Reaktivirana platforma za prijave zloupotreba: Službenim džipom u šoping za vikend

Služba za odnose s javnošću Vlade Crne Gore ponovo je pokrenula platformu za prijavljivanje zloupotrebe službenih vozila koja koriste organi državne uprave. Takva platforma prvi put je pokrenuta prije deceniju – 2013. godine, ali poslednjih nekoliko godina nije funkcionisala.

Iz Vlade su „Danu“ kazali da ta platforma sada funkcioniše, a da je pristup moguć na linku Prijava sumnje zloupotrebe službenih vozila (www.gov.me). Platforma za prijavu sumnji u zloupotrebu službenih vozila nalazi se na početnoj stranici Vlade, u donjem dijelu, poslije linka za pristup jutjub kanalu Vlade. Platformu je moguće naći i putem pretrage, kucanjem riječi „prijava sumnje zloupotrebe službenih vozila“, a po datumu bi se zaključilo da je platforma pokrenuta od 10. novembra.

Sistem kontrole korišćenja službenih vozila godinama funkcioniše veoma loše i Uredba o korišćenju prevoznih sredstava u svojini države Crne Gore nerijetko se uopšte ne poštuje, službena vozila 24 sata dnevno koriste i lica kojima to pravo ne pripada po tom dokumentu, a vozila sa registarskim oznakama CG ili MN moguće je vidjeti svuda po Crnoj Gori i vikendom, praznicima, poslije radnog vremena, pa čak i van državnih granica.

Tako je reporter „Dana“ minule subote, 11. novembra, oko 19 časova, na parkingu jednog podgoričkog marketa fotografisao službeno vozilo registarskih oznaka PG-CGM73. Radi se o luksuznom džipu marke „hjundai“. Iz Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) nisu odgovorili na naše pitanje (poslato u srijedu) ko koristi službeno vozilo ovih registarskih oznaka. Stoga nije poznato ko je i zbog čega koristio službeno vozilo u danima vikenda, pred državni praznik zbog kojeg je javna uprava povezala četiri neradna dana.

Na linku koji su nam dostavili iz Vlade nalaze se podaci o tome kako prijaviti eventualne zloupotrebe korišćenja službenoh vozila i kako platforma funkcioniše. Prijave se mogu podnijeti preko mejl adrese sluzbenavozila@gsv.gov.me, a o načinu prijavljivanja građani se mogu informisati i putem posebne telefonske linije (020/482-906). Iz Vlade objašnjavaju da se sumnja na zloupotrebu službenog vozila može prijaviti slanjem fotografije sa vidljivom registarskom oznakom službenog vozila koje se koristi na nepropisan način.

– Radi utvrđivanja osnovanosti navoda iz prijave, uz fotografiju je neophodno naznačiti i vrijeme i mjesto upotrebe službenog vozila koje je predmet prijave. Služba za odnose s javnošću će sve prijave građana dostavljene na navedeni način objavljivati na sajtu i prosleđivati ih organima državne uprave na dalje postupanje i utvrđivanje osnovanosti sumnje na zloupotrebu službenog vozila. Na ovoj stranici biće objavljivane fotografije vozila, nazivi organa državne uprave kojima su pritužbe proslijeđene i povratne informacije dobijene od tih organa. Pozivamo građane da i na ovaj način pomognu u rasvjetljavanju svakog pojedinačnog slučaja zloupotrebe korišćenja službenih vozila – naveli su iz Vlade.

U odgovoru na pitanje kako izvršna vlast trenutno rješava problem zloupotreba službenih vozila i da li imaju plan kako urediti stvari na ovom polju, iz Vlade su nam kazali da je to pitanje upućeno Kabinetu Ministarstva prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine na uvid i dalje postupanje, ali iz tog resora još nismo dobili odgovor.

(Zlo)upotrebe pravdali hitnim zadacima, kvarovima, foto-montažama…

Platforma pokrenuta u martu 2013. godine nije dala nikakve rezultate u suzbijanju zloupotreba službenih vozila, ali je koristila da vrlo slikovito javnosti predoči kako su službenici zatečeni u zloupotrebi i njihovi pretpostavljeni domišljati kada treba objasniti šta su radili koristeći službena vozila van radnog vremena i na mjestima za koja je teško povjerovati da su tamo obavljali neki službeni zadatak.

Prijave građana odbacivane su uz izgovore rada vikendom i državnim praznicima, hit­nim oba­vlja­njem slu­žbe­nog za­dat­ka, iz­ne­nad­nim kva­ro­vima na auto­mo­bi­li­ma, ili, pak, tvrdnjama da su fotografije montirane. Zloupotrebu niko nije priznavao, a u nekoliko iz­u­zet­nih si­tu­a­ci­ja ka­žnja­va­ni su jedino slu­žbe­ni­ci Upra­ve po­li­ci­je, ali zbog ne­do­zvolje­nog par­ki­ranja, vo­že­nje bez re­gi­stra­ci­ja i ne­po­što­va­nja sa­o­bra­ćaj­nih ozna­ka. No, korišćenje službenih vozila u danima vikenda, praznicima i oko ponoći uvijek je pravdano i niko nije kažnjavan zbog toga.

foto:Dan

Pročitajte još:

NIKŠIĆ PROGNOZA