Sredozemna medvjedica (Monachus monachus), strogo zaštićena vrsta, uočena je na otvorenom moru Crne Gore.
Institut za biologiju mora Univerziteta Crne Gore je saopštio da je ribar Stefan Radunović u utorak, 27. maja zabilježio nesvakidašnji susret sa tom životinjom, na otvorenom moru ispred Petrovca.
Sredozemna medvjedica je morski sisar iz reda mesojeda (Carnivora), podreda perajara (Pinnipedia), porodica pravih foka (Phocidae). Druge grupe perajara uključuju ušate foke i morževe. Vjerovatno je najrjeđa vrsta unutar svog podreda, a svakako jedna od najugroženijih vrsta sisara na planeti, ističu iz Instituta.
Ta vrsta je jedini predstavnik roda Monachus, dok su joj najbliži srodnici havajska (Neomonachus schauinslandi) i karipska (Neomonachus tropicalis) morska medvjedica koja se smatra izumrlom od druge polovine 20. vijeka.
Prema procjenama iz 2020. godine, na svijetu je preostalo manje od 700 jedinki sredozemne medvjedice.
Ženke donose mlad ena svijet tokom cijele godine, ali se najveći broj okota bilježi od septembra do novembra. Ženke najčešće kote na skrovitim plažama ili u podvodnim pećinama, koje pružaju zaštitu od predatora i ljudskog uznemiravanja.
Ohrabrujuće je, kažu iz Instituta, što najnovije analize pokazuju blagi oporavak populacije, pa je Međunarodna unija za zaštitu prirode (IUCN) preklasifikovala sredozemnu medvjedicu iz kategorije „Ugrožena“ (Endangered) u kategoriju „Ranjiva“ (Vulnerable).
„U Crnoj Gori, sredozemna medvjedica je strogo zaštićena vrsta, i to prema nacionalnom zakonodavstvu (Rješenje o stavljanju pod zaštitu pojedinih biljnih i životinjskih vrsta, ‘Službeni list CG’, br. 76/2006) te kroz međunarodne ugovore i konvencije čija je Crna Gora potpisnica, uključujući Bernsku konvencija (Konvencija o očuvanju evropske divlje flore i faune i njihovih staništa), Bonsku konvencija (CMS), CITES, Barselonsku konvencija i njen SPA/BD protokol, ACCOBAMS (Sporazum o očuvanju kitova u Crnom moru, Sredozemnom moru i susjednim atlantskim područjima), EU Direktiva o staništima (92/43/EEC), kroz proces harmonizacije sa pravnom tekovinom EU, i UNEP/MAP Akcioni plan za zaštitu sredozemne medvjedice“, napominje se u saopštenju.
Institut je pozvao sve građane i posjetioce koji eventualno uoče sredozemnu medvjedicu da je posmatraju sa bezbjedne udaljenosti, bez uznemiravanja i pokušaja približavanja.
„Ukoliko imate priliku da snimite fotografije ili video-zapis, molimo vas da ih, uz naznaku tačne lokacije i vremena opažanja, dostavite Institutu za biologiju mora Univerziteta Crne Gore“, poručili su.
Kazali su da će Pošta, „u srećnoj koincidenciji“, danas u podne, u saradnji sa Institutom za biologiju mora, u prostoru Akvarijuma Boka predstaviti prigodne poštanske marke iz serije Zaštita prirode sa likom sredozemne medvjedice.
Foto: Stefan Radulović/Vijesti