U različite programe obrazovnih obuka namijenjenih odraslima tokom prošle godine bilo je uključeno gotovo upola manje građana u odnosu na 2023, podaci su iz Izvještaja o realizaciji Godišnjeg plana obrazovanja odraslih za 2024. godinu.
Kroz različite oblike edukativnih aktivnosti, stoji u dokumentu Centra za stručno obrazovanje (CSO), prošle godine je bilo uključeno ukupno 18.389 polaznica i polaznika.
“…Dok je tokom 2023. godine različite oblike edukacije pohađalo znatno više polaznika, tačnije 34.961 osoba. Od ukupnog broja polaznika, prema podacima iz MEIS (obrazovni informacioni sistem) baze, 74 osobe su pohađale prilagođeni program osnovnog obrazovanja odraslih, 1.402 programe obrazovanja za sticanje stručnih kvalifikacija, 1.022 programe obrazovanja za sticanje ključnih kompetencija. Programe obrazovanja za unapređenje ključnih vještina pohađalo je 27 osoba, a programe za stručno usavršavanje 177. Ostali polaznici pohađali su programe obrazovanja za sticanje znanja i vještina iz različitih oblasti, motivacione programe, obuke na radu…”, navodi se u dokumentu.
Iz CSO podsjećaju da, prema zvaničnim podacima Uprave za statistiku (Monstat), ukupan broj odraslih osoba je 2023. godine bio 336.232.
“…Pa je shodno tome procenat učešća odraslih u aktivnostima cjeloživotnog učenja u 2024. godini 5.47 odsto. Izvještajni podaci nijesu uključili sve planirane aktere jer nijesu sve institucije dostavile tražene podatke, a određeni broj ministarstava nije uzeo učešće i dostavio podatke prilikom izrade Godišnjeg plana obrazovanja odraslih za 2024. godinu”, upozorili su iz CSO.
Podsjećaju da se jedan od prioritetnih ciljeva odnosi na unapređenje znanja, vještina i kompetencija odraslih za zapošljivost, mobilnost na tržištu rada i konkurentnost.
Indikator uspjeha tog cilja, ističu iz CSO, mjeri se unapređenjem znanja, vještina i kompetencija odraslih za zapošljivost, mobilnost na tržištu rada i konkurentnost kroz razvoj minimum pet stručnih kvalifikacija na nivou godine.
“…I povećanje broja zaposlenih uključenih u programe stručnog usavršavanja za minimum 1 odsto na godišnjem nivou. Veoma je teško uraditi analizu i komparaciju podataka sa prethodnom godinom, kao i sa godinama iz prethodnog perioda jer u izvještajima nijesu u potpunosti bili obrađeni i dostupni svi podaci o broju polaznika.
Prema ovom Izvještaju o realizaciji Godišnjeg plana obrazovanja odraslih za 2024, ključni nosilac aktivnosti u ovoj prioritetnoj oblasti – Zavod za zapošljavanje Crne Gore dostavio je podatak da je bilo uključeno je 15.045 osoba, od čega je 13.333 bilo uključeno u aktivnosti koje se odnose na profesionalnu orijentaciju”, preciziraju iz CSO.
Jedan od prioritetnih ciljeva se odnosi na povećanje kompetencija zaposlenih u cilju postizanja bržeg privrednog rasta.
Kako se navodi u dokumentu, indikator uspjeha se mjeri povećanjem kompetencija zaposlenih u cilju postizanja bržeg privrednog rasta kroz povećanje broja zaposlenih uključenih u programe za sticanje i razvoj ključnih kompetencija za minimum jedan odsto na godišnjem nivou.
“…U toku 2024, 13.415 zaposlenih je bilo uključeno u različite edukativne aktivnosti, što predstavlja umanjenje u odnosu na 2023. godinu. Posebno za ovaj prioritetni cilj je važno istaći da svi nosioci aktivnosti nijesu dostavili tražene podatke za izvještaj, a određeni broj nadležnih ministarstava nije uzeo učešće i dostavio podatke prilikom izrade Godišnjeg plana obrazovanja odraslih za 2024. godinu”, precizirali su iz CSO.
Pozvali su predstavnike svih nadležnih institucija da se aktivnije uključe tokom ove godine.
“U izradu narednog Godišnjeg plana obrazovanja odraslih za 2025. godinu potrebno je da se uključe predstavnici svih nadležnih ministarstava i institucije koje dobijaju sredstva iz budžeta za različite oblike obrazovanja i usavršavanja. Jedino na ovaj način ćemo imati pregled utrošenih javnih sredstava za obrazovanje odraslih na nivou jedne godine i broja građana koji su bili uključeni u različite programe obrazovanja i učenja”, zaključeno je u izvještaju CSO.
foto: elements.envato