Profesor u OŠ „Zarija Vujošević“: Traži odštetu od 5.000 eura, proslijedio bi sve Romima

Profesor muzičke umjetnosti u Osnovnoj školi „Zarija Vujošević“, u Zeti, Senad Adžović tužio je tamošnju v. d. direktorice te ustanove Draganu Radonjić zato što mu je uputila ,,neprimjerene, uvredljive i ponižavajuće poruke koje su diskriminatorske prirode, a bazirane na vjerskoj i nacionalnoj pripadnosti“. U tužbi je napisano da je Radonjić grubo prekršila osnovna ljudska prava zaštićena Ustavom.

Tužba je predata podgoričkom Osnovnom sudu i još nije zakazano prvo ročište.

U tužbi, u koju je Pobjeda imala uvid, napisano je da je Radonjić 6. novembra prošle godine na Vajber grupi koja broji 29 članova uputila Adžoviću poruke uvredljive, degradirajuće, omalovažavajuće i diskriminatorske sadržine.

,,Đubre… iskompleksirani ciganine“

– „Dobro vam je, kolega, DPS bio pismen, vidim da plačete za takvim autoritetom sa kupljenim diplomama a valjalo bi svaku provjeriti, prvenstveno vašu! Pojma vi nemate, ni o pedagogiji, a rekla bih ni o vašoj struci. Kako da vam kažem, jadni ste..“… „ Nemam pojma odakle je, rekli su mi da su Adžovići cigani… Šta je ovo, ponovo poruka otišla pogrešno…“. „Pi đubre, neću da se trošim na tebe. ISKOMPLEKSIRANI CIGANINE – navedeno je u tužbi da glase poruke Radonjić.

Traži se naknada nematerijalne štete od 5.000 eura zbog ,,pretrpljenih i budućih duševnih bolova radi povrede prava na psihički (duševni) integritet, prava na čast, prava na ugled, prava na dostojanstvo, kao prava ličnosti propisana Ustavom, potvrđenim i objavljenim međunarodnim ugovorima, i opšte prihvaćenim pravilima međunarodnog prava i posebnim zakonima“. Adžović očekuje da presuda bude u njegovu korist i cijeli iznos, kako kaže, proslijediće Romima, neće centa zadržati.

Radonjić nije odgovarala na pozive i poruke Pobjede.

Nije zadovoljan reakcijom nadležnih

Adžović je ranije prijavio sporne poruke nadležnima, ali kaže da nije dobio adekvatnu reakciju. Iz Ministarstva prosvjete Pobjedi su kratko rekli da su povodom obraćanja Adžovića odmah uputili dopis Upravi za inspekcijske poslove na dalje postupanje u skladu sa svojim nadležnostima. Pobjeda očekuje odgovore od inspekcija. Profesor kaže da je pisao i Ministarstvu za ljudska i manjinska prava, ali da nije dobio odgovor. I ombudsmanu je stigla pritužba od Adžovića i formirali su bili predmet. Međutim, u toku ispitnog postupka kažu da je škola dostavila tužbu koju je podnosilac pritužbe podnio Osnovnom sudu u Podgorici.

– Imajući u vidu ovu okolnost, a u skladu sa odredbom člana 39 stav 1 tačka 1 Zakona o Zaštitniku, stekli su se uslovi za obustavu postupka pred Zaštitnikom. U članu 39 Zakona o Zaštitniku/ci ljudskih prava i sloboda Crne Gore navedeno je da će se obustaviti postupak ako se utvrdi da je nakon podnošenja pritužbe pokrenut sudski postupak – rekli su Pobjedi.

Adžović, međutim, smatra da su mogli da nastave postupak, jer je uvrijeđen nastavnik u obrazovnom sistemu.

– ,,Ako je Crna Gora multietnička ne može neko da se vrijeđa zato je Senad. Ne dopuštamo to.“ To mi nije niko rekao – kaže Adžović.

Navodi da je zbog uvredljivih poruka propatio godinu, da je bio na bolovanju. Može da ga nazove neko i Mađarom, Kinezom, dodaje profesor, ali je sporna namjera u pežorativnom smislu. Ovaj slučaj je, kaže profesor, poremetio relaciju između njega i učenika kod kojih uživa ugled.

Adžović se na konkurse prijavljivao da bude direktor škole i, prema njegovim riječima, sprovode se opstrukcije da ne bi dobio to mjesto. Navodi da nije pokrenut disciplinski protiv Radonjić zbog sporne Vajber prepiske i da je ona nastavila neometano da obavlja funkciju v. d. direktorice škole.

– Vodi školu na takvoj osnovni. Ni pet sekundi nakon onih uvreda ne treba da bude tu. Ona je nastavila mandat – rekao je on.

Dodaje da je isključen sa Vajber grupe kolektiva.

– Očekujem da presuda bude u korist istine i pravde – naveo je on.

U tužbi, koju potpisuje punomoćnik, advokat Dina Šabotić ukazuje se na značaj prakse Evropskog suda za ljudska prava.

– U tužbi sam obuhvatila i praksu Evropskog suda i ovakve stvari su najstrože zabranjene – rekla je Šabotić Pobjedi.

Navela je da se praksa ogleda i u tome što je ovaj organ pomno razmatrao i ulogu samih govornika.

– Sud je veći stepen odgovornosti pripisivao subjektima koji su javne ličnosti, ili su na neki drugi način prepoznatljive u određenom društvu. Njihov stepen odgovornosti za govor mržnje je znatno veći upravo zbog uloge koju imaju u datom društvu (nezavisno od toga da li su političari, umjetnici, naučnici, državni funkcioneri i sl.). Društveni položaj i ugled pojedinca nužno povlače za sobom veći stepen odgovornosti u odnosu na samo društvo, njegov razvoj i očuvanje njegovih principa – napisano je u tužbi.

Pokušaj stigmatizacije

Advokatica dodaje da se diskriminacijom smatra i svako neželjeno ponašanje, uključujući i uznemiravanje putem audio i video-nadzora, mobilnih uređaja, društvenih mreža i interneta, kojem je cilj ili posljedica da povredi lično dostojanstvo, izazove strah, osjećaj poniženosti ili uvrijeđenosti ili stvori neprijateljsko, ponižavajuće ili uvredljivo okruženje.

– Jasno je da su upućene poruke za cilj imale da omalovaže, potcijene, degradiraju i etiketiraju tužioca u društvenoj zajednici, pred njegovim kolegama, s obzirom na to da je lik i djelo tužioca izložila brutalnoj kritici i poruzi, što je u sveukupnom dovelo do negativnog stava i pokušaja stigmatizacije u društvu, zbog čega je trpio ali i dalje trpi duševne bolove. Učinjene povrede posebnu imaju težinu kada se uzme u obzir lični i profesionalni život tužioca, gdje posebno izdvajamo da je isti višedecenijski nastavnik ove škole, da je od strane najvećih muzičkih autoriteta u Crnoj Gori svrstan među najboljim nastavnicima muzičke kulture u državi, što najbolje potvrđuju rezultati rada, omiljenost i poštovanje kod učenika, kolega u struci i kolega u svim školama u kojima je radio, među kojima je trenutno i JU OŠ „ Oktoih“ u kojoj tužilac ostvaruje dopunski fond časova – zaključuje se u tužbi.

Dobio otkaz, pa vraćen na posao

U tužbi je navedeno je da je v. d. direktorice škole Radonjić 9. novembra na Vajber grupi uputila poruku u kojoj je obavijestila članove da je Adžović dobio otkaz, a bez prethodno sprovedenog disciplinskog postupka koji je shodno Zakonu o radu bila u obavezi da sprovede. Navela je, kako je napisano, paušalno razloge, koji nijesu potkrijepljeni nijednim dokazom, i pogrdno nazivajući tužioca „neradnikom“.

– Posljedica davanja otkaza tužiocu na ovaj način je rezultirala Odlukom o poništaju Rješenja o prestanku radnog odnosa, a obzirom na činjenicu da je utvrđeno da je istome nezakonito prestao radni odnos i da nije sprovedena procedura disciplinskog postupka suprotno članu 144, 145 i 147 Zakona o radu, dok je otkaz tužiocu uručen dok se isti nalazio na bolovanju – istaknuto je u tužbi.

Dodaje se da je Adžović prije dobijanja otkaza i navedenih poruka uvredljive sadržine, saznao da mu je tužena, bez njegovog znanja i saglasnosti, izbacila svu kompletnu opremu za rad – klavir, muzičku liniju i ostalo u neodgovarajući prostor, i da je na njegov zahtjev da mu se nastavna sredstva vrate u kabinet u kojem su bila i u koji više decenija sprovodi nastavu naišao na vrlo neprijatno odbijanje od tužene, kojom prilikom mu je rečeno: „Ti radiš kod nas.“

– Tužena je u momentu predmetnih dešavanja obavljala funkciju v. d. direktorice u JU OŠ „Zarija Vujošević“ Mataguži tek nekoliko dana, dok je tužilac zaposlen u JU OŠ „Zarija Vujošević“ Mataguži oko 20 godina. Samim tim, konotacija upućenih riječi tužene ka tužiocu je sasvim jasna, posebno kad se dovede u vezu sa svim gore pomenutim – piše u tužbi.

foto:UGC/Pobjeda

1 komentar
Najviše glasova
Najnoviji Najstariji
Umetnuti fidbek
Vidi sve komentare

Valjda se otkaz za direktorku u ovom slučaju podrazumijeva.

NIKŠIĆ PROGNOZA