Podgorica „gura” MUP da ozakoni kretanje trotineta

Sekretarijat za saobraćaj Glavnog grada Podgorica uputiće Ministarstvu unutrašnjih poslova (MUP) inicijativu kojom bi trotineti, kao prevozno sredstvo koje učestvuje u saobraćaju, bili prepoznati kroz pravnu regulativu.

To je “Vijestima” rekao Mervan Drpljević iz tog Sekretarijata.

Kako je kazao, takva inicijativa je u pripremi. Druge detalje u vezi sa inicijativom za pravno prepoznavanje trotineta nije saopštio.

Električni trotineti, kao prevozno sredstvo, u upotrebi su i u Crnoj Gori već nekoliko godina, ali zvanična statistika o tome koliko ih ima ne postoji. Takođe, kako saobraćanje električnih trotineta nije regulisano zakonom, korisnici tog prevoznog sredstva voze ih i na trotoarima, biciklističkim stazama, ali se trotinetima kreću i kolovozom.

Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) tretiralo je trotinete u Izvještaju o stanju bezbjednosti saobraćaja na putevima za 2022.

“Novi pojavni oblici i trendovi u savremenom drumskom saobraćaju osim u razvijenim evropskim zemljama u posljednje vrijeme su sve prisutniji i u Crnoj Gori. U izvještajnom periodu došlo je do sve većeg učešća u saobraćaju električnih vozila sa težištem na… električnim trotinetima i sl. Posebno je karakteristična sve masovnija upotreba električnih trotineta, a njihovo učešće u saobraćaju već prouzrokuje određene probleme i posljedice, što izaziva posebnu pažnju građana i medija”, piše u tom dokumentu.

Pored ostalog, navedeno je i da se u periodu koji je tretiran izvještajem dogodilo sedam saobraćajnih nezgoda sa učešćem električnih trotineta, “u kojima je jedno maloljetno lice smrtno stradalo, a sedam lica je zadobilo teške tjelesne povrede”.

Konstatuje se i da Zakon o bezbjednosti saobraćaja na putevima električne trotinete ne prepoznaje kao zakonsku kategoriju.

“A oni su u praksi već zastupljeni u saobraćaju i to u značajnoj mjeri, pogotovo u Podgorici i većim gradovima na primorju. Dio vozača električnih trotineta već učestvuje u saobraćajnim nezgodama na način što u toku kretanja dolazi do padova, zatim do kontakta sa pješacima, biciklima i vozilima, u zavisnosti od toga da li se kreću trotoarom, pješačkim stazama, biciklističkim stazama ili kolovozom”, piše u izvještaju za 2022. godinu.

U Izvještaju za 2023, koji je objavljen juče, o trotinetima nema podataka.

Pješaci i dvotočkaši ne mogu zajedno

Odbornici lokalnog parlamenta u Opštini Tivat nedavno su glasali za izmjene Odluke o regulisanju saobraćaja, pa je tako u tom gradu ubuduće za, pored ostalog, i trotinete, zabranjeno da se kreću pješačkim zonama.

Predlog Odluke o izmjenama i dopunama Odluke o regulisanju saobraćaja uputio je Sekretarijat za saobraćaj i stambeno komunalne djelatnosti Opštine Tivat.

Odlukom su, pored ostalog, proširene pješačke zone u gradu, a istovremeno dodan novi stav, koji tretira kretanje dvotočkaša pješačkim zonama:

“Zabranjeno je kretanje električnih trotineta i sličnih lakih električnih vozila, kao i bicikala u pješačkim zonama…”, piše u izmjenama i dopunama Odluke.

Četiri godine ništa

Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) i Uprava policije (UP) prije četiri godine uputili su predlog Glavnom gradu Podgorica da zaustavi akciju subvencionisanja kupovine električnih trotineta, jer to prevozno sredstvo nije zakonski regulisano da se koristi na ulicama.

Tada su iz MUP-a saopštili da cijene inicijativu Glavnog grada kao doprinos promovisanju zdravih stilova života i zaštite životne sredine, ali i tražili od gradske uprave da aktivnost oko subvencija privremeno obustave, jer upotreba trotineta u javnom saobraćaju nije propisana zakonom.

“Uzimajući u obzir činjenicu da upotreba i korišćenje električnih trotineta u javnom saobraćaju nije propisana Zakonom o bezbjednosti saobraćaja na putevima, niti je regulisana drugim pravnim aktom, Ministarstvo unutrašnjih poslova je uputilo predlog Glavnom gradu da se aktivnost oko subvencionisanja građana i kupovine električnih trotineta privremeno obustavi, dok se oblast upotreba električnih trotineta pravno ne reguliše i stvore neophodni uslovi za primjenu”, rekli su tada “Vijestima” iz resora unutrašnjih poslova.

Te 2020. kazali su i da zajedno sa UP razmatraju mogućnost da, kroz Zakon o bezbjednosti drumskog saobraćaja ili kroz druge odgovarajuće pravne akte, propišu norme koje će se odnositi na omogućavanje korišćenja električnih trotineta u saobraćaju.

Javni poziv za subvencija za kupovinu bicikala i trotineta Glavni grad realizuje u okviru projekta “Podgorica na dva točka”. Takav javni poziv realizovan je i prošle godine, kada je Glavni grad opredijelio ukupno 60 hiljada eura za subvencije za kupovinu bicikla, odnosno električnog bicikla ili električnog trotineta. Javnim pozivom bilo je predviđeno da prijavljeni mogu da od Grada dobiju najviše 50 odsto cijene, a najviše do 100 eura za kupovinu bicikla, dok je za kupovinu električnog bicikla ili električnog trotineta bila opredijeljena subvencija u visini od 50 odsto cijene, a najviše do 200 eura.

Iz Glavnog grada u četvrtak su najavili da će i ove godine objaviti javni poziv za subvencije za kupovinu dvotočkaša.

Srbija: Kazne do 1.000 eura ili mjesec zatvora

Srbija je u avgustu prošle godine usvojila izmjene Zakona o bezbjednosti saobraćaja na putevima i ujedno regulisala kretanje trotinetima – uvela mnoga ograničenja i pravila, ali i novčane kazne za one koji ne poštuju propise.

Zakonom je tako propisano da električni trotineti moraju da imaju posebne naljepnice, a njihovi vozači u obavezi su da nose svijetleće prsluke i zaštitne kacige. Takođe, kako je propisano, električni trotineti mogu da se voze u posebnim trakama namijenjenim za bicikle, a ukoliko takve trake ne postoje, trotinet se mora voziti na kolovozu u širini od najviše jednog metra od desne strane ivice.

Ako se električni trotinet, ili električni bicikl, voze u stazi koja je namijenjena za pješake i bicikliste, ne smiju da pređu brzinu od 35 kilometara na sat.

Zakonom je zabranjeno licima mlađim od 14 godina da voze električna vozila na javnim putevima. Vozač lakog električnog vozila koji je napunio 18 godina može da se kreće kolovozom na putu na kome je brzina kretanja ograničena na najviše 50 kilometara na sat.

Kazne za nepoštovanje tih pravila kreću se od 100.000 do 120.000 dinara (preko 850 do oko 1.000 eura), ili kazna zatvora od 30 dana.

Za vožnju nedozvoljenom površinom predviđena je kazna u iznosu od 10.000 dinara (oko 85 eura), a ista kazna važi i za vožnju bez osvjetljenja ili bez svjetloodbojnog prsluka. Za teže prekršaje predviđeno je i oduzimanje električnog vozila.

U dijelu javnosti u Srbiji takve mjere smatraju destimulišućim u smislu da je njihova svrha da se električna vozila sklone sa ulice.

“Ova izmjena zakona je zakucala ekser za razvoj mikromobilnosti u Srbiji”, kazao je za list “Danas” Igor Velić, saobraćajni inženjer i predsjednik udruženja “Sigurne staze”. On je kazao i da bezbjednost učesnika u saobraćaju koji koriste dvotočkaše raste razvojem infrastrukture…

Pravila u EU variraju

U Evropskoj uniji, objavio je u septembru portal Euronews.com, vožnja trotineta trotoarom dozvoljena je samo u Belgiji, Bugarskoj, Estoniji, Finskoj, Slovačkoj i Švedskoj.

U nekim zemljama, među kojima su Grčka, Holandija, Norveška… vozačima trotineta nije dozvoljeno kretanje ni biciklističkim trakama.

U zemljama EU, gdje je kretanje električnim trotinetima regulisano, ograničenja brzine najčešća su od 20 do 25 kilometara na sat. Ograničenja ne postoje u Bugarskoj, Estoniji i Mađarskoj.

I minimalna starost varira od 12 godina u Austriji i Francuskoj, do 18 godina u Italiji.

U Danskoj i Francuskoj postoji i obavezno osiguranje odgovornosti. Nošenje kacige obavezno je za maljoletnike u Austriji, Češkoj, Francuskoj,

Švedskoj, dok je u ostalim zemljama EU korisnicima električnih trotineta svih uzrasta dozvoljeno da voze bez kacige.

Euronews.com navodi i da ne postoji razlika u riziku smrtnosti između vozača e-trotineta i biciklista, te da više od 80 odsto smrti kako biciklista, tako i vozača e-trotineta rezultira sudarom s težim vozilima.

Foto: Vijesti/Luka Zeković

Pročitajte još:

NIKŠIĆ PROGNOZA