Prvi ženski ekološki pokret u Crnoj Gori, Ecopatriotizam pokreće novu inicijativu usmjerenu ka podizanju svijesti o zagađenju rijeke Gračanice plastikom, sa ciljem smanjenja otpada na izvoru i unapređenja praksi upravljanja otpadom.
Inicijativa je, navode iz Ecopatriotizma, dio regionalnog programa koji podržava BeMed (Beyond Plastic Med), međunarodna organizacija posvećena borbi protiv zagađenja plastikom na prostoru Mediterana.

„BeMed je od svog osnivanja usmjeren na jačanje lokalnih kapaciteta kroz mikro-inicijative, a u 2025. godini pružiće podršku za 12 projekata. Među izabranim inicijativama nalazi se i „Riječna mreža plastičnog otpada/ River net plastic web“ inicijativa Ecopatriotizma, koja se fokusira na Gračanicu, jedan od ključnih, ali često zanemarenih vodotoka u Crnoj Gori“, naglasili su u saopštenju.
Rijeka Gračanica, naveli su, ima značajnu ekološku vrijednost- od izvora do ušća u rijeku Zetu, a potom dalje kroz Moraču, Skadarsko jezero i Bojanu do Jadranskog mora, ona predstavlja važnu vezu u širem ekosistemu.
„Ipak, usljed višegodišnje institucionalne zapuštenosti obale rijeke danas su u prevelikoj mjeri prekrivene otpadom, posebno plastikom. Kao dio inicijative, biće sprovedene i terenske ankete među stanovništvom kako bi se prikupili podaci o navikama u vezi sa odlaganjem otpada i identifkovali ključni problemi upravljanja otpadom na lokalnom nivou. Anketa će takođe obuhvatiti i segment koji se odnosi na kvalitet života i zdravlje građana, kako bi se utvrdile veze između životne sredine i opšteg blagostanja. U okviru projekta planirano je i sedam akcija čišćenja duž obale rijeke, s posebnim fokusom na identifikaciju i analizu plastičnog otpada. Rezultati će biti korišćeni za kreiranje baze podataka i kao osnova za zagovaranje koncepta proširene odgovornosti proizvođača“, naveli su u saopštenju.
Ekološki pokret Ecopatriotizam će organizovati okrugle stolove i kampanje kako bi se omogućio dijalog između institucija, kompanija i građana. Poseban fokus biće stavljen na lobiranje za prepoznavanje rijeke Gračanice kao ekološkog resursa od nacionalnog značaja, a ne samo lokalnog pitanja, budući da je zaštita Gračanice direktno povezana sa očuvanjem biodiverziteta Crne Gore i šireg mediteranskog prostora.
foto:RTNK