Ako je neko imao dilemu gdje leži ili gdje se nalazi najveća moć u državi, aktuelni sukob ili sporenje vlasti u Crnoj Gori oko mjesta direktora Uprave policije, bilo da je to u v.d. stanju ili u punom kapacitetu, dao je odgovor i na to pitanje, ocijenio je advokat Nebojša Asanović. Istakao je da je najveća moć u Crnoj Gori u bezbjednosnom sektoru države – prvo u policiji, a onda u ANB-u.
On je ocijenio da pravna država u punom kapacitetu još uvijek ne stanuje u Crnoj Gori.
„Dakle najveća moć u jednoj državi, a u Crnoj Gori to je definitivno, je očito u bezbjednosnom sektoru države, a u okviru njega na prvom mjestu opet je očito da je to policija, pa onda Agencija za nacionalnu bezbjednost (ANB). Posle toga tek idu sudstvo i tužilaštvo, gdje su se isto dugo lomila koplja između partija na vlasti, ali tu su se ipak nekako, istina makar gledano iz ugla javnosti uz blag pritisak spolja, dogovorili i tu stvar sporenja ko će i kako tu voditi glavnu riječ je riješena“, naveo je Asanović u izjavi za „Dan“.
Kako je ocijenio, hirurški precizan zaključak je da je, ako bi moralo da se bira, bolje imati kontrolu nad bezbjednosnim sektorom u Crnoj Gori i u okviru njega kontrolu nad policijom i ANB-om, nego imati kontrolu nad sudstvom, tužilaštvom ili tamo nekom Ministarstvu finansija ili Ministarstvu pravde, a tek o kontroli nad resorima poljoprivrede ili kulture, tu dileme nema nikakve jer se oko njih nešto koplja partnera iz vlasti mnogo i ne lome, kazao je Asanović.
Zašto je to sve tako i zašto je bolje imati kontrolu nad policijom i ukupno bezbjednosnim sektorom države u odnosu na sve druge sektore vlasti u državi i tu isključiti sve druge partnere iz vlasti, a da bi tu kontrolu imali samo jedna od partija, a druge ne nikako, o tome neka svako sam zaključi za sebe, navodi Asanović.
„A po mom mišljenju prvi zaključak je taj da je u našoj državi još uvijek bolje imati kontrolu nad tajnim podacima, nego nad javnim podacima, i bolje je imati kontrolu nad argumentom sile, nego nad silom argumenata, a što nije neko opšteprihvatljivo obilježje demokratije i pravne države“, dodao je on.
Kako ističe, uprkos evidentnim i vidljivim naporima i pokušajima u poslednjih par godina, da se posle decenija i decenija jednoumlja ili blizu toga napokon kod nas uspostavi i uredi pravna država, da se zbog nekih uskih partijskih i sigurno i ličnih interesa, a možda i nekih strahova i nepovjerenja, opravdanih ili neopravdanih, pravna država u punom kapacitetu još uvijek ne stanuje u Crnoj Gori, a kada će, ne znamo.
Foto: Srđa Boljević