Obilježena slava manastira Samograd kod Bijelog Polja: Odigrane viteške igre u manastirskom kompleksu

Povodom slave manastira Samograd kod Bijelog Polja za praznik Svetog Pantelejmona svetu arhijerejsku liturgiju služio je episkop budimljansko-nikšićki Metodije zajedno sa sveštenstvom i sveštenomonaštvom. Osveštan je i prelomljen slavski kolač, a domaćin slave bio je Mladen Premović iz Berana.

U okviru obilježavanja slave manastira organizovana je i manifestacija „Megdan za Ilindan – istorijske manifestacije i turizam na otvorenom“. U okviru manifestacije odigrane su i viteške igre.

Vladika Metodije je okupljenima čestitao slavu manstira ističući da je Samograd posebno mjesto.

– Svaki ovaj kamen i sedam stijena koje zaokriljuju ovu svetinju, kao sedam svetih tajni, čuvaju ljudsku dušu i spremaju je za vječnu zajednicu sa Bogom. Svaki ovaj kamen vjekovima je natopljen blagodaću duha svetoga i nema te ljudske duše koja ovdje kada dođe to ne osjeća. Blaženi mitropolit Amfilohije govorio je da je ovo posebno mjesto, poredio ga sa najvećim svetinjama koje je pohodio i govorio da bi ovdje najviše volio da provodi svoje vrijeme– besjedio je vladika Metodije i uputio dobrodošlicu ljudima u srednjovjekovnim viteškim haljinama.

image

Upravnik Kancelarije za međunarodnu saradnju Eperhije budimljansko – nikšićke, Igor Samardžić, podsjetio je da su Eparhija i Turistička organizacija Nikšić organizatori manifestaciju u sklopu projekta „Megdan za Ilindan – istorijske manifestacije i turizam na otvorenom“.

– Radi se o projektu prekogranične saradnje, a projektne aktivnosti se relizuju na području opština Nikšić i Bijelo Polje u Crnoj Gori i opštine Priboj u Srbiji. Projekat ima za cilj da doprinese održivoj upotrebi turističkih potencijala programske oblasti kroz zajedničko unapređenje vjerskog, kulturnog i rekreativnog turizma. Tradicionalno vjersko, kulturno i istorijsko nasleđe prožeto je lokalnom istorijom, folklorom, običajima i tradicijama koje prevazilaze granice i predstavljaju zajedničko nematerijalno nasleđe kojem je potreban dalji održiv razvoj–kazao jeSamardžić, dodajući da se viteška grupa „Svibor“ predstvila igrama predaka i podsjetila na duh viteškog vremena.

Predstavnik TO Nikšić Nikola Peković naglasio je da se osim viteških borbi i igara značajan dio projekta odnosi na instaliranje smart sistema, prezentaciju pješačkih staza i turističkih vrijednosti.

Predstavili se i vitezovi iz Republike Češke

Predstavnik Srpskog viteškog kluba,,Svibor‘‘, Radojica Radulović kazao da je Klub snovan 1991. godine, od kada po blagoslovu patrijarha Pavla rade na očuvanju srpske viteške tradicije i kulture.

– Kod manastira Samograd predstavili smo prikaz srpskog viteškog borenja, odnosno pokazli smo kako su se borili srspski vitezovi, kakvo su oružje imali, koje su vještine posjedovali… Sa nama su ovdje i vitezovi iz Češke Republike, iz kluba,,Memento more‘‘, koji su pokazali svoje umjeće –kazao je Radulović i dodao da su održali i radionicu sa djecom na kojoj su najmlađe učili viteškom duhu.

Foto: Dan

NIKŠIĆ PROGNOZA