Ombudsman u stanju SPB “Dobrota”: Potrebna individualizacija tretmana i preciznije vođenje dokumentacije

Nedovoljna edukacija o torturi i srodnim etičkim i pravnim pitanjima, potreba za individualizacijom tretmana kao i preciznijim medicinskim dokumentovanjem, samo su neki od segmenata na koje je ukazao Ombudsman u posljednjem izvještaju o Specijalnoj bolnici za psihijatrijske bolesti u Kotoru, a koji će u narednih dana biti dostupan javnosti.

Zaštitnik ljudskih prava i sloboda je, kako se navodi u odgovorima dostavljenim portalu Dnevno, obavljajući poslove Nacionalnog preventivnog mehanizma (NPM), Specijalnu bolnicu u Dobroti posjetio u junu ove godine, i tom prilikom analizirao Odjeljenje za liječenje bolesti zavisnosti, sagledavši medicinski tretman pacijenata i materijalne uslove na Odjeljenju.

U svom izvještaju, NPM je istakao da je pomenuto odjeljenje namijenjeno za smještaj samo muških zavisnika, dok se žene smještaju na akutno žensko odjeljenje. U izvještaju se, međutim, navodi da se usljed nedovoljnih smještajnih kapaciteta, dio muških pacijenata hospitalizuje na akutno muško odjeljenje.

Kako dalje navode, zbog slabih smještajnih kapaciteta, na listi čekanja za dobrovoljni tretman bilo je 25 osoba.

Nacionalni preventivni mehanizam (NPM) u posljednjem izvještaju ukazao je i na segmente koje je neophodno što prije mijenjati u radu psihijatrijske bolnice, ukazujući, između ostalog, na potrebu individualizacije tretmana.

“Važno je istaći individualizaciju liječenja tj. da se efikasni planovi liječenja prilagođavaju specifičnim potrebama pojedinca. Faktori kao što su vrsta supstance koja se koristi, ozbiljnost zavisnosti, opšte zdravstveno stanje osobe i njihova socijalna podrška uzimaju se u obzir”, istakli su iz institucije Zaštitnika.

NPM je ustanovio i da je potrebno preciznije dokumentovanje.

“Medicinska dokumentacija i njen sadržaj od ključne su važnosti za analizu položaja pacijenta u azilnim ustanovama. Stoga, NPM podsjeća na važnost preciznog dokumentovanja svih preduzetih koraka tokom hospitalizacije pacijenata. Ljekari su neizostavna spona u prevenciji torture. Oni mogu procijeniti i liječiti osobe koje su preživjele torturu; neki mogu dokumentovati ključne dokaze o mučenju u medicinsko-pravnim izveštajima”, navode iz Ombudsmana.

Generalni utisak NPM-a je, kako objašnjavaju, da postoji nedostatak edukacije o torturi i srodnim etičkim i pravnim pitanjima.

U odgovorima dostavljenim tom portalu, jasno proizilazi da je Ombudsman obavljajući poslove Nacionalnog preventivnog mehanizma na takve stvari ukazao i tokom obilaska u oktobru prošle godine.

Prostora za napredak bilo i tokom 2022.

Iako je Ombudsman konstatovao da su materijalni uslovi za boravak pacijenata u bolnici tokom prošle godine u određenim segmentima bili vidno poboljšani, jednako kao i prethodnih godina, ukazano je da i dalje postoji potreba za ulaganjima i humanizacijom bolničkog prostora, kako bi se stvorio što povoljniji ambijent pacijentima i zdravstvenom osoblju.

Ukazano je, između ostalog, na značajno uvećanje broj medicinskog i nemedicinskog kadra, što nije pratilo trend povećanja broja pacijenata.

“Naprotiv, odjeljenja su bila manje opterećena nego prilikom ranijih obilazaka NPM-a”, navodi se u prošlogodišnjem izvještaju Ombudsmana.

Ono što je prošle godine bilo primjetno jeste i trend opadanja prisilnih hospitalizacija i samim tim trend povećanja onih dobrovoljnih.

“Pacijenti/kinje koji potpišu dobrovoljnu hospitalizaciju, trebalo bi da imaju mogućnost svojevoljnog napuštanja bolnice, međutim, sva odjeljenja koje je tim NPM-a obišao bila su zaključana, a pacijenti/kinje imaju mogućnost izlaska u krug bolnice samo nakon odobrenja ljekara ili uz pratnju medicinskog osoblja. Važno je svakom pacijentu/kinji obezbijediti minimun sat boravka na svježem vazduhu”, zaključili su iz Ombudsmana.

NPM je primijetio i da se na odjeljenjima nijesu nalazile brošure putem kojih bi pacijenti bili informisani o svojim pravima.

U prošlogodišnjem izvještaju stoji i da je tim NPM-a tada evidentirao da pojedini pacijenti/kinje borave u bolnici, a da za to više nema medicinskih indikacija (kako su istakli, samo na ženskom odjeljenju za produženo liječenje bilo je 17 takvih pacijentkinja).

Detalje iz Izvještaja o obilasku SPB “Dobrota” za 2022. možete pročitati OVDJE.

Foto: Ombudsman

NIKŠIĆ PROGNOZA