Pešić: Sudije čekaju da im poslanici povećaju plate

Predsjednik Udruženja sudija Crne Gore Miodrag Pešić potvrdio je za „Dan“ da crnogorske sudije još uvijek nijesu primile uvećane zarade od 30 odsto, kako je to pompezno najavljivano prethodnih mjeseci, dok su vođeni pregovori sa predstavnicima Vlade i resornih ministarstava.

Iako je Vlada prije mjesec dana dostavila Skupštini Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Sudskom savjetu i sudijama, koji predviđa povećanje zarada, Pešić nema informaciju da je uvršten na dnevni red.

Podsjetimo, Crna Gora je obavezna da donese i poseban zakon kojim će, u konačnom, biti adekvatno regulisano pitanje zarada sudija, na osnovu preuzetih međunarodnih regula i standarda, kao i na osnovu nacionalnog zakondavstva i strateških dokumenata, čime bi se ispunile međunarodne obaveze i obezbijedio brži integracijski put. U tom smislu, Pešić podsjeća da povećanje zarada sudujama treba da prati i uvećanje zarada svih zaposlenih u sudskoj grani vlasti, jer je to važan korak ka jačanju nezavisnosti sudske grane vlasti.

•Da li su sudije u Crnoj Gori primile uvećane zarade za 30 odsto i smatrate li da je to uvećanje dovoljno za očuvanje nezavisnosti i samostalnosti jednog sudije?

Sudije u Crnoj Gori nijesu primile zarade uvećane za 30 odsto, iako je Vlada Crne Gore, kao rezultat pregovora koje je Udruženje sudija vodilo sa Ministarstvom pravde, dostavila Skupštini Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Sudskom savjetu i sudijama, koji predviđa povećanje zarada za pomenuti procenat. Predlog zakona dostavljen je Skupštini prije nekih mjesec dana, ali do sada nemam informaciju da je uvršten u dnevni red.

Što se tiče toga da li je predloženo uvećanje dovoljno za očuvanje nezavisnosti i samostalnosti sudija, smatram da materijalna sigurnost svakako doprinosi očuvanju integriteta i nezavisnosti sudske funkcije. U nekoliko navrata već sam istakao da se nezavisnost primarno temelji na ličnom integritetu, profesionalizmu i etičkom kompasu svakog sudije, ali da je finansijska stabilnost preduslov da sudije mogu funkcionisati bez straha od ekonomskog pritiska i ucjena. U tom smislu, povećanje zarada sudijama, koje povećanje treba da prati i uvećanje zarada svih zaposlenih u sudskoj grani vlasti, važan je korak ka jačanju nezavisnosti sudske grane vlasti, ali ne i jedini – potreban je sistemski pristup koji uključuje i normativne, organizacione i infrastrukturne reforme, o čemu sam takođe više puta govorio u javnosti. S tim u vezi, još jednom želim da naglasim da Udruženje sudija Crne Gore podržava uvođenje fer i transparentne provjere imovine i integriteta svih sudija, jer se povjerenje u sudsku vlast može graditi jedino na odgovornosti svakog sudije pojedinačno.

•Dokle se stiglo sa radom na posebnom zakonu koji će u perspektivi regulisati pitanje zarada zaposlenih u sudstvu?

Radna grupa koju je formiralo Ministarstvo pravde, a u kojoj učestvuju i predstavnici Udruženja sudija Crne Gore, radi na izradi nacrta Zakona o zaradama i drugim pravima nosilaca pravosudnih i ustavnosudskih funkcija, koji će dugoročno i sistemski, između ostalog, urediti i pitanje zarada u sudstvu. Smatram da je ovaj zakon veoma važan, jer mora da obezbijedi transparentan, predvidiv i pravedan okvir koji će važiti za sve sudije u Crnoj Gori. Iskreno se nadam da će radna grupa rad na izradi nacrta zakona završiti prije godišnjih odmora i da će Vlada odmah nakon toga utvrditi predlog tog zakona, i da će on ubrzo biti razmatran i usvojen u Skupštini Crne Gore. Samo takav zakon može stvoriti uslove koji će doprinijeti dugoročnoj stabilnosti i nezavisnosti sudske grane vlasti.

Novi zakon – novi kriterijumi

•Da li postoji mehanizam i rješenje da se zarade sudija nižestepenih sudova usklade sa zaradama ostalih sudija, imajući u vidu činjenicu da su njihove plate duplo manje od ostalih?

Postojeći sistem zarada, u kojem su sudije osnovnih sudova u znatno nepovoljnijem položaju u odnosu na sudije ostalih sudova, nije pravedan i ne odražava realan obim i složenost posla koji sudije obavljaju. Upravo je rad na Nacrtu zakona o zaradama i drugim pravima nosilaca pravosudnih i ustavnosudskih funkcija prilika da, uvođenjem objektivnih i fer kriterijuma za određivanje zarada, koji će uvažiti složenost i odgovornost sudijske funkcije, osiguramo ne samo potreban stepen ujednačenosti zarada među sudijama različitih instanci, već i da sudijama obezbijedimo zarade dostojne funkcije koju obavljaju.

Foto: Dan

Prijava
Obavijesti o
0 komentara
Najviše glasova
Najnoviji Najstariji
Umetnuti fidbek
Vidi sve komentare

NAJNOVIJE

NIKŠIĆ PROGNOZA