Predstavnica Unije slobodnih sindikata Crne Gore (USSCG) Ivana Mihajlović kazala je da je situacija u „Port of Adriji“ ogolila neadekvatnost zakonskog i institucionalnog okvira kada je u pitanju sistem zaštite i zdravlja na radu u Crnoj Gori. S druge strane, predsjednik Sindikalne organizacije zaposlenih u AD „Port of Adria“ (PoA) Zoran Martinović kazao je da na testiranje prisutnosti teških metala u krvi čeka još 100 radnika. Pored toga, iznio je i nezvaničnu informaciju da će vjerovatno i Luka Bar odraditi testiranje zaposlenih koji učestvuju u radu.
Prema riječima Mihajlović, ovaj pres je pokušaj da se pomogne svim zaposlenima u Crnoj Gori tako što će se uputiti apel nadležnima da pod hitno i promptno otpočnu aktivnosti na formiranju referentne ustanove za medicinu rada, odnosno ustanove koja bi, kako kaže, potvrdila i dijagnostifikovala profesionalna oboljenja.
„Zaštita i zdravlje na radu nijesu ono što bi po Ustavu i zakonima trebalo da budu a to je djelatnost od javnog interesa, već da su u drugom planu i da zaista nemaju prioritet koji bi trebalo da imaju. Smatramo da nemamo luksuz da izgubimo još koju godinu dok shvatimo da nam je ovo prijeko potrebno i nužno. Od početka pratimo razvoj situacije u Port of Adriji i stojimo na raspologanju u mjeri u kojoj možemo“, istakla je Mihajlović.
Prinuđeni da pomoć tražimo u drugim zemljama
Mihajlović podsjeća da je USSCG osim što je isticala ovaj problem u posljednjih nekoliko godina, osim obraćanja institucijama, pokušala da kroz strateške dokumente riješi ovaj problem.
„Zamislite da nijesmo izgubili vrijeme da utvrdimo koja institucija sistema je nadležna ili nije nadležna da odgovor na ovaj problem. Zamislite da su kolege mogle odma da ostvare pravo na spriječenost na rad i ostvare naknadu za to. Prinuđeni smo da čekamo i da tražimo pomoć i podršku od specijalizovanih ustanova u drugim zemljama. Da su donosioci odluka imali sluha već bi uživali benefite te takve institucije“, dodala je Mihajlović.
Ona naglašava da nepostojanje zvanične statistike ili evidencije o ovim oboljenjima donosioci odluka koriste da prikažu da stanje ipak nije alarmantno.
„To što od 2015. nemamo registrovanih profesionalnih oboljenja govori da samo da nemamo postojanje referente ustanove i o slanju naših radnika u neke druge zemlje na uspostavljanje dijagnoze“, rekla je Mihajlović.
Martinović: Prvi put urađena prisutnost teških metala u krvi ove godine
Predsjednik Sindikalne organizacije zaposlenih u AD „Port of Adria“ (PoA) Zoran Martinović je poručio da je poslodavac dužan da šalje određenu grupu radnika koji rade pretovar na godišnji pregled.
„Ove godine je prvi put urađena analiza prisutnosti teških metala u krvi. U Baru je otvorena klinika Novi standard koja se bavi tom analizom, na intervenciju naše službe zaštite na radu, koja je skrenula pažnju poslodavcu da taj pregled mora da se obavi „, rekao je Martinović.
Kod doktora nijesu mogli dobiti terapiju
Na analizu su otišla 63 radnika, a po najnovijim podacima kod 54 je konstatovano povišeno olovo u krvi a kod deset cink.
„Prve rezultate smo dobili prije skoro tri nedjelje… Na pitanje šta da urade i gdje da idu rekao sam im da je to nešto što se tiče medicine i obrate se izabranom doktoru, da bi im propisali terapiju. Već sjutradan me par njih kontaktiralo da kod izabranog doktora ako hoće da otvore bolovanje da im je to 70 odsto jer nije povreda na radu i nemaju povrednu listu. Uputili su ih na Medicinu rada a Medicina rada, koliko sam shvatio, nije znala šta treba da radi. Našli smo se na terenu koji je nama nepoznat. Tražili smo da se dobavi stručno mišljenje iz ove oblasti da bi nam se reprezentovalo kakve su posljedice i šta dalje. Mislim da u početku niko nije shvatio ovo ozbiljno od nas, da je bilo dosta propusta. Kolege koje su bile kod izabranog doktora nijesu mogle dobiti terapiju. Tad sam prvi put shvatio da kod nas nemamo laboratoriju ili instituciju koja bi se bavila tim, da nemamo ni odjeljenje koje će da liječi te ljude. Našli smo se u začaranom krugu. Jednog radnika je doktor poslao na bolničko liječenje i posmatranje. Kome? Kod koga? Jedan kolega je došao do medicine rada u Podgorici, i odatle je sve krenulo“, dodao je Martinović.
Testirano je 63 radnika, a preko 100 čeka.
„Neki su se testirali sami. Po mom saznanju, poslodavac će poslati dnevno šest do sedam radnika na testiranje, a kod nas ih ima 150, koliko će to da traje…“, istakao je Martrinović.
Martinović je kazao da imaju nezvanične informacije da će vjerovatno i Luka Bar odraditi testiranje radnika koji učestvuju u radu.
Šest radnika u dobrom stanju u Beogradu
Na pitanje kakvo je trenutno zdravstveno stanje radnika koji se nalaze u Beogradu, Martinović kaže da nemaju tegoba.
„U dobrom su stanju, nije da su imali nekakvih tegoba, stabilno su i nadamo se da će sve biti u redu. Olovo se prvo razlaže u krvi, pa u mišicima pa u kostima, tako da ćemo to pratiti“, objašnjava Martinović.
Podnijeli krivičnu protiv NN lica
Određen broj radnika je bio juče kod inspektora u Baru i podnio krivičnu prijavu protiv NN lica.
„U ponedjeljak sam dobio poziv od inspektora za privredni kriminal. Pošto nijesmo locirali problem koji je doveo do ovoga ne znamo kako je došlo do toga, nijesam mogao da uputim na onoga ko je krivac. Pitali su da li mogu da donesem medicinski nalaz od kolega, ali sam im rekao da ja to ne mogu sam da donesem“, rekao je Martinović.
Sistem organizacije posla zatajio?
Martinović je kazao da je tražio da se provjeri da li je organizacija posla u pitanju, sam sistem rada ili zaštitna oprema.
„Nikoga nijesmo direktno osudili. Da li je sistem organizacije posla zatajio, to neko drugi treba da kaže“, zaključio je Martinović.
foto: RTCG