Srušili ostatke divljih objekata na Kapetanovom jezeru

Građevinska inspekcija Ministarstva ekologije, prostornog planiranja i urbanizma, u noći između srijede i četvrtka, uklonila je ostatke pet bungalova porodice Minić pored Kapetanovog jezera.

Akcija uklanjanja ploča, na kojima je bila postavljena drvna konstrukicija, počela je oko jedan sat poslije ponoći, uz asistenciju kolašinske i nikšićke policije.

Građevinska inspekcija uklanjanje objekata planirala je i u utorak, 24. oktobra, ali su odustali od tog posla, nakon što su Minići obećali da će sami demontirati objekte. Prethodno na putu prema Kapetanovom jezeru, inspektore su dočekale kamene barikade i parkirani automobili mještana , koje su spriječili mehanizaciju da stigne do objekata porodice Minić.

Iz građevinske inspekcije u srijedu nijesu bili u mogućnosti da komenatarišu odluku da ostatke objekata uklanjaju tokom noći niti da odgovore na pitanje da li su vlasnici, eventualno, opstruirali prvobitni dogovor.

Momčilo Minić „Vijestima“ je rekao da je iznenađen postupkom inspekcije, jer je, kako tvrdi, vlasnicima ostavljen rok od pet dana da se objekti demontiraju.

„Preko 80 odsto tog posla smo obavili. Ostale su samo betonske ploče na kojima je bila drvena konstrukcija, koje smo, takođe u srijedu veče, počeli da izmještamo. Prije toga, uklonili smo cijelu drvnu konstrukciju bungalova sa ploča, ne rastavljajući je, jer sam planirao da ih sačuvam za neku drugu lokaciju. Ploče sam, zajedno sa nekolicinom drugova, takođe počeo da uklanjam, ali su mašine došle i spriječile nas u tome. Taj posao su sami završili i za to im je trebalo mnogo više vremena nego što bi nama“, rekao je Minić.

On objašnjava da je ukupna površina pet bungalova oko 30 metara kvadratnih. Minić kaže da je, prema informacijama koje on ima, naloženo uklanjanje preko 80 odsto objekata sa lokacija oko Kapetanovog jezera, a da je rok za to, navodno, 2. novembar.

Da je Kapetanovo jezero napadnuto divljom gradnjom do konstatovano je više puta u raznim zvaničnim dokumentima. Urbanističko-građevinska inspekcija je tokom jula i avgusta 2022.godine obavila akciju pojačanog inspekcijskog nadzora na području oko Kapetanovog jezera na teritoriji opština Kolašin i Nikšić, kazali su Vijestima u avgustu u Ministarstvu ekologije prostornog planiranja i urbanizma. Tokom minulog ljeta, navodno, obavljan je ontinuirani nadzor.

“Tokom inspekcijske kontrole za objekte koji nisu građevinski završeni izrečene su mjere zabrane građenja i pokrenut je upravni postupak. Nakon izvršene inspekcijske kontrole, može se zaključiti da se na navedenoj lokaciji u najvećem broju nalaze objekti koji su građevinski završeni i useljeni, na kojima nema izvođenja radova, da je riječ o objektima koji su izgrađeni u prethodnom periodu i koji se nalaze na orto foto snimku iz 2017. godine”, kazali su iz tog resora.

Objasnili su da je, shodno ovlašćenjima urbanističko-građevinskog inspektora propisanim Zakonom o planiranju prostora i izgradnji objekata, urbanističko-građevinska inspekcija pokrenula postupak utvrđivanja da li je vlasnik bespravnog objekta pribavio rešenje o legalizaciji bespravnog objekta. Tada bi se, kazali su, stekli uslovi za dalje sprovođenje upravnih mjera i radnji u cilju rušenja odnosno uklanjanja bespravnog objekta za koji nije pribavljeno rješenje o legalizaciji.

U cilju zaštite tog vrijednog prostora, kolašinska lokalna uprava, u septembru prošle godine, inicirala je izradu studije zaštite za Kapetanovo jezero.

 Foto/video: Privatna arhiva/Vijesti

NIKŠIĆ PROGNOZA