Savićevoj fotelji najbliži Kovačević i Radović?

Nakon deset godina i dva mandata provedena na čelu podgoričkog Višeg suda, sudija Boris Savić odlazi sa te funkcije, a u trci za njegovog naslednika su sudije Vesna KovačevićAmir ĐokajZoran Radović i Predrag Krstonijević. Prema nezvaničnim saznanjima „Dana“, najbliži toj fotelji su dugogodišnji sudija krivičnog odjeljenja Osnovnog suda u Nikšiću i sudija tog suda Vesna Kovačević i njen kolega Zoran Radović, dugogodišnji predsjednik Osnovnog suda u Podgorici, sada zamjenik predsjednika. Od izvora iz tog suda „Dan“ saznaje da Kovačević i Radovića za funkciju predsjednika Višeg suda preporučuju višegodišnje iskustvo, rezultati u radu i želja da se suoče sa nagomilanim problemima.

U svakom slučaju, ko god bude izabran, u narednih pet godina čeka ga ozbiljan i ogroman posao, imajući u vidu činjenicu da se Viši sud u Podgorici već duže suočava sa brojnim problemima čije je rješavanje urgentno, piše „Dan“.

Novi rukovodilac moraće najprije da se izbori s velikim brojem neriješenih predmeta u Specijalnom odjeljenju, a čeka ga i slučaj „Tunel“. Budući predsjednik Višeg suda moraće i da utvrdi odgovornost sudija zbog puštanja iz pritvora više lica iz kriminogenih struktura kojima u zakonskom roku nije izrečena prvostepena presuda. Viši sud se suočava i sa problemom deponovanja stvari oduzetih od počinilaca krivičnih djela, prevashodno ogromne količine narkotika, ali i s kadrovskim deficitom, kao i s nedovoljnim brojem sudnica. Imajući sve to u vidu, evidentno je da će budući predsjednik Višeg suda imati pune ruke posla. Naravno, ukoliko bude imao iskrenu želju da se s problemima uhvati ukoštac.

Nakon stupanja na funkciju, ministar pravde Andrej Milović zatražio je od Višeg suda u Podgorici da mu se dostave podaci o predmetima u kojima tri godine nije izrečena prvostepena presuda, zbog čega se veliki broj organizatora i pripadnika kriminalnih grupa u Crnoj Gori našao na slobodi, ili će se to dogoditi u narednom periodu. Da li je ta informacija u međuvremenu dostavljena ministarstvu javnosti nije poznato, kao ni koliko je optuženih dosad pušteno da se brane sa slobode uz određene mjere nadzora.

– Poznato nam je da je bilo nekoliko takvih slučajeva, ali nije pravljena posebna analiza na nivou specijalnog i prvostepenog krivičnog odjeljenja – saopštila je ranije za medije Marija Raković, portparol Višeg suda.

Evropska komisija je u Nacrtu izvještaja o Crnoj Gori, objavljenom u novembru prošle godine, ocijenila da nema napretka na polju vladavine prava, u reformi pravosuđa, „najizazovnijoj oblasti vladavine prava do sada“.

– Pravosudni sistem je nastavio da se suočava sa dubokom institucionalnom krizom, što je rezultiralo slabim rukovodstvom i upravljanjem, nedostatkom strateške vizije i lošim planiranjem, što utiče na sposobnost zemlje da isporuči pravdu – konstatovano je u izvještaju EK.

Dujović odlazi u penziju

Predsjednik Apelacionog suda u dva mandata Mušika Dujović uskoro stiče pravo na starosnu penziju, a za njegovog naslednika kandidovale su se sudije tog suda Mirjana Popović i Dijana Radulović.

Za novi mandat na čelu podgoričkog Osnovnog suda prijavila se aktuelna predsjednica Željka Jovović, ali i sudije tog suda Dragan Babović i Katarina Janković.

Za rukovodioca bjelopoljskog Višeg suda prijavio se aktuelni predsjednik Milan Smolović, a protivkandidati su mu sudije tog suda Vukomir Bošković, Milan Rajković i Ivan Adamović, kao i sudija bjelopoljskog Osnovnog suda Bojana Radović.

Za upražnjeno mjesto predsjednika Višeg suda za prekršaje prijavila se aktuelna predsjednica podgoričkog Suda za prekršaje Nada Bjeković, sudije Larisa Begović i Maja Živaljević, kao i Andrija Vojvodić iz hercegnovskog suda za prekršaje.

Foto: DAN

NIKŠIĆ PROGNOZA