Nelegalna građevina na ostrvu Sveti Nikola i dalje odolijeva: Rješenje ne ruši Šinavatru

Podgorička kompanija “Global TS Montenegro”, naturalizovanog Crnogorca, milijardera Taksina Šinavatre, nije porušila nelagalno izgrađenu dvoetažnu betonsku građevinu na ostrvu Sveti Nikola, iako je još prije dvije godine urbanističko-građevinski inspektor naložio rušenje.

Da je inspekcija donijela rješenje, to je tek sada postalo javno, nakon što je, kako piše u listu nepokretnosti u koji su “Vijesti” imale uvid, kao teret u katastarsku evidenciju upisano postojanje rješenja inspekcije.

“Zabilježba postojanja rješenja urbanističko građevinskog inspektora, koordinatora Ministarstva ekologije, prostornog planiranja i urbanizma – Direkcije za inspekcijske poslove i licenciranje od 18. marta 2022. kojim se subjektu nadzora – Global TS Montenegro naređuje rušenje bespravnog objekta broj 1, dimenzija u osnovu oko 60,2 X 11,8 metara uz erkerni dodatak polukružnog oblika poluprečnika 3,9 metara. Izvedene dvije etaže objekta sa izvedenim elementima konstrukcije u niovu treće etaže koji se nalazi na katastarskim parcelama na ostrvu Sveti Nikola jer za bespravni objekat nije pribavljeno rješenje o legalizaciji iz člana 170 stav 1 Zakona o planiranju prostora i izgradnji objekata”, upisano je tek u aprilu ove godine kao teret na parcelama gdje je upisana zabilježba postojanja bespravnog objekta.

Podsjećamo, Opština Budva, odnosno njen Sekretarijat za urbanizam i održivi razvoj, odbio je u februaru 2022. zahtjev podgoričke kompanija “Global TS Montenegro”, da joj legalizuje divlje izgrađene prizemne zgrade od 350 kvadrata na ostrvu Sveti Nikola kod Budve.

“Odbija se zahtjev ‘Global TS Montenegro’ DOO Podgorica za legalizaciju bespravnog objekta kao neuredan”, piše u rješenju.

Šinavatrina firma je u julu 2021. godine podnijela resornom sekretarijatu zahtjev u kome se traži legalizacija poslovnih prostora ukupne bruto površine oko 350 kvadrata, odnosno 300 kvadrata neto površine. Kako se navodi, divlji objekti su izgrađeni 2007, useljeni su i za njih se plaća porez na nepokretnost.

Razlog odbijanja zahtjeva, kako piše u rješenju, je taj što je podnesak podgoričke kompanije imao nedostatke koji su onemogućavali postupanje, te je traženo da se u roku od 30 dana dostavi dokumentaciju, što nije učinjeno.

“Vijesti” su tada objavile da na ostrvu, odnosno dijelu u vlasništvu Šinavatre, postoji ukupno 900 kvadrata nelegalno izgrađenih objekata, što je zvanično upisano u katastar na imovinu ove kompanije.

“Zabilježba postojanja objekta i to objekta jedan u izgradnji sa prizemljem i prvim spratom površine 762 kvadrata i objekta broj dva u izgradnji prizemlje i dva sprata, nemaju dozvolu i građenje dijelom na tuđem zemljištu sve prema elaboratu”, navodi se u listu nepokretnosti.

Firma najbogatijeg Crnogorca, u aprilu 2017. zaključila je kupoprodajni ugovor sa podgoričkom kompanijom “San investments”, iza koje stoji kontroverzni srpski biznismen Stanko Subotić Cane, čime je postala vlasnik zemlje od 37 hiljada kvadrata na ostrvu Sveti Nikola na kome su već bili mimo dozvole izgrađene kamene prizemne zgrade. Šinavatra je za taj vrijedan komad najvećeg crnogorskog ostrva platio 24 miliona eura.

Divlje objekte po ostrvu gradio je prvo prethodni vlasnik, beogradski biznismen i nekadašnji političar JUL-a Nenad Đorđević, koji je davne 2007. prodao atraktivni dio ostrva Subotiću, upravo zbog, kako je tada naveo, opstrukcije državnih organa koji mu nijesu omogućili da realizuje svoje ambiciozne planove. Đorđević, koji je u Budvi bio vlasnik čak tri atrakvitne nekretnine, hotela “Admiral,” stare zgrade Jugoslovenskog rječnog brodarstva nadomak Staroga grada, te jugoistočnog dijela ostrva, započeo je na popularnim Havajima ili Školju, kako ga zovu mještani, gradnju mimo dozvole. To je država osujetila i na ljeto 2002. inspekcija u pratnji policije dinamitom srušila dio započete zgrade.

To je revoltiralo Đorđevića, koji je već na divlje napravio veliku plažu, spojio Školj sa Školjićem, malim ostrvom, čime je prekinuo plovni put i morske struje, izgradio veliki ponton, te nekoliko prizemnih kamenih kuća. On je čak ostrvo naselio jelenima i drugom divljači, pokušavajući od njega da napravi prirodni rezervat i luksuzno turističko odmaralište. Državnim službama, kojim je rukovodio DPS, to se nije svidjelo, pa je Đorđević te 2007. prodao ostrvo Subotićevoj firmi za 20 miliona eura. Subotić je za kupovinu uzeo kredit od Prve banke, biznismena Aca Đukanovića, brata nekadašnjeg šefa države Mila Đukanovića. Đorđević je prodao i zgradu JRB biznismenu Draganu Brkoviću za tri miliona eura, a ruskim investitorima hotel “Admiral”.

Prostornim planom posebne namjene je predviđena urbanizacija ostrva – gradnja hotelskih kapaciteta sa ukupno 500 ležaja, kao i marine sa 50 vezova.

Podsjećamo, Šinavatra je pušten 18. februara na uslovnu slobodu, što je njegov prvi dan na slobodi u domovini nakon 15 godina bijega.

Uticajni milijarder, čija je porodična stranka i sada na vlasti u Tajlandu, pušten je iz zatvorske bolnice u Bangkoku u kojoj je prethodno proveo šest mjeseci. Prije toga mu je tajlandski kralj preinačio kaznu zbog zloupotrebe ovlašćenja i sukoba interesa s osam godina zatvora na jednu.

Šinavatra (75) imao je pravo na uslovni otpust zbog svoje starosti, zdravstvenog stanja i vremena koje je proveo u zatvoru. Bio je tajlandski premijer od 2001. do 2006., kada je svrgnut vojnim udarom. Njemu je tada zabranjeno učešće u politici i suočio se s optužbama za poreznu prevaru i zloupotrebu ovlašćenja.

Idućih 15 godina proveo je u samonametnutom egzilu u inostranstvu, tvrdeći da je optužnica politički montirana. Na Tajland se vratio u avgustu prošle godine kako bi odslužio umanjenu kaznu. Iako je pravosnažno osuđen u svojoj zemlji zbog korupcije, dobio je pasoš kao počasni građanin Crne Gore 2009. godine.

“Global TS Montenegro” u minusu 1,1 milion eura

Podgorička kompanija “Global TS Montenegro” nastavila je da gomila minus u poslovanju, koji je sada dostigao 1,1 milion eura.

Sudeći po finansijskom iskazu koji je Šinavatrina firma dostavila Poreskoj upravi Crne Gore, nastavljena je serija negativnih poslovnih rezultata, pa je prošlu godinu kompanija poslovala sa gubitkom 97.631 eura.

Kako je ranije “Vijestima” pojašnjeno u ovoj firmi uredno izmiruje poreske obaveze prema državi i Opštini Budva kojoj uplaćuje redovno porez na nepokretnost. Firma nema prihode, pošto godinama unazad ne može da realizuje projekat izgradnje turističkih kapaciteta na ostrvu.

A kočnica u poslovanju ove kompanije svakako je neodlučnost Vlade da uradi detaljnu razradu ostrva Sveti Nikola, na kome je Šinavatra samo vlasnik trećine, te ima još vlasnika, čija zemlja takođe čeka valorizaciju. Naime, Prostornim planom posebne namjene za obalno područje je predviđena urbanizacija ostrva – gradnja hotelskih kapaciteta sa ukupno 500 ležaja, kao i marine sa 50 vezova. Međutim, potrebno je izvršiti detaljnu razradu, kako bi se tačno znalo gdje i koliko je predviđena gradnja.

Foto: Vuk Lajović/Vijesti

Pročitajte još:

NIKŠIĆ PROGNOZA