„Novim zakonom depolitizuje se izbor članova Savjeta javnih emitera“

Nevladine organizacije očekuju da Ministarstvo kulture i medija usvoji njihova rješenja za izmjene nacrta Zakona o audiovizuelnim medijskim uslugama i Zakona o javnom medijskom servisu. Sve kako bi se unaprijedio medijski okvir. Iz Ministarstva poručuju da su pročitali njihove predloge, ali da je cilj da se depolitizuje izbor članova Savjeta javnih emitera. Obećavaju da postoji i zaštitna klauzula kada je u pitanju učešće civilnog sektora na konkursima za članove savjeta.

Novi set Zakona o medijima, po ocjeni nevladinog sektora, vraća Crnu Goru korak unazad. Osporavaju izbor članova upravljačkih struktura kojima se kao prednost daje podrška potpisa iz NVO.

„Sami broj predlagača će diktirati ko će biti član u Savjetu, budućih lokalnih i nacionalnih javnih emitera. Što je neprihvatljivo. Imamo fiktivnih NVO, mnogo, samo u registru 7.500 NVO koje su registrovane ali ne djeluju, ne rade i više su fiktivni“, kazala je Bojana Jokić iz NVO LGBT Forum Progres.

Te imaginarne NVO, objašnjavaju iz Ministarstva kulture i medija, neće imati pravo učešća jer je uslov da tri godine rade i 3.000 eura prihoda.

„Zato postoji klauzula u zakonu koja omogućava da to budu relevantne NVO. S te strane mislimo da ta primjedba nije na mjestu jer ide u pravcu onoga što je bila politika prethodne vlasti, prije promjene, koja je željela pod svojom kontrolom Javni servis“, kazao je Neđeljko Rudović iz Ministarstva kulture i medija.

Zakon je pooštrio i kriterijume u dijelu radnog iskustva budućih članova Savjeta. Umjesto dosadašnjih pet, moraće da imaju deset godina radnog iskustva.

„Negdje nije sinhronizovano sa našim pozitivno pravnim propisima a i diskriminiše nevladine organizacije koje su mlađe NVO, omladinskih, čija starosna dob ne dozvoljava toliko godina iskustva, ne treba toliko visok stepen uslova tražiti“, kazala je Jokić.

„Postoji saglasnost, većinska, radne grupe da za člana mora biti predložen neko sa 10 godina iskustva i ko je afirmisani stručnjak u svojoj oblasti“, kazao je Rudović.

Cilj izmjena je, kaže Rudović, da nijedna parlamentarna većina ne odlučuje ko će biti predstavnici civilnog sektora u medijskim savjetima.

„Amandmani koje su dali NVO na čelu sa LGBT Forum progresom idu u prvacu onoga što je važeće rješenje što je DPS inaugurisala prije smjene vlasti“, kazao je Rudović.

„Ja ne mislim da je to vraćanje na političku loptu, već suprotno, mi biramo naše predstavnike u parlamentu i dajemo im legitimitet da biraju ostale funkcionere u državi“, kazala je Jokić.

Novi zakon je zadržao praksu iz starog kojom se Javnom servisu ne dozvoljava marketing u prajm tajmu. Iako u Evropi postoje različite prakse, oni su se, kako zaključuje Rudović, odlučili za ovaj koji će održati balans ravnopravnog takmičenja. Vlada bi trebalo o medijskim zakonima da odlučuje sljedeće sedmice, nakon praznika.

Foto: Screenshot/RTCG

NIKŠIĆ PROGNOZA