Oštre reakcije na novi Zakon o šumama: Od Crne Gore će ostati goli krš

Skupština je nedavno izglasala izmijenjeni Zakon o šumama, koji je izazvao brojne reakcije u javnosti, uz zaključak da je štetan za interese države.

Prema novom Zakonu o šumama, šuma se prodaje na terenu ili na stovarištima. Licitacijom. Samo što su se naši političari u Vladi i parlamentu pobrinuli da izglasaju zakon gdje država određuje maksimalnu cijenu kubnog metra. To znači da se organizuje licitacija, ali ne ko da više – njemu djevojka, no ko da više do cijene koju je utvrdila Vlada Crne Gore. Ako ponudiš preko, ispadaš iz igre, kazao je za „Dan“ ornitolog Darko Saveljić.

– Licitacija je, po definiciji, proces nadmetanja u kojem zainteresovane strane daju ponude za neku robu, pri čemu pobjeđuje onaj ko ponudi najvišu cijenu. Ne samo što su ozvaničili sječu 500 hiljada kubika godišnje (čime će naša lijepa zemlja ostati bez šuma za par godina, posljedično i bez vode, turizma i sa još surovijom klimom), nego su dodatno onemogućili državi, utvrđujući cijenu kubika, da prodajom šume licitacijom dobije što se više može novca. Dodatno, omogućena je prodaja šume i u zaštićenim objektima prirode. Ništa ovim ljudima nije sveto! Ništa! Prevedeno na obični jezik: kad Vasilije Čarapić, Darko Dragović, Aleksa Bečić ili Andrija Mandić budu dali oglas da prodaju svoje auto, oni će, što je normalno, navesti cijenu auta. I svako ko ponudi više od navedene cijene – neće moći da ga kupi; ko da manje ili jednako, auto je njegov. To je taj nivo patriotizma i kriminala, 2 u 1 – rekao je Saveljić.

On je apelovao na predsjednika države Jakova Milatovića da uzme korektor i izbriše svoj potpis sa ovog zakona.

– Poslanike parlamenta molim da pogledaju u oči svoju djecu prije nego što opet pritisnu taster da ga glasaju. CANU, DANU, UCG i kvaziintelektualci, koji se prodaju za šaku eura, neka nastave da ćute. Može ih neko nekad ubaciti u neku komisiju, mogu odraditi neki elaborat… Poslije masakriranja ove države od strane DPS-a došli su isti, samo se naziv firme zadužene za kriminal i nedostatak vizije promijenio – ocijenio je Saveljić.

Podsjeća da legenda kaže da je naša zemlja dobila ime „jer se crnjela koliko su šume bile guste“.

– Crna Gora, Montenegro… Zbog Ministarstva poljoprivrede,šumarstva i vodoprivrede, Vlade Crne Gore (od danas na odmoru) i parlamenta, ako se Zakon o šumama ne povuče, moraćemo joj mijenjati ime. Krš Goli; Republika Erozija… Mora biti nešto što će i na engleskom da zvuči lijepo… Pa da se krene u referendum o novom imenu – zaključio je Saveljić.

Građanski aktivista Aleksandar Dragićević ističe da je bio na preko 150 javnih rasprava, napisao na hiljade prigovora i sugestija na razne zakone, elaborate, planska dokumenta…

– Za Zakon o šumama nije bilo javne rasprave (napisali su da zadovolje formu, ali ga nije bilo, fingirali su), pisala ga je ekipa koja je do 2020. godine vodila spiskove sigurnih glasača DPS-a u Ministarstvu poljoprivrede i koja je koncesionarima od 2007. godine omogućila milijarde eura – rekao je Dragićević.

Zakon pisala šumarska mafija?

Dragićević tvrdi da je Zakon pisala šumarska mafija.

– Taj je zakon izglasan u parlamentu bez mišljenja stručne i laičke javnosti, prigovora ili amandmana koji su trebali da ublaže posledice tog lošeg zakona. Istu ekipu ovih što su plakali po kabinetima i kupovali glasove za DPS, a pisali Zakon o šumama u institucijama zadržali su prvo Aleksandar Stijović, a potom Vladimir Joković, onda poslanici na njihov zakon digli ruku da omoguće koncesionarima još bolji sistem bogaćenja bez kontrole. Imam osjećaj kao da sam se probudio iz noćne more, ali noćna mora i dalje traje, kazao je Dragićević.

Foto: Arhiva/Uprava za šume

NIKŠIĆ PROGNOZA