Rukovodstvo MZ Bogetići traži stavljanje u funkciju Spomen-doma i restorana

Mjesna zajednica (MZ) Bogetići udaljena je oko 10 kilometara od Nikšića i nalazi se na 400 metara nadmorske visine, na putu prema Manastiru Sv. Vasilija Ostroškog. MZ Bogetići obuhvata sela: Stubica, Međeđe, Paprati, Povija, Cerovo, Potkupić, Škuletići, Đurovići, Drenoštica, Tunjevo, Vitasojevići, Milojevići i Bogmilovići. Predsjednik MZ Mijajlo Škuletić u razgovoru za „Dan“ kaže da su glavni problem mjesne zajednice zatvoreni objekti od kojih su nekada imali prihode, a to su restoran i Spomen-dom, koji propada.

– Spomen-dom je urađen sedamdesetih godina prošlog vijeka i namjena je bila da se koristi za razne djelatnosti. Prije nekoliko godina lopovi su skinuli bakar sa krova, pa je postavljen lim. Trebalo bi promijeniti vrata i prozore kako bi se objekat opet pustio „u pogon“ – kaže Škuletić i dodaje da bi od iznajmljivanja tog objekta mjesna zajednica imala znatan prihod.

Drugi problem, kaže Škuletić, jeste nezavršena kapela, koju su počeli da grade sredstvima od iznajmljivanja restorana, od kojeg su imali 1.400 eura mjesečnog prihoda trideset godina. Za gradnju kapele sakupili su oko 60.000 eura, ali, kako više nisu imali prihod od kirije jer je restoran zatvoren, prekinuli su radove. Škuletić kaže da im je na računu zarobljeno oko 7.500 eura koje ne mogu da podignu. Ističe da je potrebna nabavka inventara kako bi kapelu otvorili.

– U maju prošle godine zatvorili su restoran u kom je bilo zaposleno 15 radnika. Obratio sam se 13. juna predsjedniku Opštine Nikšić Marku Kovačeviću, a njegova služba me je obavijestila da restoran nije njihovo vlasništvo i da ne znaju čije je. Obraćao sam se i ministru Goranu Đuroviću, koji nije odgovorio. Nas ne interesuje ko drži objekat, već da se zaposle mještani, plati porez državi i da MZ ima prihod od toga – ističe Škuletić.

On kaže da se nadaju dobroj volji predsjednika Kovačevića da im dod‌ijele te objekte na korišćenje, za šta bi raspisali tender, kako bi ih mogli iznajmljivati i stvoriti sopstvene prihode za završetak kapele i ostale infrastrukturne radove. Naglašava da je poseban problem putna infrastrukura, naročito za udaljenija sela.

– Prošle godine smo od Opštine dobili materijal sa kojim se sredilo pola puteva. U martu ove godine dobili smo oko 300 kubika materijala. Drenoštica i Tunjevo su dva najzapuštenija sela čiji mještani do svojih kuća moraju kružiti 15 kilometara jer nemaju puta. Čekamo odgovor na zahtjev da se srede putevi i do tih sela – navodi Škuletić i ističe da je selo Bogmilovići potpuno napušteno. Kaže da je za to krivac nerealizovana investicija, odnosno da prije nekoliko godina nije realizovan projekat vrijedan 60.000 eura za sanaciju puta, čija su sredstva tada preusmjerena na sjever Crne Gore. Istakao je i problem porodice Banjević iz zaseoka Ljuskovi Doli, čija je najbliža tačka do koje mogu doći do kuće na 500 metara, što ovim mještanima, koji nemaju ni struju ni vodu, otežava život.

Na starom putu od Nikšića do Bogetića i Pandurice, gd‌je su velike provalije, na dva mjesta prekinut je asfalt, Škuletić ističe da to predstavlja opasnost za vjernike, bicikliste, bajkere, putnike namjernike…

– Put se koristi ali nije bezbjedan, pogotovo kada je magla jer se tu nalazi provalija od 100 metara. Nadležni su obilježili to mjesto, ali to nije rješenje i Opština bi trebalo da ozida taj dio puta – istakao je Škuletić.

Za javnu rasvjetu Škuletić kaže da je „rak-rana“ Bogetića. Navodi da broje oko 240 sijaličnih grla, od kojih ne radi trećina.

– Prije dvije sedmice prilikom zamjena 40 sijalica, 20 je ostalo u kvaru. Očekujemo da ćemo među prvima dobiti rasvjetu u okviru opštinskog projekta, kako nam je i obećano. U planu je i sanacija krova OŠ „Dobrislav Đedo Perunović“, a preko resornog ministarstva pokušaćemo da uradimo predračun tih radova – kaže Škuletić.

Dovesti vodu i zadržati omladinu

Saša Ognjenović, član Savjeta MZ, kaže da su tražili da se uz trasu puta Nikšić-Cetinje postave cijevi koje bi dovele vodu do sela Vitasojevići, Milojevići i Bogmilovići. Smatra da Opština Nikšić tu treba da pomogne na obostranu dobit.

– To su sitna ulaganja, a zadržali bi omladinu na selu. Ranije je do svetinje bilo šest objekata, a sada dva, a to je loš utisak za turiste. U sezoni bi se mogli zaposliti mladi promoteri koji će turiste informisati o svemu – kaže Ognjenović.

On smatra da bi TO Nikšić trebalo da povede više računa o sređivanju rasvjete na putu koji vodi do Manastira Ostrog, postaviti zaštite od sunca i padavina i obezbijediti toalete.

Čekaju pomoć Opštine i Elektroprivrede

Mitar Magočević, član Savjeta MZ, dodaje da su iz EPCG obećali da će im pomoći sa 2.000 eura, ali ta sredstva još nisu dobili.

– EPCG ovdje ostavaruje veliku dobit od hidroelektrane „Perućica“ ali nama za povrat dosad nikada nisu ništa dali. Od nadležnih čekamo da nam vrate vlasništvo nad restoranom i Spomen-domom kako bismo oživjeli ovu MZ. Pored Doma koji propada, mi nemamo mjesto gd‌je se možemo sastajati. Završetak radova na kapeli nam je veoma bitan, jer sada pokojnike odvozimo u Nikšić u kapelu, pa ih vraćamo ovdje da se sahrane. Objekat polako propada, a Opština neće da pomogne – kaže Magočević i dodaje da bi predsjednik Marko Kovačević trebalo da ih primi na razgovor.

Magočević kao probem MZ ističe nedostatak kontejnera i neredovan odvoz otpada, pa se, kaže, stvaraju deponije.

Izvor, foto: Dan

NIKŠIĆ PROGNOZA