Sekretarijat za planiranje prostora i održivi razvoj Glavnog grada nije riješio više od 4.000 predmeta, od čega se 3.952 odnosi na legalizaciju bespravno sagrađenih objekata. U istom periodu riješeno je 190 predmeta koji su se odnosili na legalizaciju takvih objekata.
To stoji u Izvještaju o postupanju u upravnim stvarima iz nadležnosti Glavnog grada u 2024. godinu, o kojem će odbornici lokalnog parlamenta raspravljati od danas.
“Ukupan broj broj riješenih predmeta u izvještajnom periodu – 3.081, od čega je slobodan pristup informacijama 40, upotrebne dozvole 13, naknade za komunalno opremanje građevinskog zemljišta 222. Predmeta koji se odnose na pretvaranje posebnog i zajedničkog dijela stambene zgrade u poslovnu prostoriju, odnosno poslovne prostorije u posebni ili zajednički dio stambene zgrade je bilo 23…”, piše u dokumentu objavljenom na sajtu Skupštine glavnog grada.
U Sekretarijatu za finansijske poslove i analizu budžeta, prema dostupnim informacijama, lani je vođen 91 upravni postupak – 24 po zahtjevu stranaka, a po službenoj dužnosti 67.
“Od ukupnog broja navedenih postupaka, 58 procenata čine predmeti koji su rješavani u upravnom postupku iz oblasti radnih odnosa… Ukupno je pokrenuto 24 postupka po zahtjevu za slobodnom pristupu informacijama i to: NVO MANS – 21 zahtjev, NVO Kod – jedan zahtjev, NVO Alternativa – jedan zahtjev i fizičko lice Goran Janković – jedan zahtjev…”
Sekretarijat za saobraćaj Glavnog grada, prema dokumentu je prošle godine zaveo više od 7.828 zahtjeva od kojih se većina odnosi na, pored ostalog, odborenja za radove prokopa javne površine, zatvaranje odnosno izmjene režima saobraćaja…
Sekretarijat za socijalno staranje je protekle godine riješio 104 od 110 pristiglih zahtjeva. U dokumentu piše da je “primljeno 12 zahtjeva za ostvarivanje usluge pomoći i njege u kući”.
“Komisija za raspodjelu besplatnih dnevnih obroka donijela je jedno rješenje. Izdata su i dva uvjerenja o činjenicama o kojima se vodi službena evidencija, u roku”.
U Izvještaju se navodi i da je odbijen jedan zahtjev za ratnu vojnu invalidninu.
“Za ostvarivanje prava na povećanje procenta invaliditeta – ratni vojni invalidi, civilni invalidi i mirnodobni vojni invalidi primljena su tri zahtjeva, šest iz prethodnog perioda, svi riješeni van roka. Četiri su odbijena, a pet zahtjeva je usvojeno”, navodi se.
Gotovo 20 zahtjeva odnosilo se na plaćena odsustva i svi su usvojeni u roku.
“Za novčane i druge društvene pomoći su primljena dva zahtjeva i oba su usvojena. Ostvarivanje funkcije upravnog rješavanja, posebno sa stanovišta zakonitosti i ažurnosti organa može se ocijeniti kao dobro uz primjenu osnovnih načela upravnog postupka, a kroz bolju organizaciju poslova, obuku službenika, korišćenjem službenih evidencija, intenziviranjem saradnje sa organima koji učestvuju u postupku…”, piše u dokumentu.
foto: Boris Pejović/Vijesti