Partijski kadar slika crnogorskog školstva

Naredne godine, momci i djevojke koji su rođeni u godini obnove crnogorske nezavisnosti biće punoljetni. Tih 18 godina naš obrazovni sistem, tvrde oni koji su ga analizirali, nije mrdnuo sa mjesta, a čelni ljudi u svim segmenitima prosvjetnog sistema birani sa pobjedničkih izbornih listi.

Daleko su Singapur i Abu Dabi. No, te daljine Aleksandru Boljeviću proširile su vidike i ponudile drugačiji put do znanja. Umjesto brojnih, kako kaže, dosadnih predmeta koje je učio kao podgorički osnovac, u srednjoj školi u Singapuru predmeti po volji i taman toliko da im se posveti detaljno.

„Činjenica da ima manje predmeta mi je godila jer su to predmeti koji me interesuju, da sam ostao u Podgorici morao sam da ucim biologiju i hemiju a ovamo sam mogao da se fokusiram na fiziku“, kazao je Boljević.

Kako je vrijeme u crnogorskim školama stalo, svjedoči i prvi čovjek prosvjete u nezavisnoj Crnoj Gori. Slobodan Backović je za svoga mandata kaze uradio koliko je mogao. Najvažnije, napravio je prve nove kvadrate škola, ali i postavio sistem po mjeri 21. vijeka.

„Bila je prilagođena tom vremenu, da prilagodi društvenim promjenama i da obrazovanje učini boljim“, kazao je Backović.

Da je obrazovni sistem hronicno zapušten , smatraju u Centru za građansko obrazovanje. Umjesto ljekovitom reformom, liječe ga partijskim interesima.

„Nije bila reforma prioritet, produkcija nekih političkih apetita je na snazi. Strateški dokumenti, sadržaji, međutim već 21 godinu nije promijenjen opšti zakon“, kazala je Snežana Kaluđerović iz CGO.

Obrazovanje na agendi mnogih Vlada bilo je na začelju, zaključuju u CGO-u. To nam, kaže Kaluđerovićeva, pokazuje da je tako jer su na čelu ministarstava bili partijski ljudi, koji su važili za „svestrane stručnjake“. Baš oni su kažu naši sagovornici slika crnogorskog školstva.

„To nam govori je li dobro ili ne da ministar bude i političar. Ako je politička funkcija, možda bi bilo bolje da budu oni koji su iz domena obrazovanja“, kazala je Kaluđerović.

„Obrazovna politika nije vođena kako treba, više je podređena izbornoj promjeni nego strategiji, mi kad smo radili mislil smo na dug period, kasnije od izbora do izbora“, kazao je Backović, bivši ministar prosvjete.l

Do uspjeha put je trnovit znamo svi. No, uspjeh naših đaka i njihova budućnost zavise isključivo od toga u kakvim školama uče i ko im znanje dijeli.

„Jačanje obrazovanja osnažiti integritet nastavnika, on se radi autoriteom i znanjem, ako ne dovedemo na ovaj nivo imaćemo situaciju koja je i sada ozbiljna“, kazala je Kaluđerović.

Možda je izgradnja jedne škole skupa, a Aleksandar vjeruje da se za male pare učionica može modernizovati.

„Mi smo nosili lap top, nije bilo priče da se ne smije gledati, bili smo ohrabreni da istražimo nešto na internetu. Nastavnik priča, odeš kući, odradiš domaći i učiš iz knjige“, kazao je Boljević.

I sve dok nam 21. vijek ne uđe u školske klupe, naši đaci će kaskati za vršnjacima.

A sa torbom teškom skoro pet kilograma teško da mogu da stignu daleko…

Izvor, foto: RTCG

NIKŠIĆ PROGNOZA