NIKŠIĆ PROGNOZA