Predlagači izmjena odložili raspravu o Gradskoj TV

Predlagači izmijenjene odluke o osnivanju Gradske TV odustali su juče od rasprave o ovom dokumentu na sjednici odbora za statut i propise i odložili je za sjutra kada će, kako su rekli, biti pozvani predstavnici medijske zajednice.

Jedan od predlagača odluke Vasilije Čarapić saopštio da su prije skoro dva mjeseca imali sastanak sa predstavnicima medijske zajednice koji su imali zamjerke na rad ovog lokalnog javnog emitera i dali određene sugestije kako bi trebalo unaprijediti njegov rad.

Ostaje da se vjeruje dakle, da je ova odluka rezultat konsultacija nakon kojih je 19. maja izdato kratko saopštenje da se gradonačelnica Olivera Injac i njeni zamjenici Luka Rakčević i Danilo Šaranović sastala sa, kako je rečeno, predstavnicima stručne javnosti iz oblasti medija.

Inače, prije tog sastanka Injac je 11. maja iz skupštinske procedure povukla izmjenu odluke o osnivanju Savjeta RTV Podgorica koja je išla ka tome da Skupština može birati v.d. direktora RTV Podgorica.

– Došli smo do toga da je neophodno uvesti nove institute u lokalnom emiteru, prije svega uvođenje ombudsmana, kao i promijeniti kompoziciju predlagača, članova svajeta, kako bi omogućili da raskinemo političku vezu između Savjeta i Glavnog grada, odnosno eliminisali mogućnostz da predlagač članova Savjeta bude neko iz Glavnog grada. Na ovaj način pospješujemo nezavisnost samog medija – rekao je Čarapić.

On je naveo da u Gradskoj TV nije zaokružen menadžment.

– Od osnivanja Gradske TV ni direktor nije izabran preko konkursa, niti imamo glavnog i odgovornog urednika, a po kazivanju Savjeta, osoba koja je angažovana eksterno u televiziji je defakto neformalni urednik. To su njihove riječi i to je nešto što su oni apelovali da treba da se promijeni u narednom djelovanju – naveo je Čarapić.

Šef kluba odbornika Nove srpske demokratije Mitar Šušić saopštio je da izmjena ove odluke ne predstavlja obračun sa nezavisnim medijima.

– Ovom odlukom nijesmo htjeli da zamijenimo samo članove Savjeta, ili pristup televiziji nekim drugim koji bi oslikavali neki partijski utisak, nego smo htjeli da izradimo kvalitetnu odluku. Tri ključne stvari koje ova odluka predviđa su uvođenje institucije ombudsmana, promjena predlagača u izboru članova Savjeta, i kao treća stvar široka zabrana licima koja imaju i primisao političke funkcije da budu članovi Savjeta. Mislim da bi bilo potrebno da stručnu i naučnu javnost, kao i predstavnike medija i nevladinih organizacija, uključimo u proces donošenja odluke – rekao je Šušić.

Odbornica Demokrata Zdenka Popović saopštila je da je saglasna sa predlogom da se saslušaju ljudi iz medijske zajednice i nevladinih organizacija.

– Saglasna sam da treba i oni da se saslušaju kako nam se ne bi desilo slučajno da donesemo odluku koja bi bila možda u suprotnosti sa važećim zakonskim propisima. Vrlo je važno da se izabere Savjet koji će biti nezavistan i mislim da bi nam veliku pomoć pružila nevladine organizacije koje se bave medijima. Kada smo donosili zakon o RTCG formirali smo radnu grupu i jako nam je pomoglo to što smo uključili predstavnike svih NVO koji se bave medijima, jer su nam dali korisne sugestije – navela je Popović.

“Dan” je od formiranja Gradske TV pratio ulogu Glavnog grada čije je ona privredno društvo, počev od puštanja radija prije konstituisanja Savjeta, pa da su nezakonito držali sjednice bez prisustva javnosti i tako recimo usvojili statut, o konfliktu interesa pojedinih članova…

foto:Press/printscreen

NIKŠIĆ PROGNOZA