Promocija mržnje, kroz predrasude i laži usmjerene ka različitim manjinama, pogotovo etničkim i religijskim, zajedno s mizoginijom i religijskim fanatizmom, sve je prisutnija u crnogorskom društvu, saopštilo je nekoliko nevladinih organizacija.
“Odgovorni državni organi moraju se aktivno suprotstaviti svakom obliku fašizma i diskriminacije”, piše u njihovom zajedničkom saopštenju.
Kako su istakli, posljednjih godina, posebno zabrinjavaju sve prisutniji pokušaji revizije istorije, kojima se relativizuje suštinska razlika između fašističkog i antifašističkog pokreta – prvi se bavio sistematskim istrebljenjem ljudi, a drugi njihovom odbranom i borbom protiv okupatora.
“Crna Gora jeste i mora ostati utemeljena u antifašističkom nasleđu, koje je temelj današnjeg demokratskog društva i koje ne smije relativizovati, posebno ne od strane donosilaca odluka”, kazali su oni.
Sve češće, dodaju, svjedočimo oživljavanju nacionalističkih narativa, koji bi da zavađaju po etničkoj i religijskoj osnovi, a koji nas vraćaju u mračne devedesete i ratove na tlu bivše Jugoslavije.
“Izražavamo duboku zabrinutost zbog tolerancije države prema zapaljivoj retorici, koja se sve češće čuje u javnom prostoru. Posebno zabrinjava ratnohuškačka i nacionalistička retorika uticajnih donosilaca odluka, poput poslanika i predsjednika Opštine Nikšić, Marka Kovačevića, ili nedavna izjava predsjednika Srbije, Aleksandra Vučića, u emisiji Ćirilica. Ovakve izjave doprinose jačanju tenzija i radikalizaciji društva, te podstiču nasilje”, napisali su u saopštenju.
Takođe, naglašavaju, država do sada nije zaustavila neregistrovane portale koji stvaraju međuvjerske tenzije, šire dezinformacije i predrasude prema manjinskim grupama, na taj način podstičući mržnju i nasilje.
“Ove “platforme mržnje” preslikavaju opasnu retoriku iz devedesetih”, napominju.
Društvo i država, poručuju ove NVO, moraju odmah reagovati na naznake koje mogu izazvati tenzije i podjele, a potencijalno dovesti do novih tragedija.
“Pozivamo donosioce odluka da se suzdrže od govora mržnje i da pojačaju napore u suzbijanju ekstremizma i netrpeljivosti, kroz jačanje institucionalnih kapaciteta za efikasnu borbu protiv ovih destruktivnih pojava. S tim u vezi pozivamo predsjednicu Administrativnog odbora, Jelenu Nedović, da omogući izjašnjavanje o ukidanju imuniteta poslaniku Kovačeviću”, kazali su iz ovih NVO.
Očekuju da državno tužilaštvo dosljedno postupa u skladu sa zakonom i reaguje na svaki oblik govora mržnje.
“Smatramo da je važno ulagati u izgradnju društva otpornog na destruktivne uticaje, uz dosljednu primjenu zakona i pravovremenu reakciju. Samo odgovornim djelovanjem možemo očuvati društvenu koheziju i zaštititi temeljne vrijednosti antifašizma, koje su duboko ukorijenjene u kulturnom naslijeđu Crne Gore”, zaključuje se u saopštenju.
Nevladine organizacije koje potpisuju saopštenje:
Akcija za ljudska prava, Tea Gorjanc Prelević, izvršna direktorica,
Asocijacija Spektra, Jovan Ulićević, izvršni direktor,
Centar za demokratsku tranziciju, Milica Kovačević, programska direktorica,
Centar za građansko obrazovanje, Daliborka Uljarević, izvršna direktorica,
Centar za ženska prava, Maja Raičević, izvršna direktorica,
Institut za medije Crne Gore, Olivera Nikolić, direktorica
foto: NVO