Skupštinski Odbor za ekonomiju, finansije i budžet je dao pozitivno mišljenje na izmjene i dopune Zakona o maslinarstvu i maslinovom ulju i njihov uticaj na državnu kasu, a po njima že u maslinjacima biti zabranjena izgradnja svih objekata, sječa stabala i sadnica maslina bez dozvole Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.
Osim toga, maslinovo ulje će morati da prođe laboratorijska ispitivanja, a biće zabranjeno miješanje uvoznog i domaćeg maslinovog ulja i njegovo prepakivanje.
Odbor je mišljenje tj. zeleno svjetlo za uticaj na budžet dao i na izmjene i dopuname Zakona o državnim službenicima i namještenicima.
Državni sekretar u Ministarstvu javne uprave Naim Đokaj je kazao da će ove izmjene i dopune trošak izazvati samo u slučaju Komisije za žalbe, jer će po novim izmjenama imati predsjednika i šest, umjesto ranijih četiri člana. Naglasio je da će bruto trošak po članu biti 25.000 eura godišnje, odnosno 50.000 eura godišnje za dva.
„Potrebno je da se nakon usvajanja izmjena i dopuna donesu i podzakonska akta, koja će regulisati proces izbora članova Komisije za žalbe“, naglasio je on.
Poslanik Građanskog pokreta URA Miloš Konatar je naveo da su ove izmjene i dopune uzbunile javnost jer se uslovi za rukovodeći kadar propisuju na najmanje šesti stepen stručne spreme, a ne sedmi. Naglasio je da se popuštaju uslovi za državnu upravu, već se stvaraju uslovi da se veliki broj partijskog članstva zaposli na visoke funkcije.
„Valjda treba da promovišemo da na rukovodećem kadru dolaze ljudi koji imaju najveće obrazovanje i radno iskustvo, jer te pozicije zahtijevaju vještine i radno iskustvo. Čemu ovo, zašto? Dolazimo u situaciju da nas čekaju opsežne reforme, a mi na ovaj način kažemo da je dovoljno da budete direktor – bečelor nivo obrazovanja“, naglasio je Konatar.
On se osvrnuo i na izmjene Zakona o tržištu kapitala i kazao da takve i slične mjere ne motivišu mlade da rade i ostaju u državi. Ponovio je da se nebrojeni zakoni i dalje donose i predlažu bez javne rasprave.
Predsjednik Odbora Boris Mugoša je naglasio da se i on pita ko je uvrstio mjere o zabrani objave informacija pri zaduživanju kroz emisiju hartija od vrijednosti, te da to ne bi smjelo da se dešava u državi koja je na putu ka Evropskoj uniji.
Iz Socijalističke narodne partije su pitali zašto se izmjenama i dopunama zabranjuje da se imenuju lica za savjetnika predsjednika Skupštine, Vlade i države, ako su u prethodne tri godine razriješeni.
Đokaj su kazao da su izmjene o šestom stepenu rađene u komunikaciji sa Ministarstvom prosvjete, te da su paralelno trebale biti rađene za Zakon o visokom obrazovanju radi usklađivanja. Naglasio je da su kritike Evropske komisije bile najveće na smanjivanje uslova za iskustvo potrebno za rad u državnoj upravi, te da su to korigovali.
Naveo je da su zabrane zabrane za razriješene bivše savjetnike urađene po preporukama Grupe država za borbu protiv korupcije Savjeta Evrope (GRECO).
Foto: Skupština Crne Gore/Youtube