Prijavljena 253 slučaja zaraze šugom

Iz Instituta za javno zdravlje Crne Gore (IJZ CG) za „Dan“ je juče saopšteno da su im prijavljena 253 slučaja obolijevanja od šuge u Crnoj Gori, u periodu od 1. januara do 27. novembra ove godine.

– Trenutna epidemiološka situacija u Crnoj Gori u vezi sa obolijevanjem od šuge je stabilna i uobičajena. Uglavnom se radi o pojedinačnim slučajevima obolijevanja ili u krugu porodice, navode iz IJZCG, na čijem je čelu odnedavno v.d. direktora dr Verica Osmanović. Oni su istakli da je prva mjera za suzbijanje i sprečavanje daljeg širenja kuge isključivanje oboljele osobe iz vrtića, škole i sa posla do završetka liječenja. Potrebno je sprovesti pojačan epidemiološki nadzor nad bliskim kontaktima, u periodu od četiri do šest nedjelja.

– Sve neuobičajene promjene na koži treba da budu pregledane od strane izabranog ljekara, upozoravaju iz IZCG.

Najviše oboljelih u poslednjih mjesec, prema podacima IJZCG, bilo je u Podgorici (20), Beranama (12) i Rožajama (5).

„Danu“ su se prethodnih dana obraćali roditelji djece predškolskog uzrasta, koji su tvrdili da imaju saznanja da u vrtićima ima više djece koja su oboljela od šuge, ali da se navodno te informacije kriju.

Iz IJZCG, kome smo uputili pitanja povodom sumnji roditelja, odgovorili su da „u podgoričkim vrtićima nije registrovano obolijevanje od šuge u epidemijskoj formi“, ali nijesu precizirali koliko djece ima šugu.

Dorektorica JPU „Đina Vrbica“ Bojana Razić kratko je kazala za „Dan“ da im nije poznato da u njihovim vrtićima ima djece oboljele od šuge.

I direktorica JPU „Ljubica Popović“ Vesna Nikolić rekla je za „Dan“ da u toj ustanovi nemaju nijedan prijavljen slučaj šuge. Ona je objasnila da ovakvu vrstu informacije mogu imati samo ako im se obrate roditelji ili Institut za javno zdravlje.

– U našoj ustanovi postoje protokoli o postupanju u slučaju zaraznih bolesti, a ukoliko bi se desilo da dođemo do podataka da imamo slučaj šuge, isti će se primjenjivati. Pojačane su higijensko preventivne mjere u svim vaspitnim jedinicama, s obzirom na pisanje medija, i medicinske sestre zaposlene u vrtiću redovno nadgledaju zdravstveno stanje djece, istakla je Nikolić.

Iz IJZCG juče su precizirali da je ukupan broj oboljelih u ovoj godini približan onima iz prethodnih godina.

– Na godišnjem nivou, prijavljen je 281 slučaj tokom 2021. godine i 261 u 2022, naveli su iz IJZCG.

– Potrebno je ukućane i bliske kontakte uputiti izabranom ljekaru, koji će im dati savjet kako da spriječe nastanak oboljelih kod njih. Prostorije u kojima je boravila oboljela osoba, treba temeljno očistiti i usisati. Posteljinu, odjeću i peškire koje je koristila oboljela osoba treba tretirati na adekvatan način (najbolje otkuvati – oprati u mašini za pranje veša na temperaturi minimum 60 stepeni). Predmete koji se ne mogu oprati, treba temeljito usisati, a zatim držati zatvorene u plastičnim vrećama najmanje 72 sata, objašnjavaju iz IJZCG.

Moguća i bakterijska infekcija

Šuga je zarazno oboljenje kože koje se prenosi direktnim kontaktom sa kožom oboljelog ili korišćenjem iste posteljine i odjeće. Promjene na koži obično se nalaze na rukama, ručnim zglobovima, laktovima, grudima, u pazušnim jamama, u predjelu pojasa i prepona. Moguća je bakterijska infekcija kože na mjestima češanja, što komplikuje i produžava liječenje.

Foto: IJZCG

Pročitajte još:

NIKŠIĆ PROGNOZA