„Nakon optužbe za obljubu djevojčice, porodici niko nije pružio pomoć“

Povodom odluke Višeg suda u Bijelom Polju u kojoj je osamdesetogodišnjak iz Mojkovca oslobođen optužbe da je počinio obljubu nad djetetom, Lepa Žunjić iz Udruženja „Roditelji“ kazala je u Jutarnjem programu TVCG da porodici za godinu niko nije pružio pomoć i podršku, te da je ova odluka donesena jer nije imalo dovoljno dokaza.

„Vjerujem da mi svi kao porodice osjećamo strah, strijepnju i jedan određeni dio nemoći i želju da ovaj Međunarodni dan porodice obilježimo tako što ćemo se prisjetiti porodičnih vrijednosti jer su nam događaji pokazali gdje smo“, kazala je Žunjić.

Istakla je da ne može reći da sve ne dolazi iz porodice, ali da smo mi kao pojedinci učinili da se uruše osnovne porodične vrijednosti.

Psihološkinja u edukaciji Milica Krivokapić kazala je da smo svi svjesni da najveći dio stavri koje nosimo kroz život zavisi iz kakve porodice potičemo.

„Negdje na osnovu toga kako neke dijete izgled i ponaša se možemo zaključiti iz kakve porodice dolazi. Smatram da porodica jeste osnovna jedinica svakog društva, tako da zdrava porodica jeste osnov za zdrav razvoj jednog pojedinca i porodica nas u startu predodređuje za određene stvari“, kazala je Krivokapić.

Istakla je da je generalno optimista po prirodi i voli da se „vratimo na značaj porodice u pozitivnom smislu i da se što bolje izborimo sa svim problemima kojima smo izloženi“.

Žunjić je istakla da nažalost tragedija u Srbiji i sve ono što se događa u Crnoj Gori nasilje među djecom, nam govori da nešto moramo uraditi drugačije i to sa porodicama.

„Svaka porodica prije ili kasnije se suočava sa određenim činjenicama i to je dio života svih nas i dio odrastanja. Porodice koje funkcionišu na taj način da su dobre povezane one same prozilaze probleme, ali ima i onih porodica koje zastanu nad problemom i naše je da pomognemo tim porodicama“, istakla je Žunjić.

Navela je da moramo napraviti takav sistem da je on podrška porodicama.

„Kod nas imamo škole koje nemaju psihološke službe i generalno nemamo sistem koji pruža podršku i potrebno je da učimo kako da se nosimo sa tim, i mislim da su svi događaji pokazali da je porodici potrebna podrška i servisi koji će govoriti na sve ovo što se sada događa“, kazala je Žunjić.

Žunjić: Porodici niko nije pružio podršku

Kada je u pitanju odluka Višeg suda u Bijelom Polju u kojoj je osamdesetogodišnjak iz Mojkovca oslobođen optužbe da je počinio obljubu nad djetetom, Žunjić je kazala da je dijete iz postupka bilo ispitano pet puta iako je preporuka da to bude samo jednom.

Žunjić je navela da se porodica djevojčice obratila za pomoć Udruženju „Roditelji“ te da su ono pružili pravu podršku djetetu koje se suočava sa time.

„Ono što mogu reći o samoj presudi, ali mogu reći da je od momenta prijave prošlo skoro godina dana, a znamo da kada je dijete žrtva to treba riješiti po kratkom postupku. Dijete je ispitano pet puta, a preporuka je da se to uradi jednom. Prvi put su kazali da nije radio aparat koji je to snimio, onda je Više državno tužilaštvo ispitalo drugi put, a onda je sudstvo odlučilo da im je potrebno još jedno ispitivanje djeteta“, kazala je Žunjić. 

Istakla je da iako su preporuka stručnih radnika da se porodici pruži podrška kako će prevazilati dijete Centar za socijalni rad pozvao jednom tu porodicu. 

„Porodici niko nije pružio podršku, a bila im je potrebna, tom djetetu niko nije pružio pomoć“, kazala je Žunjić. 

Istakla je da je nemamo stručnjake koji će ispitati dijete na taj način da to može biti dokaz u postupku.

„Mi se sada suočavamo sa tim da nema dovoljno dokaza znate, pa se ja pitam šta je dokaz, šta može biti dokaz ovakvoj priči, da li mi imamo stručnjake koje će ispitati dijete na taj način da to može biti dokaz, odgovor je ne. To dijete ima sedam godina, a ono što je jako važno kakvu smo poruku poslali porodici, cijelom društvu i djeci koji se suočavaju sa sličnim situacijama“, kazala je Žunjić.

Navela je da neće ulaziti u ovu odluku, ali da je jako teško i da ne zna šta reći toj porodici i tom djetetu.

„Kažem vam bili smo uključeni, ne znam šta reći građanima jer ja ne znam koji je dokaz koji je potreban. Osoba koja je to uradila je prvi komšija djeteta, on je bio pušten da se brani sa slobode i to dijete i ta porodica je bila suočena svaki dan sa njim“, kazala je Žunjić.

Žunjić: Dijete nije pošlo u policiju sa namjerom da prijavi roditelje da su ga tukli prutom

Kada je u pitanju informacija da je maloljetno dijete prijavilo roditelje da su ga tukli prutom, Žunjić je kazala da to možemo gledati na dva načina.

„Jedan je promjena Zakona o porodici iz 2006. godine gdje je uvedeno da je zabranjeno svako fizičko kažnjavanje djeteta od roditelja i staratelja, i taj zakon je nešto čega bi trbalo da se držimo. Međutim građani su povodom toga burno reaovali, i taj zakon u praksi ne funkcioniše. Druga stvar je da su mediji na neki način pogrešno prenijeli vijest, to dijete nije otišlo u policiju da prijavi nasilje već su ga oni pronašli u drugom gradu. Znači, on nije otišao s namjerom da prijavi iako je to njegovo puno pravo, već je policija ispitala i dijete je u svom iskazu reklo zbog čega“, kazala je Žunjić.

Istakla je da smo mi osudili dijete i radimo ono što redovno radimo i griješimo.

„Nama istraživanja pokazuju da i veliki broj porodica po vaspitnoj metodi koriste fizičko kažnjavanje. Mi prvenstveno moramo da shvatimo da mi imamo kapacitete da radimo i razgovaramo i pomognemo našoj djeci“, kazala je Žunjić.

Navela je da je svima jasno kako treba da radimo samo da treba da to i počnemo.

NIKŠIĆ PROGNOZA