Predstavnici pravoslavne i islamske zajednice u Podgorici – jednoglasni u stavu da glavni grad treba više bogomolja. Potreba za izgradnjom novih vjerskih objekata, ne umanjuje značaj gradnje novih bolnica, škola , vrtića i slično, kazao je za Gradsku Protojerej Mirčeta Šljivančanin, i dodaje da su današnje porte podgoričkih hramova prepune vjernika, koji zimi, na kiši i vjetru, strpljivo čekaju da crkvena zvona najave početak i kraj službe..
“Oni su prepuni vjernika, dakle, broj vjernika je mnogo veći nego što može da stane u hramove evo ovdje u Crkvi Svetog Đorđa, na nedjeljnoj Liturgiji, a to može svako da se uvjeri da ova porta ovdje biva mala. Od vremena kralja Nikole, do Sabornog Hrama, ni jedan novi objekat nije sagrađen u Podgorici, tako da mnogi građani koji su ujedno i vjernici često izražavaju potrebu da bi voljeli u svom naselju u blizini svoga doma, crkvu. Ovdje govorimo o pravoslavnim hrišćanima kojih je u Podgorici najviše“, naveo je Šljivančanin.
Mještani naselja Konik, sa 7.000 potpisa inicirali su izgradnju crkve u tom naselju, kako ne bi pješačili do, kilometrima udaljene, prve bogomolje, ističe Šljivančanin.
“I kroz jednu peticiju, prije 5,6 godina gdje su i na taj način, imenom i prezimenom, željeli da se izgradi taj Hram ali u prethodnom periodu nije bilo moguće ni razgovarati o tome, čak su se i protivili tome, očigledno oni koji su prije rukovodili gradom oni nisu imali sluha, što nije dobro, to nikome ne donosi dobro“, poručio je Šljivančanin.
I u Islamskoj zajednici u Podgorici ističu da im nedostaje vjerskih objekata, a glavni podgorički Imam Džemo Redžematović ukazuje da situacija nije bolja ni u drugim crnogorskim gradovima.
“Kod nas recimo u BP, postoji džamija čiji su temelji otkriveni a koja ne može da se obnovi zato što nema političke volje, recimo za Adrovića džamiju čekali smo 10 godina da se obnovi pa imamo u NK, opštinske vlasti ne dozvoljavaju da se džamija valorizuje, obnovi i u kulturološkom smislu i turistički valorizuju“, istakao je Redžematović.
Potrebno je da svaka gradska vlast osluškuje potrebe građana, aktuelna, kako se navodi, ipak, opravdava očekivanja crkve.
“Imamo i jednu privatnu kuću koja se koristi i izgradnja nove džamije na Koniku će započeti uskoro a mislim da će se to sve zatvoriti i neće imati potrebe za tim divljim objektima, i da se zahvalim opštinskim vlastima u Pg što su dali dozvolu za izgradnju“, kazao je Redžematović.
“Očekujemo dobru volju od svake odgovorne vlasti, dakle svaka odgovorna vlast želi da izađe u susret svojim građanima i da sve njihove potrebe koje su moguće, koje su na dobro da ih ostvari i zadovolji“, poručio je Šljivančanin.
Pojedina podgorička naselja imaju preko 50 hiljada stanovnika, u kojima ne postoji vjerski objekat koji bi predstavljao i njihov duhovni centar, ističe Šljivančanin. Najveće evropske metropole prepoznatljive su kao glavne turističke destinacije, upravo po duhovnim centrima poput velelepnih hramova i džamija, te je potreba za izgradnjom vjerskih objekata u Podgorici, u toliko veća, zaključuju sagovornici Gradske.
foto: Gradski.me