Strategija za reformu obrazovanja za period od naredne do 2035. godine, koja će obuhvatiti sve nivoe obrazovanja, od neprocjenjivog je značaja za crnogorski obrazovni sistem, kazala je ministarka prosvjete, nauke i inovacija Anđela Jakšić Stojanović.
Iz Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija (MPNI) su saopštili da je u tom resoru održan drugi sastanak Savjetodavnog odbora projekta “Kvalitetno obrazovanje za svu djecu Crne Gore”, koji se sprovodi u partnerstvu MPNI, UNICEF-a i Evropske unije (EU).
Kako su naveli, ključni cilj tog projekta je razvoj sveobuhvatne Strategije za reformu obrazovanja 2025-2035, kojom će biti definisana vizija obrazovanja, glavni ciljevi, kao i aktivnosti koje je potrebno sprovesti da bi oni bili postignuti.
Iz MPNI su rekli da će strategija obuhvatiti sve nivoe obrazovanja i definisati finansijski okvir za njenu održivu i dugoročnu realizaciju.
Jakšić Stojanović je kazala da Crna Gora prvi put ima strategiju koja se odnosi na desetogodišnji period, a koja je od neprocjenjivog zanačaja za crnogorski obrazovni sistem.
Ona je istakla da jedino kroz implementaciju takvog strateškog dokumenta mogu obezbijediti da djeca i mladi uče i odrastaju u podsticajnom okruženju i dobiju priliku da steknu neophodna znanja i vještine koje su im potrebne za dalje učenje.
Zamjenica šefa Odjeljenja za saradnju Delegacije EU, Liselote Isakson, rekla je da Unija sa zadovoljstvom podržava rad na tekućoj reformi sektora obrazovanja u Crnoj Gori, jednoj od najvažnijih reformi za zemlju.
„Veoma nam je drago što ulaganja u obrazovanje na svim nivoima zauzimaju važno mjesto u reformskoj agendi Crne Gore, kao i što se ova dva procesa međusobno usklađuju”, naglasila je Isakson.
Ona je dodala da pozdravlja ekstenzivne konsultacije koje su sprovedene i finalizaciju rada.
U saopštenju se navodi da je posebno istaknuta važnost konsultativnog procesa koji je, tokom izrade strategije, sproveden sa djecom i adolescentima, roditeljima i nastavnicima.
„Važno nam je da se sa vama konsultujemo i dobijemo povratnu informaciju koja će obezbijediti da ovaj proces bude participativan i inkluzivan kao što je bio i do sada“, kazala je zamjenica šefa predstavništva UNICEF-a u Crnoj Gori, Sabina Žunić.
Ona je rekla da upravo zbog toga članstvo tog Savjetodavnog odbora ne čine samo institucije sistema, već i predstavnici nastavnika, roditelja i učenika.
„Vjerujem da ćemo uz vašu posvećenost, znanje i iskustvo i uz podršku UNICEF-a i Delegacije EU uspjeti da pružimo našoj djeci obrazovanje koje zaslužuju“, poručila je Žunić.
Foto: MPNI