Osnovnim sudovima na sjeveru fali 20 sudija

Kad 17. septembra jedan od dvojice sudija u rožajskom Osnovnom sudu ode u penziju, biće dosta problema kad je riječ o funkcionisanju pravosuđa u toj pograničnoj opštini.

Naime, u Osnovnom sudu u Rožajama tada će ostati samo Mirsad Mujević, koji je ujedno i predsjednik suda i portparol. Primjer Rožaja najbolje odslikava probleme sa deficitom sudijskog kadra na sjeveru države. Za sud u Rožajama konkursi su redovno raspisivani, ali sudija zainteresovanih za rad u gradu na Ibru odavno nema. Zbog nedostatka sudijskog kadra, dalji rad Osnovnog suda u gradu sa oko 25 hiljada stanovnika pod velikim je opterećenjem, ali i pod znakom pitanja.

Kompletan teret dijeljenja pravde u Rožajama uskoro će pasti na leđa sudije Mujevića, koji u razgovoru za „Dan“ kaže da radi bez odmora – danonoćno.

– Nije lako, ali se mora. Valjda će se nešto promijeniti nabolje – kaže Mujević.

image

Podsjeća da je ne tako davno sudijsku funkciju u rožajskom Osnovnom sudu obavljalo šest sudija i predsjednik suda.

– To je optimalan broj sudija, s obzirom na broj predmeta koje ovaj sud ima u radu. Međutim, od početka 2022. godine, u ovom sudu su upražnjena tri sudijska mjesta, tako da sudijsku funkciju trenutno obavljamo ja, kao predsjednik suda, i jedan sudija koji će za koji dan u penziju – rekao je Mujević.

Problem je utoliko ozbiljniji jer je Rožaje opština s pojačanom međugraničnom frekvencijom, što sudske predmete čini težim, a njihov priliv je iz godine u godinu sve veći.

– Mi smo 2023. godine imali u radu 3.689 predmeta, od kojih je u prošloj godini primljeno 2.725, a 944 predmeta su prenijeta iz prethodnog perioda, tako da su sudije ovog suda prosječno bile opterećene sa po 1.844 predmeta – istakao je Mujević.

Sudija bjelopoljskog Višeg suda i član Sudskog savjeta Sanja Konatar ukazala je u izjavi za „Dan“ na opšti deficit kadrova u crnogorskom pravosuđu. Prema njenim riječima, trenutno je upražnjeno 59 sudijskih mjesta.

– Od toga je u osnovnim sudovima upražnjeno 39 mjesta, od čega 20, ili polovina, na sjeveru. U višim sudovima u Bijelom Polju i Podgorici upražnjena su četiri sudijska mjesta, s tim što u Bijelom Polju funkciju ne obavlja ni sudija koji je udaljen zbog krivičnog postupka koji je protiv njega pokrenut – objašnjava Konatar.

Prema njenim riječima, sve tri grane vlasti u sinergiji moraju uložiti napor da se pronađe rješenje za popunjavanje sudijskog kadra u manje atraktivnim gradovima.

– Treba da im se obezbijedi dodatak na zaradu i riješi stambeno pitanje. Neophodno je, takođe, da Ministarstvo pravde prihvati predlog Sudskog savjeta za skraćivanje perioda inicijalne obuke za sudije osnovnih sudova na šest mjeseci. Sve to je neophodno što prije preduzeti da bi se popunio sistem, koji je trenutno preopterećen, prije potpunog kolapsa – upozorava Konatar.

Sudski savjet ne može sam da riješi problem

Konatar ističe da je Sudski savjet u prethodne dvije godine preduzeo sve što je u njegovoj nadležnosti za popunjavanje upražnjenih mjesta u pravosudnom sistemu u sjevernoj regiji.

– Raspisivani su interni oglasi, na koje se niko nije javljao, ali i javni, na koje se takođe niko nije javio. Evidentno je da je sudijska funkcija u Crnoj Gori postala neprivlačno zanimanje. Tome je doprinio komplikovan sistem izbora sudija i postupak trajanja obuke od 12 mjeseci, koji odvraća mlade ljude. To nije situacija samo sa sudijama, već i sa pripravnicima i savjetnicima u sudovima. Osim toga, primanja koja ostvaruju su na niskom nivou i neadekvatna stepenu složenosti i odgovornosti koje funkcija nosi. Stoga je naivno vjerovati da Sudski savjet može sam, bez pomoći izvršne i zakonodavne vlasti, popuniti upražnjena sudijska mjesta u osnovnim sudovima na sjeveru – kazala je Konatar.

foto: Dan

Prijava
Obavijesti o
0 komentara
Umetnuti fidbek
Vidi sve komentare
NIKŠIĆ PROGNOZA