Nije naodmet znati

Pitanja građana dostavljena redakciji Radio Televizije Nikšić koja se odnose na problem zadržavanja vode na raskrsnici ulica Peta proleterska i Vuka Karadžića, i ulica Narodnih heroja i Vardarske, ukazuju na potrebu da se pozabavimo temom koja možda nije u fokusu pažnje građana, ali jeste javni interes, a riječ je o funkcionisanju sistema atmosferske kanalizacije.

Naime, građani su  pitali: da li je to izlivanje i fekalnih voda, postoji li opasnost od zagađenja – mješanja atmosferske sa fekalnom kanalizacijom, ko je nadležan za pročišćavanje cjevovoda, i da li se to uopšte radi… Nije naodmet znati.

„Atmosferska kanalizacija je sistem koji predstavlja skup tehničkih objekata i mjera koje omogućavaju prihvatanje, odvođenje i ispuštanje atmosferskih voda u recipijent, a recipijent su nikšićke rijeke“, objašnjava Milijana Abramović, PR menadžerka DOO Vodovod i kanalizacija:

„ Mreža atmosferske kanalizacije u Nikšiću duga je oko 70 kilometara, ima oko 4000 revizionih okana i slivnih kazana, i 15 ispusta. Po načinu prihvatanja i odvođenja voda sistem je gravitacioni, a najvažnije je da je kanalizacioni sistem Nikšića separatni. To znači da odvođenje otpadnih voda, atmosferskih i fekalnih, funkcioniše odvojeno, što je sa aspekta zaštite životne sredine, jako važno“, kaže Abramović.

Znači, odgovor na česte spekulacije jednih i bojazan drugih o mješanju otpadnih voda, glasi da je to nemoguće. A ispiranje cjevovoda kao objekta atmosferske kanalizacije je, u segmentu održavanja te mreže, primarni posao DOO Vodovod i kanalizacija:

„Osnovne aktivnosti preduzeća u segmentu održavanja kanalizacije ustvari su čišćenje revizionih okana i kazana od istaloženog nanosa, i ispiranje cjevovoda pod pritiskom, jer od tog zavisi prohodnost sistema, odnosno nesmetano odvođenje voda sa javnih površina, zbog čega je sistem izgrađen. A izgrađen je u užem gradskom jezgru i glavnim saobraćajnicama, dok dio grada i prigradskih naselja nije pokriven tom mrežom. Izgradnja mreže je fazni proces“, objašnjava Abramović.  

<div style="width:100%;height:0px;position:relative;padding-bottom:56.250%;"><iframe src="https://streamable.com/e/gh9it9" frameborder="0" width="100%" height="100%" allowfullscreen style="width:100%;height:100%;position:absolute;left:0px;top:0px;overflow:hidden;"></iframe></div>

Kada je riječ o formalno pravnom okviru koji definiše ovlašćenja, odgovornost i način održavanja sistema to je regulisano godišnjim ugovorom Opštine, odnosno Sekretarijata za komunalne poslove i saobraćaj i Vodovoda. U tom odnosu Opština je naručilac a Vodovod izvršilac posla. Prioritete određuje nadležni Sekretarijat  a Vodovod, po utvrđenom planu, izvodi radove. Nezvanično, mreža atmosferske kanalizacije  u Nikšiću spada u red najbolje održavanih u Crnoj Gori, zašto je važna stavka dobra baza podataka.

„Sekretarijat za komunalne poslove i saobraćaj je za održavanje atmosferske kanalizacije za tekuću godinu obezbijedio 50. 000 eura, a za rekonstrukcije 15. 000 čime su obuhvaćeni i zahvati koji bi trebalo da riješe problem zadržavanja voda u Petoj proleterskoj i Vardarskoj“, kaže Slavka Kasalica iz Sekretarijata:

„U oba slučaja obratili smo se Vodovodu i očekujemo ponudu i tehničko rješenje, ali radovi neće moći da se izvode, prije proljeća jer biće neophodno tamponiranje i asfaltiranje djela ulica. U prilog nam ide kada građani ukažu na problem, jer je to važna stavka,“ kaže Kasalica. 

U Sekretarijatu podsjećaju da uređenje kvartova, rekonstrukcija ili izgradnja ulica podrazumijeva i izgradnju ili rekonstrukciju atmosferske kanalizacije, te da su tokom 2023. u tom segmentu obavljene važne intervencije: na primjer, u kvartu između ulica Novice Cerovića i Vuka Karadžića, kod kružnog toka, u ulicama Relejskoj, Dragovolučkoj, Narodnih Heroja, Dragice Pravice, VI crnogorskoj, Velimira Jakića…. Građani kao važniju, iako je riječ o manjem zahvatu, navode rješenje odvoda voda sa prilazne staze Doma zdravlja, gdje su i manje kiše otežavale prilaz toj zdravstvenoj ustanovi.

 I važno je podsjetiti da građani mogu doprinijeti dobrom funkcionisanju atmosferske kanalizacije, prije svega pravilnim odlaganjem otpada i pravovremenim prijavljivanjem problema. Jer, iako kritične tačke na sistemu atmosferske kanalizacije nijesu evidentirane, najčešći problemi dešavaju se u stambenim kvartovima a oni u jesenjem i zimskom periodu, kao što je tokom proteklih kiša bilo u mnogim gradovima u Crnoj Gori, mogu da u sveri svakodnevice budu problem broj jedan.

Sonja Vujadinović

foto/video:RTNK

Pročitajte još:

NIKŠIĆ PROGNOZA