Spriječiti stigmu i dalje širenje virusa

Infektivne bolesti predstavljaju javno zdravstvenu prijetnju i u svijetu i Crnoj Gori, a rano otkrivanje HIV-a i hepatitisa C i smanjivanje stigme i diskriminacije važni su kako za što efikasnije liječenje pacijenata, tako i za sprečavanje novih slučajeva obolijevanja.

To je ocijenjeno na stručnom sastanku u organizaciji časopisa Medical, na kojem je bilo riječi o uspostavljenim programima prevencije i smanjenja štete, stigmi kao najvećoj prepreci prevenciji širenja ovih bolesti, dobroj kliničkoj praksi liječenja HIV-a i hepatitisa C i novim terapijama.

Dr Alma Čičić iz Instituta za javno zdravlje (IJZ) kazala je da je Crna Gora zemlja u kojoj je prevalenca HIV-a u odnosu na opštu populaciju niska, ali skoro trećina inficiranih nije nikada testirana i dijagnostikovana.

“Testiranje i otkrivanje u ranom stadijumu uz uključivanje terapije sprečava prenošenje infekcije, što je fantastična stvar jer tako utičemo na izvor infekcije. Što se tiče same prevencije HIV i virusnih hepatitisa, to je lanac međusobno povezanih intervencija. Programi smanjenja štete i dobrovoljno i provjerljivo savjetovanje i testiranje su uz terapiju najznačajnija mjera zaustavljanja epidemije”, ocijenila je Čičić.

Ona je odgovorila da se posljednjih godina povećava broj HIV pozitivnih koje dijagnostikuju, što ne znači da se povećava i broj inficiranih, već da se slučajevi više otkrivaju. Kazala je da u posljednje vrijeme postoji fenomen migracija, što znači da u naš sistem dolaze osobe koje su registrovane kao HIV pozitivne u drugim zemljama. Čičić je rekla i da je u prošloj godini IJZ registrovao 54 novoinficirane osobe.

Naglasila je da je problem u Crnoj Gori sa kojim se suočavaju kasna dijagnoza, jer prođe u prosjeku dvije godine od infekcije do potvrđivanja HIV pozitivnog statusa.

“Prema podacima Evropskog centra za sprečavanje i kontrolu bolesti (ECDC), na prvom smo mjestu po kasnoj dijagnozi”, rekla je Čičić. Ona je odgovorila i da, za razliku od statistike za HIV, ne postoji registar za Hepatitis C, već se podaci o oboljelima prikupljaju u okviru prijavljivanja zaraznih bolesti, ali da se iz raznih razloga ne prijavljaju svi zaraženi. Pojasnila je da je dominantni uzrok za prenošenja hepatitisa C putem krvi, usljed korišćenja droga.

Dr Brankica Dupanović iz Kliničkog centra Crne Gore (KCCG) kazala je da je liječenje ovih bolesti započelo prije 40 godina ljekovima koji su u odnosu na današnje imali mnogo lošiji bezbjednosni profil. Bilo je, tvrdi, mnogo više neželjenih dejstava, a pacijenti su pili od šest do osam tableta dnevno, dok je suština liječenja danas antivirusna terapija od recimo tri ili dva lijeka koja se kombinuju, a čime se prekida razmnožavanje virusa.

“Kada virusa nema u krvi i drugim tecnostima, inficirana osoba ne može prenijeti HIV. Cilj je testiranje ljudi kako bi se znao njihov status. HIV je od stoprocentno smrtonosne bolesti postala bolest koja se liječi, odnosno doprinosi tome da se virus ne razmnožava, a imunitet poboljšava do nivoa zdrave osobe”, kazala je.

Dupanović je istakla da pacijenti, ukoliko jedan dan ostanu bez terapije, mogu biti u problemu, poručivši da je svakodnevno uzimanje ljekova i redovno snadbjevanje ustanova jako važno. Odgovarajući na pitanje da li postoje nestašice, ona je kazala da prema tvrdnjama pacijenata povremeno postoje zastoji u nabavi ljekova. Rekla je i da je jedan novi lijek stavljen na pozitivnu listu, ali da se ona mora širiti.

foto: Vijesti

Pročitajte još:

NIKŠIĆ PROGNOZA