Radulović: Odgađanje je rješenje; Remiković: Monstat spreman

Neki pravnici poručuju da bi popis stanovništva trebalo odgoditi, te da je bojkot u ovom momentu realan, pa čak i po cijenu novčanih kazni. I za taj scenario, nadležni su, kažu, spremni. No, iskustvo Sjeverne Makedonije u kojoj je dio stanovništva bojkotovao posljednji popis pokazuje da su se problemi samo produbili, piše RTCG.

Akademska zajednica, političke partije, nacionalne zajednice, svako iz svog ugla odgovora da li da se popis održi ili odgodi.

Predsjednik Udruženja pravnika Crne Gore Branislav Radulović smatra da je pitanje popisa najviše pitanje ličnog integriteta. Iako je sve zamršeno, Radulović smatra da rješenje postoji.

„Jedino optimalno rješenje bi bilo da Vlada donese uredbu o odgađanju popisa čime bi se dalo budućoj vladi da odredi novi termin popisa“, kazao je predsjednik Udruženja pravnika Branislav Radulović.

Profesorica Fakulteta političkih nauka Olivera Komar vjeruje da popis neće dati drugačije podatke u odnosu na prethodni, ukoliko se sprovede kako treba.

„Imamo demografsku situaciju u kojoj razlike nema, tačnije ona je mala i ispod dva procenta kad pogledamo bilo koju statističku grupu. Kada pogledamo u kom smjeru ide, ide u pogrešnom smjeru za one koji žele promjene“, kazala je Komar.

Za promjenu, kada bi se svi u Crnoj Gori zalagali za isti cilj, na popisu bi to zalaganje trebalo da vodi vjerodostojnim podacima. Do njih je moguće, smatra Zlatko Vujović, uspostavljanjem kontrole vlasti i opozicije.

„Ako vlast sprovodi onda opozicija kontroliše, smatram da se treba vršiti međusobna kontrola popisivača kao putem pisma, popisivač vlasti i opozicije umjesto da se dijelimo možemo da se nađemo na jednoj strani oko popisa koji bi odgovarao međunarodnim standardima i niko ne bi dovodio u pitanje rezultate popisa“, kazao je profesor na Fakultetu političkih nauka Zlatko Vujović.

Ipak, Vujović smatra da je bojkot realan. I za taj scenario su u Monstatu, kažu, spremni.

„Poziv za bojkot nije nepoznat, to se dešavalo i ranije. I ako dođe do neodaziva na popis, moraju da se rade procjene za stanovništvo“, kazala je pomoćnica direktora Uprave za statistiku Snežana Remiković.

„Podaci će se popunjavati iz postojećih registara, od prebivališta, preko registra državljanstva i drugih“, kazao je ministar finansija Aleksandar Damjanović.

Za takvim rješenjem je morala da posegne i Sjeverna Makedonija u kojoj je popis bojkotovalo oko osam odsto stanovništva.

„Mislim da je popis kad se završio da je popis uvećao umjesto da smanji problem koji smo imali. Popisni rezultat iako su dali podatke koji si bolji od popisa iz 2002. ne možemo reći da su 100 posto tačni“, kazao je Vladimir Božinovski iz Instituta za politička istraživanja Sjeverne Makedonije.

I dok Monstat nakon rezolucije Evropskog parlamenta čeka konačan stav Eurostata, iz Sjeverne Makedonije stiže savjet.

„Elektronski popis je dobra zamjena i izbjegava se bojkot“, kazao je Vladimir Božinovski iz Instituta za politička istraživanja Sjeverne Makedonije.

A na bojkot popisa koji je u Crnoj Gori planiran od 1. do 15. novembra pozvale su opozicione partije.

Foto: Screenshot TVCG

NIKŠIĆ PROGNOZA