Najavljena kontrola zakazivanja, za pacijente iz osjetljivih kategorija će morati da nađu termin

Onkološki pacijent od decembra mjeseca ne može da zakaže termin za kolonoskopiju, kako bi sa kompletnim nalazima početkom marta otišao na kontrolu kod ljekara specijaliste u Klinički centar.

Uzaludni su bili pokušaji izabranog ljekara da nađe slobodan termin za neophodnu proceduru. Oboljeli sa invazivnim tumorom, pored svog ozbiljnog stanja, nalazi se i u neizvjesnosti zbog pregleda, jer mu zdravstveni sistem nije pružio podršku.

Pobjeda je uputila pitanja Kliničkom centru i Minstarstvu zdravlja, a jedno od njih je bilo: „Molim Vas da nam kažete šta taj pacijent treba da uradi kako bi mogao da dođe na zakazanu kontrolu?“

Iz resora kojim sada rukovodi dr Vojislav Šimun su odgovorili da je Ministarstvo zdravlja odmah zatražilo izjašnjenje od Kliničkog centra Crne Gore o ovom slučaju i naložilo hitno ažuriranje internih procedura čiji je cilj blagovremena zadravstvena njega, posebno osjetljivih kategorija kakvi su pacijenti sa onkološkom patologijom.

Iz Ministarstva su kazali da postoji i interni pravilnik, kao i obavještenje koje je krajem prošle godine poslato svim organizacionim jedinicama u KCCG.

Ministarstvo je naredilo da su ljekari koji indikuju dopunsku dijagnostiku, a koja se obavlja u njihovoj organizacionoj jedinici – dužni da nakon obavljenog pregleda istu odmah zakažu pacijentu.

– U slučaju da trenutno nema slobodnog termina, medicinska sestra je dužna da uzme podatke od pacijenta i unese ih u prioritetnu listu čekanja i zakaže traženi pregled, bilo oslobađanjem ili otvaranjem dopunskih termina – rečeno je Pobjedi iz Ministarstva.

Pobjeda je pisala o problemu sa kojim se susrijeću pacijenti i njihove porodice, da nakon što od izabranog ljekara konačno dobiju termin za specijalistički pregled, nakon toga ponovo moraju da se vraćaju kod izabranog ljekara u domove zdravlja, da im se tamo zakaže novi pregled koji je zahtijevao specijalista.

O ovom sistemu se već godinama samo govori u Crnoj Gori, on postoji, ali nikad nije zaživio.

Iz Ministarstva zdravlja su pojasnili da je dopisom, koji je upućen krajem godine, naređeno da svi pacijenti nakon otpusta iz bolnice dobiju termin za kontrolni pregled koji se mora naglasiti i u otpusnoj listi.

– Zatim da pacijentima, koji zahtijevaju veći broj kontolnih pregleda nakon operativnog tretmana, ordinirajući hirug iste i zakaže, dok pacijenti kojima je, nakon zbrinjavanja u Urgentnom centru, indikovan specijalistički pregled u Poliklinici moraju biti primljeni u naznačenom terminu bez obzira što u tom trenutku nemaju valjani uput od izabranog ljekara – pojasnili su iz Ministarstva.

Istakli su da je dostupnost zdravstvene zaštite za pacijente, a posebno one iz osjetljivih kategorija, primarni cilj.

Zbog toga će, kazali su Pobjedi, Ministarstvo zdravlja, tačnije Direktorat za kontrolu kvaliteta zdravstvene zaštite u najskorijem periodu izvršiti kontrolu internih procedura u ustanovama tercijarnog i sekundarnog nivoa, a koje će, prije svega, targetirati vulnerabilne grupe i olakšati njihovo kretanje kroz sistem.

– Ovi pacijenti moraju imati prioritet kada je u pitanju dijagnostika i liječenje, te će naš fokus u narednom periodu biti usmjeren na jačanje podrške i organizacije rada u svim zdravstvenim ustanovama – rečeno je iz resora zdravstva.

U Kliničkom centru postoji i zaštitnik prava pacijenata, kojem mogu da se obrate svi koji smatraju da im je povrijeđeno ili ugroženo njihovo zakonom zagarantovano pravo prilikom korišćenja zdravstvenih usluga.

Sa zaštitnikom se može komunicirati usmeno, putem mejla zpp@kccg.me, kao i na broj telefona: +382 69 290 011 svakog radnog dana od 7 do 15 sati.

Iz Ministarstva su Pobjedi kazali da ohrabruju pacijente da koriste svoja prava zagarantovana Ustavom i zakonima Crne Gore, ali su i naglasili da i pojedini pacijenti treba da poštuju obaveze koje se tiču urednog odaziva na zakazane specijalističke termine, kako ne bi trpjeli oni pacijenti kojima je pregled potreban.

Foto: Dragan Mijatović

NIKŠIĆ PROGNOZA