Povelja FCJK uručena Adnanu Čirgiću

Na svečanosti otvaranja Cetinjskih filoloških dana Povelja FCJK uručena je profesoru Adnanu Čirgiću za poseban doprinos montenegristici.

“Naše su nagrade, pogotovo najviše državne, više puta kompromitovane, što od članova žirija, što od laureata. Ova mi nagrada predstavlja posebnu čast zbog toga što je do sada niko nije kompomitovao i čast mi je da je podijelim s ljudima koji su bili članovi ekspertske komisije za standardizaciju crnogorskoga jezika i s autorima prve Istorije crnogorske književnosti”, kazao je Čirgić.

Predsjednik Upravnog odbora Fakulteta za crnogorski jezik i književnost prof. dr Milenko Perović poručio je da je Crna Gora posljednjih tridesetak godina razapeta između intencije da se utemelji u državnoj samostalnosti te snažnog spoljašnjeg i unutrašnjeg osporavanja crnogorske državne ideje.

Razapeta je, kako je kazao, između samosvijesti koju su njeni ljudi skoro hiljadu godina branili od svakog okupacionog posezanja i žudnje za uništenjem te samosvojnosti.

“Najveći dio najvrednijeg što je u montenegristici postignuto u povijesti dogodilo se u ovih trideset godina: ustavno-pravno priznanje postojanja crnogorskoga jezika, kao službenog jezika države Crne Gore; crnogorski jezik je standardizovan, postao jezik nastave u školama i crnogorska književnost počela dobijati mjesto koje joj pripada. Osnovana je visokoškolska institucija za obrazovanje kadra za izučavanje crnogorskoga jezika, književnosti i kulture, pokrenut časopis Lingua montenegrina, a na slavističku mapu svijeta montenegristika je, napokon, upisana pokretanjem naučnog skupa Cetinjski filološki dani koji pokazuje sigurni kurs njegove plovidbe naučnim vodama”, poručio je Perović.

Kako je saopšteno iz FCJK, skup su pozdravili i podržali i naučnici iz inostranstva: Marc L. Greenberg, (University of Kansas), Сергiй Пирожков (вiцепрезидент Нацiональної академiї наук України, академiк НАН України) i Marco Biasio (University of Modena and Reggio Emilia).

Otvaranju Filoloških dana prisustvovali su ambasadori i drugi diplomatski predstavnici Bosne i Hercegovine, Makedonije, Ukrajine, Poljske i Hrvatske.

Cetinjski filološki dani traju do 8. septembra. Programom je predviđen rad u jezičkoj, književnoj i kulturološkoj sekciji. Učestvuje preko 70 naučnika iz 19 zemalja Evrope i SAD.

Foto: FCJK

Pročitajte još:

NIKŠIĆ PROGNOZA