Šaranović: Bivša vlast zaposlila za dvije godine više od 500 osoba

Zamjenik gradonačelnice Danilo Šaranović kazao je na današnjoj sjednici Skupštine Glavnog grada da je prethodna vlast samo tokom prošle i ove godine do preuzimanja vlasti nove uprave, zaposlila 520 osoba, koje, kako je kazao, nijesu sposobne da rade u javnom interesu.

Zapitao je i zbog čega ugovori o djelu.

“To je dokaz da većina ovih ljudi koje ste zaposlili nijesu bili sposobni da rade u javnom interesu, već isključivo u partijskom i sada je trećina zaposlenih u Čistoći na bolovanju”, kaže Šaranović.

Šef odborničkog kluba DPS-a Andrija Klikovac je odgovorio Šaranoviću da je nova Vlada za tri godine zaposlila 27.000 osoba u raznim državnim preduzećima, počev od Pošte, Ministarstva odbrane i drugim institucijama.

Na sjednici Skupštine Glavnog grada tokom rasprave o reblansu budžeta obrazloženo je da je planiran u iznosu od 106,5 miliona eura, rebalansom je smanjen za oko 880.000 i predložen je iznos od 105.620.000 eura.

V.d. sekretara Sekretijarijata za finansije Glavnog grada Balša Špadijer je kazao da će finansiranje Glavnog grada u najvećoj mjeri biti oslonjeno na sopstvene prihode.

“Za navedeni reblans postoje tri razloga, izmjena propisa koji su uticala na povećanje izdataka za zarade, odnose se na Granski kolektivni ugovor za oblast javne uprave i pravosuđa, za oblast kulture u ustanovama u okviru Glavnog grada.

Drugi razlog koji je doveo do rebalansa su više prenijeta sredstva iz 2022. godine u 2023. godinu. Bilo je planirano da se prenese 11,2 miliona eura, a prenijeto je 20,9 miliona ili 9,7 miliona eura više u odnosu na prvobitni plan. Treći razlog odnosi se na promjenu dinamike povlačenja sredstava usljed promjene dinamike realizacije pojedinih komponenti za projekat ‘Sakupljanje i prečišćavanje otpadnih voda u Podgorici’ – zbog kašnjenja konačnog nacrta idejnog i Glavnog projekta, planirano povlačenje sredstava nije bilo moguće realizovati u planiranom iznosu u ovoj godini”, kazao je Špadijer.

Klikovac je ocijenio da je pozitivno da dolazi do rasta ukupnih primitaka, ali da brine odnos institucija kao što je Uprava javnih prihoda, koja treba da naplati sredstva od građana.

“Prvo pitanje je zašto je uvećana budžetska rezerva za 450.000 eura. Kako će se ona trošiti u naredna tri mjeseca. Vi ste omogućili gradonačelnici i njenim zamjenicima da na osnovu njihovog diskrecionog prava troše mjesečno 150.000 eura, a da o tome javnost ne zna ništa, bez ikakve procedure. Nekome ste dali pola miliona eura novca građana da troši shodno svom nahođenju, to je nezapamćeno. Posebno interesantna tema su famozni ugovori o djelu. Zbog čega se zasnivaju ugovori o djelu za ona radna mjesta koja se već nalaze u sistematizaciji radnih mjesta. Dovodite ljude koji su nekvalifikovani za ta radna mjesta, kao što su biolozi, koji se bave pravnim i finansijskim pitanjima. Ili ugovori o djelu članovima predsjedništva jedne partije. Uvećani troškovi za ovu namjenu iznose 115.000 eura za tri mjeseca”, ističe Klikovac.

Kako je dodao, uprava Vodovoda povodom projekta postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda ništa ne radi već nekoliko mjeseci.

Poručio je da postoji problem lokacije i zatražio od gradonačelnice i predsjednika Skupštine, a i od sekretara, da kažu da li su za to da kolektor bude u Botunu.

Objašnjavajući manje prihode po osnovu poreza na nepokretnosti, što je Klikovac takođe kritikovao, Špadijer je rekao da se on ogleda u nedonošenju poreskih rješenja na vrijeme, jer nije potpisan ugovor sa Poštom.

“Distribucija poreskih rješenja desila se u avgustu, samim tim došli smo u situaciju da prihode moramo da umanjimo. Ta opstrukcija se ne može nama pripisati. Drugi razlog je to što je Opština Zeta samostalna. Odgovornost ide na bivšeg direktora Uprave koji nije izvršio obaveze na vrijeme”, rekao je Špadijer.

On je naveo da će pozvati Upravnu inspekciju da ispita ugovore o djelu iz prošle godine. Kada je u pitanju kolektor, on je naveo, da su ih objektivne okolnosti dovele do toga da ne mogu da potroše 14,3 miliona eura.

“Idejni i glavni projekat kasne ne zato što ih mi opstruiramo nego što prethodna uprava nije završila posao na vrijeme. Najteži dio posla je ostavljen nama i vjerujem da ćemo ga dovesti do kraja”. rekao je Špadijer.

Zdenka Popović (Demokrate) pitala je Klikovca da li su radili u skladu sa zakonom kada su bili na vlasti. Ona je navela da je dug po osnovu poreza na nepokretnost za vrijeme vladavine Ivana Vukovića bio deset miliona eura. Popović se osvrnula na ugovore o djelu.

“Znamo svi da su ugovori o djelu zakidanje, da ne kažem krađa države. Godinama su rashodi po osnovu ugovora o djelu od 500.000 do milion za vrijeme DPS-a. Godinama zakidate i Glavni grad, i državu i zaposlene. Imate otplatu obaveza iz prethodnih godina. Vaša vlast ih je planirala na 2,5 miliona po rebalnsu su 4,5 miliona, jer su nevjerovatni izdaci po osnovu sudskih troškova”, rekla je Popović.

Pitala je Špadijera da joj objasni sredstva prenesena iz prethodne godine.

“Po budžetu za ovu godinu ona iznose 11,2 miliona, po rebansu 20 miliona, a po završnom računu za prošlu godinu 8 miliona. Zašto je ta razlika u ciframa”, pitala je Popović.

Klikovac je objasnio neke tačke iz tehničkihh razloga povlače sa dnevnog reda, kao što je izmjena statuta Agencije za izgradnju Podgorice i da se 15 minuta prije početka sjednice šalje dopis odboru za izbor i imenovanje da se povlači dopis za imenovanje Dragana Senića za izvršnog direktora Agencije za izgradnju i razvoj Podgorice.

“Ovo nije prvi put da se dešava, ovo je iz sjednice u sjednicu. Imam informaciju da je odbor direktora usvojio izmjene statuta, to se uputi službi gradonačelnice, pa se uputi Skupštini i mi ga povlačimo. Takvo nefunkcionisanje sistema nije zabilježeno u Crnoj Gori. Ovakvo usvajanje odluka mislim da je ponižavajuće”, kazao je Klikovac.

Miloš Mašković (SD) ukazao je da je gradonačelnici uputio šest dopisa kako bi ga informisala šta je preduzeto oko gradnje u Bloku šest.

“Ja sam odgovor dobio sat vremena prije početka sjednice. Mislim da je gradonačelnica trebala ranije da odgovori na dopis”, rekao je Mašković.

Sjednica je počela minutom ćutanja povodom smrti pozorišnog reditelja Jagoša Markovića.

Sjednici prisustvuju gradonačelnica Podgorice Olivera Injac i zamjenik gradonačelnice Danilo Šaranović.

Odbornici će se, takođe, izjasniti i o odluci o uvećanju odborničkih naknada, povećanju cijena vode od januara naredne godine, o stavljanju van snage odluke o davanju na korišćenje prostora Udruženju penzionera bez naknade, izmjena statuta Vodovoda i Agencije za upravljanje zaštićenim područjima Glavnog grada.

Foto: Dan

NIKŠIĆ PROGNOZA